SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współpraca firmy Alcatel i Finmeccanica

Firmy Alcatel i Finmeccanica łączą oddziały firm odpowiedzialne za rozwiązania satelitarne

Alcatel i Finmeccanica poinformowały o podpisaniu porozumienia o połączeniu pionów kosmicznych obu firm oraz o zawarciu sojuszu w zakresie działalności kosmicznej. Porozumienie przewiduje utworzenie dwóch nowych firm, do których obie strony przeniosą swoją działalność - odpowiednio przemysłową i usługową - związaną z technologiami satelitarnymi.

Pierwsza z nowopowstałych firm, Alcatel Alenia Space, obejmie piony działalności przemysłowej Alcatel Space i Alenia Spazio. Alcatel będzie miał w tej firmie ok. 67% udziałów, a Finmeccanica ok. 33%. Alcatel Alenia Space zajmie się projektowaniem, opracowywaniem i produkcją systemów kosmicznych i satelitów, a także związanego z nimi wyposażenia, instrumentów, ładunków wynoszonych na orbitę i systemów naziemnych. Siedziba zarządu Alcatel Alenia Space będzie we Francji, a jej działalność obejmie pięć działów: telekomunikacji, optycznych systemów obserwacji i nauki, systemów obserwacyjnych i radarowych, nawigacji oraz infrastruktury i transportu. Przewiduje się, że w 2004 r. firma będzie zatrudniać ok. 7200 pracowników, a jej obrót wyniesie 1,8 mld EUR, co stawia ją na pozycji niekwestionowanego lidera europejskiego w branży globalnych systemów satelitarnych.

Druga z nowo powstałych firm, w której Finmeccanica będzie miała ok. 67%, a Alcatel ok. 33% udziałów, przejmie działalność operacyjną i usługową firm Telespazio oraz Alcatel Space. Będzie się ona zajmować głównie eksploatacją i serwisowaniem rozwiązań satelitarnych, w tym kontrolą i eksploatacją systemów kosmicznych oraz usługami wnoszącymi wartość dodaną w dziedzinie sieci, multimediów i obserwacji Ziemi. Jej zarząd będzie miał siedzibę we Włoszech. Przewiduje się, że w 2004 r. firma będzie zatrudniać ok. 1400 osób, a jej obroty wyniosą 350 mln EUR, co oznacza, że będzie to jedna z największych firm na rynku usług kosmicznych.

Grupy Alcatel i Finmeccanica postanowiły połączyć swoją działalność w dziedzinie przemysłu kosmicznego z uwagi na znaczącą synergię operacyjną oraz wynikające z ekonomii skali korzyści, jakie przyniesie fuzja. Efekty te będą widoczne zwłaszcza w zakresie prac badawczo-rozwojowych, rozwoju produktów, strategii zaopatrzenia oraz efektywności przemysłowej i powinny przynieść wzrost rentowności o kilka punktów w kolejnych cyklach biznesowych.

Ogólne funkcjonowanie sojuszu w zakresie działalności kosmicznej będzie nadzorowane i koordynowane przez specjalny komitet sterujący, którego przewodniczącymi będą dyrektorzy generalni firm Finmeccanica oraz Alcatel.

"Jest to ważny krok w rozwoju europejskiego przemysłu kosmicznego" - powiedział Serge Tchuruk, prezes i dyrektor generalny firmy Alcatel, komentując zawarcie tego sojuszu. "Alcatel Alenia Space stanie się europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań satelitarnych, dzieląc w zrównoważony sposób swoją działalność pomiędzy rynki komercyjne i instytucjonalne. Mocna pozycja firmy Alcatel Alenia Space na rynkach instytucjonalnych umożliwi ponadto Alcatelowi umocnienie się na pozycji globalnego lidera w dziedzinie szerokopasmowych technologii dostępowych".

"Sojusz ten podkreśla wysokie kompetencje firm Alenia Spazio, Telespazio i Alcatel Space, wynikające z ich wysoce komplementarnego charakteru oraz inwestycji rządów francuskiego i włoskiego" - powiedział Pier Francesco Guarguaglini, prezes i dyrektor generalny firmy Finmeccanica. "W szczególności, jeśli chodzi o projekt Galileo, połączenie możliwości obu firm pozwoli im odegrać przodującą rolę zarówno w dziedzinie systemów satelitarnych, jak i w dziedzinie eksploatacji i usług".

Jak się oczekuje, procedura tworzenia dwóch nowych firm, która wymaga jeszcze podpisania ostatecznych umów oraz uzyskania niezbędnych zatwierdzeń ze strony udziałowców i organów regulacyjnych, zostanie zakończona do końca 2004 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Współpraca firmy Alcatel i Finmeccanica

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl