SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Własna kolekcja eko z LPP w konkursie „Responsible Fashion Awards”

Z początkiem czerwca wystartował pierwszy ekologiczny konkurs ‘’Responsible Fashion Awards” organizowany przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru.  Jego celem jest promocja idei projektowania odzieży w duchu ekologii i etyki. Partnerem akcji jest firma odzieżowa LPP, do której należą marki Reserved, Mohito, Cropp, House i Sinsay.

Article

W konkursie "Responsible Fashion Awards" mogą wziąć udział zarówno zawodowi projektanci, posiadający doświadczenie i wykształcenie kierunkowe, jak i osoby niezwiązane zawodowo z branżą modową i projektowaniem.

- Projekt ten dedykujemy wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej o odpowiedzialnej modzie, o założeniach CSR w branży odzieżowej, jak i o rozwiązaniach technologicznych w kierunku zrównoważonego projektowania i produkowania ubrań. To szlachetna inicjatywa, którą możemy zrealizować dzięki współpracy z LPP. Konkurs jest unikatowy na skalę światową, a jego uczestnicy poza nagrodami finansowymi oraz stypendiami otrzymują eko tkaniny oraz eko dodatki krawieckie na odszycie modeli konkursowych. Tego nie robi nikt inny - komentuje dr Magdalena Płonka, dyrektor MSKPU.

Promocja ekologicznych rozwiązań

Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat ekologicznych i etycznych rozwiązań w branży tekstylnej. Na etapie zgłoszeń do konkursu uczestnicy muszą wykonać szkice kolekcji, która docelowo ma być wykonana z przyjaznych dla środowiska materiałów.

- Najważniejsze w tym konkursie to wiedza i świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na projektantach odzieży. Ekologiczne podejście zaczyna się w głowie twórcy, dlatego tak ważna jest praca u podstaw i podejmowanie zrównoważonych decyzji już na etapie projektu. Projektanci są ważnymi inicjatorami zmian w branży odzieżowej, ponieważ to właśnie od ich podejścia zależy, czy moda na ekologię będzie ponadczasowa – mówi Anna Miazga, koordynator ds. CSR w LPP - Z tego względu, aby wesprzeć uczestników w przygotowaniach do konkursu, postanowiliśmy opracować katalog ekologicznych tkanin, dzięki któremu stworzą koncepcję w oparciu o zrównoważone materiały od podstaw. Uczestnicy mogą również liczyć na nasze wsparcie merytoryczne w trakcie konkursu - dodaje Anna Miazga.

LPP chce być eko

Partnerstwo w konkursie RFA jest naturalnym krokiem dla LPP jako firmy podążającej konsekwentnie w kierunku ekologicznych rozwiązań. - W LPP projektanci i kupcy biorą udział w warsztatach, podczas których dowiadują się na czym polega projektowanie z udziałem ekologicznych materiałów i jak ograniczać wykorzystanie zasobów naturalnych. Ma to być dla nich źródło inspiracji do tego, jak wprowadzać ekologię do przygotowywanych kolekcji. Zależy nam na wzajemnej wymianie wiedzy, dlatego wierzymy, że dzieląc się swoimi doświadczeniami z uczestnikami konkursu przyczynimy się do inicjowania w polskiej branży odzieżowej ekologicznego podejścia do mody – dodaje Anna Miazga.

Prace konkursowe można zgłaszać do 18 września.  Do 30 września jury ogłosi półfinalistów, którzy dzięki przekazanym przez LPP ekologicznym materiałom będą mogli odszyć wybrany model z zaprojektowanej kolekcji.

14 listopada br. odbędzie się półfinał konkursu, podczas którego półfinaliści będą mieli szansę zaprezentować po 1 odszytym modelu swojej kolekcji. W trakcie wydarzenia zostaną również wyłonieni finaliści konkursu w kategorii profesjonalisty i pasjonata. Obaj zwycięzcy otrzymają kolejne tkaniny na odszycie gotowych kolekcji, które należy dostarczyć do siedziby MSKPU do 10 marca 2020 r. Ostatnim krokiem będzie zaprezentowanie zwycięskich projektów podczas Pokazu Dyplomowego MSKPU w marcu 2020.

Jury konkursowe będzie oceniało prace pod kątem potencjału artystycznego projektu, walorów estetycznych i ekologicznych, odpowiedniego wykorzystania cech próbek tkanin, z których należy przygotować projekt kolekcji oraz na podstawie ostatecznej rozmowy z jury.

Wszyscy półfinaliści będą mieli szansę na udział w tygodniowym kursie nt. zrównoważonej mody organizowanym przez MSKPU w listopadzie br. Ponadto LPP zapewni ekologiczne tkaniny na realizację wybranych modeli półfinałowych oraz dwóch zwycięskich pełnych kolekcji.

Organizatorzy przewidzieli również nagrody pieniężne - dla dwóch finalistów obu kategorii - profesjonalisty i pasjonata, z których każdy otrzyma po 5 000 złotych od MSKPU oraz stypendium na roczną naukę w MSKPU w roku szkolnym 2020/2021. 

Dołącz do dyskusji: Własna kolekcja eko z LPP w konkursie „Responsible Fashion Awards”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
victoria
Świetna idea projektu, mam nadzieję że odniesie on sukces bo na to zasługuje.
odpowiedź
User
Marzena
Bardzo fajny konkurs, dobrze że polska firma się przyłączyła. Mam nadzieję, że liczba eko ubrań w Polsce będzie stale rosła.
odpowiedź
User
gosza
Oby to był kolejny krok w stronę eko ubrań w polskiej siecówce i tak się pod tym względem ostatnio poprawili.
odpowiedź