SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wraca trend wysokiej dynamiki produkcji przemysłowej

Kwietniowy wzrost produkcji przemysłowej pokazuje, że marzec byłwypadkiem przy pracy i wracamy do trendu wysokich dynamik, wynikaze środowej wypowiedzi wiceminister finansów KatarzynyZajdel-Kurowskiej. Po dzisiejszych danych resort finansów niebędzie raczej zaskoczony, gdyby Rada Polityki Pieniężnej (RPP)podniosła w maju stopy procentowe.

Wraca trend wysokiej dynamiki produkcji przemysłowej

"Kwietniowe dane na temat produkcji budowlanej pokazują, żemarzec był wypadkiem przy pracy. W marcu bowiem mieliśmy bardzoduże spowolnienie, które prawdopodobnie wynikało z mniejszej ilościdni roboczych, co potwierdzają dzisiejsze dane, które wskazują, żewróciliśmy do wysokiej dynamiki produkcji" - powiedziałaZajdel-Kurowska w TVN CNBC Biznes.

Wiceminister finansów dodała, że także inne dane z gospodarkiwskazują, że jest ona w bardzo dobrej kondycji. Potwierdzeniem sątakże bardzo wysokie wpływy do budżetu oraz rosnąca konsumpcja.Produkcji nie przeszkadza także silny złoty.

"Wciąż dynamika eksportu jest wysoka, bowiem sektory, którezanotowały największe wzrosty, to są główne sektory z dużymportfelem zamówień eksportowych. To pokazuje więc, że pomimo silnejzłotówki, mimo obaw, że presja aprecjacyjna jest mocna i negatywnieprzekłada się na naszą konkurencyjność oraz pomimo spowolnieniakoniunktury europejskiej, wciąż dynamiki są imponujące w głównychgałęziach przemysłu" - tłumaczy Zajdel-Kurowska.

Wiceminister nie zdecydowała się jednak na przewidywaniadotyczące przyszłotygodniowej decyzji RPP, choć zaprezentowanyprzez nią "jastrzębi" tok myślenia wskazuje, że podwyżka stóp niebędzie dla resortu zaskoczeniem.

"Czynników, na które Rada wskazuje, jest wiele, mamy silnywzrost wynagrodzeń, mamy silny wzrost wynagrodzeń, ale jeszcze niemamy danych o sprzedaży detalicznej. Przypuszczam jednak, że tenwzrost wynagrodzeń przekłada się również na wydatki konsumpcyjne,więc spodziewam się wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej. Jednakto wszystko musi ocenić bank centralny" - analizujeZajdel-Kurowska.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że produkcja przemysłowawzrosła w kwietniu o 4,0% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciurocznym zwiększyła się o 14,9% wobec 1,0% w marcu (po rewizji).

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 17,0% m/mi wzrosła o 23,0% w ujęciu rocznym. W marcu było to 16,3% r/r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wraca trend wysokiej dynamiki produkcji przemysłowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl