SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wrocław inwestuje w ekologiczny transport i zielone torowiska

Stolica Dolnego Śląska buduje dwie nowe linie tramwajowe, myśli też o farmie fotowoltanicznej, która zasilałaby tramwaje. To jedno z niewielu miast w Polsce, w którym transport publiczny jest intensywnie rozwijany. - Staramy się nadrabiać zaległości - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Wizualizacja arch. Grzegorza Kiliana, fot. Wrocław.pl Article

W Polsce działa obecnie 15 sieci tramwajowych, które tworzą 905 km tras (43 km są awaryjnie wyłączone z eksploatacji). Jak zapowiadają miasta, do końca 2023 r. ma powstać około 90 km nowych torowisk - wynika z raportu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Prawdziwy renesans tramwajów przeżywa jednak Wrocław.

W tej chwili Wrocław buduje dwie linie tramwajowe - na Nowy Dwór i Popowice. Pod koniec stycznia br. Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na budowę ostatnich odcinków trasy tramwaju przez Popowice. Nową trasą, przy której zostaną wybudowane chodniki i ścieżki rowerowe, wrocławianie pojadą pod koniec 2022 r.

"Zielone torowiska to standard"

Druga inwestycja to 7-kilometrowa trasa autobusowo-tramwajowa do dzielnicy Nowy Dwór, która ma zostać oddana do użytku w 2023 r. Dzięki niej mieszkańcy będą mogli dojechać z tej dzielnicy do centrum miasta w mniej niż 20 minut. W ramach inwestycji powstaną także dwa wiadukty (nad torami kolejowymi oraz nad ul. Smolecką).

Jak powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław, termin oddania inwestycji nie jest zagrożony, bo jej realizacja przebiega szybciej niż w harmonogramie.

- Wszędzie tam, gdzie nie ma połączenia torów tramwajowych z buspasem, zamiast betonowych płyt budujemy zielone torowiska, to już standard. W ramach 3-kilometrowej trasy na Popowice około 2 km będzie zajmowało torowisko zielone, które ograniczy hałas dla mieszkańców - powiedział nam Balawejder.

Jak dodał prezes MPK Wrocław, zielone torowisko będzie konstrukcją, na której zostaną posadzone trawy i byliny, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ich wybór jest konsultowany z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

W planach dwie kolejne linie

Jak zdradza nam prezes Balawejder, w planach też jest budowa linii tramwajowych na Jagodno i Ołtaszyn. MPK Wrocław chce też, aby miejsca dla osób niepełnosprawnych na przystankach były specjalnie oznaczone. W tej chwili miasto pilotażowo oznaczyło na niektórych przystankach miejsca dla niepełnosprawnych piktogramami, co ma im pomóc w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Wystarczy ustawić się na piktogramie, aby kierowcy i motorniczy zatrzymali pojazd we właściwym miejscu. Teraz zamiast piktogramów mają się pojawić ukwiecone oznaczenia między szynami.

W kwietniu ma zostać też rozstrzygnięty przetarg na 46 nowych tramwajów dla Wrocławia. Wagony będą dostarczane sukcesywnie w latach 2022-23.

- Nowe tramwaje będą niskopodłogowe, klimatyzowane i - dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii – bardziej energooszczędne - mówi nam Krzysztof Balawejder. Jak dodaje, nowe pojazdy będą wyposażone w system własnego zasilania awaryjnego, który umożliwia przejechanie minimum 400 m w sytuacjach braku zasilania trakcyjnego. Będą też miały rampę dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, przyciski otwierania drzwi z nadrukiem w języku Braille’a, podświetlane poręcze oraz większe, bardziej czytelne wyświetlacze.

W planach fotowoltanika

Jednym z innowacyjnych pomysłów jest zasilanie tramwajów z własnej farmy fotowoltanicznej.

- To na razie projekt, który potrzebuje kilkunastu miesięcy, aby przejść z fazy analiz do realizacji. Ale są na to duże szanse, bo gmina może dać nam teren na farmę - mówi nam prezes MPK Wrocław. Jak dodaje, miasto bardzo poważnie podchodzi do "ekologicznych wyzwań". - Staramy się nadrabiać zaległości - dodaje Balawejder.

Dołącz do dyskusji: Wrocław inwestuje w ekologiczny transport i zielone torowiska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl