SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wzrasta wiara, że warto pracować społecznie

W ostatnich czterech latach minimalnie, ale systematycznie umacnia się wiara Polaków w skuteczność wspólnego działania na rzecz swojej społeczności lokalnej - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Dwie trzecie ankietowanych (66 proc.) deklaruje, że działając wspólnie z innymi, można rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, wsi, miasta lub pomóc osobom potrzebującym.

Wzrasta wiara, że warto pracować społecznie

.Jak wskazuje sondaż, w porównaniu z rokiem 2008 wzrósł (o 5 punktów procentowych, do 58 proc.) odsetek badanych deklarujących znajomość osób, o których wiadomo, że dobrowolnie i nieodpłatnie pracują na rzecz swojego środowiska, kościoła, osiedla, wsi, miasta lub potrzebujących.

Zmalał jednak odsetek respondentów wyrażających gotowość pomocy jednej z takich osób (spoza rodziny) w jej społecznikowskiej działalności. Obecnie 42 proc. ogółu badanych twierdzi, że zna aktywną społecznie osobę spoza swojej rodziny, której byłoby gotowych pomagać w dobrowolnej i bezpłatnej pracy na rzecz swojego środowiska lub potrzebujących. Większość jednak (53 proc.) przyznaje, że nie zna nikogo, z kim mogłaby współdziałać w tej dziedzinie.

Nie oznacza to jednak, że Polacy nie pracują społecznie - zauważa CBOS. Od 2008 roku wzrósł (o 7 punktów, do 54 proc.) odsetek osób deklarujących, że zdarzyło im się dobrowolnie i nieodpłatnie pracować na rzecz swojego środowiska lub potrzebujących, a w ubiegłym roku - tak samo jak dwa lata wcześniej - działalność taką podjął co piąty ankietowany (20 proc.).

- Może to wskazywać, że mimo ogólnego przekonania o skuteczności oraz potrzebie wspólnych działań na rzecz lokalnej społeczności Polacy, jeśli już działają społecznie, to czynią to raczej indywidualnie niż grupowo - stosunkowo rzadko angażują się w wolontariat oraz zrzeszają w ramach organizacji pomocowych - podsumowuje pracowania.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-13 stycznia 2010 roku, na reprezentatywnej próbie losowo wybranych, dorosłych mieszkańców Polski (1052 osoby).

  • Więcej informacji:
  • Cbos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrasta wiara, że warto pracować społecznie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl