SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rok zapowiada się optymistycznie dla telekomów. Będą podwyżki dla klientów

Rok 2022 zapowiada się optymistycznie dla telekomów, gdyż można spodziewać się dalszego wzrostu cen usług i ARPU. Nie będzie raczej obfitował, jak 2021 rok, w transakcje infrastrukturalne, choć inwestorzy czekają na informacje o losach masztów Orange. Ważnym wydarzeniem br. będzie aukcja 5G - oceniają analitycy. Rozmówcy PAP Biznes widzą potencjał poprawy wyników oczyszczonych o zdarzenia jednorazowe i wzrostu kursów telekomów w 2022 roku.

fot. Shutterstock.comArticle

"Zakładamy, że trend rosnącego średniego przychodu (ARPU) na użytkownika będzie w 2022 roku kontynuowany, ale jednocześnie spółki muszą liczyć się ze wzrostem kosztów osobowych oraz energii elektrycznej. Mimo presji kosztowej wyniki w sektorze, oczyszczone o wydarzenia jednorazowe, powinny nieco się poprawić. Potencjalnie negatywnym scenariuszem dla telekomów byłoby utrzymanie się podwyższonej inflacji, ponieważ w takich warunkach sektor zwykle generuje słabsze wyniki" - powiedział PAP Biznes analityk Trigon DM Dominik Niszcz.

Niszcz zwrócił uwagę, że rok 2021 upłynął na monetyzacji podwyżek w segmencie mobilnym, co przełożyło się na wzrosty ARPU, a jednocześnie udało się sfinalizować transakcje wydzielenia infrastruktury zarówno przez Cyfrowy Polsat, jak i Orange Polska, co uatrakcyjniło profil inwestycyjny obu spółek.

"Myślę, że należy spodziewać się, iż telekomy będą chciały dalej podwyższać ARPU, które należy do najniższych w Unii Europejskiej. I które łatwiej jest podnosić w silnym otoczeniu inflacyjnym. Przewiduję, że każdy z telekomów chce pokryć rosnącą presję kosztową wzrostem ARPU" - ocenia Konrad Księżopolski analityk Haitong Banku.

W trzecim kwartale 2021 roku ARPU grupy Cyfrowy Polsat na klienta kontraktowego B2C wzrosło o 5,7 proc. do 68,6 zł. ARPO (średni przychód na ofertę) z pakietów konwergentnych Orange wzrosło na koniec września 2021 roku o 7 proc. rdr do 113,2 zł.

ROK 2022 - MNIEJ TRANSAKCJI, ROZSTRZYGNIĘCIE AUKCJI 5G

Zdaniem analityków rok 2022 na polskim rynku telekomunikacyjnym nie będzie obfitował, jak 2021 rok, w konsolidacje i transakcje infrastrukturalne.

"Rok 2021 był bardzo ciekawym rokiem dla telekomów przed wszystkim ze względu na transakcje, jakie się wydarzyły, a było ich dużo. Po pierwsze, finalizacja przejęcia Play i delisting. Po drugie, finalizacja przejęcia Netii i delisting. Po trzecie, sprzedaż TowerCo przez Play. Po czwarte, sprzedaż TowerCo przez Cyfrowy Polsat. Po piąte, akwizycja UPC Polska przez Play. Po szóste, sprzedaż FiberCo przez Orange Polska. Po siódme, ogłoszenie nowej strategii Cyfrowego Polsatu, zakładające wejście w nowy obszar biznesowy – energetykę. Po ósme, powyższe to oczywiście największe transakcje i wydarzenia, ale pomniejszych było także sporo, jak chociażby finalizacja przejęcia Premium Mobile lub publikacja nowej strategii Orange Polska, którą traktuję jako pomniejsze wydarzenie, z racji tego, że w dużej mierze jest to kontynuacja poprzedniej ścieżki. Ważnym wydarzeniem był także rebranding Cyfrowego Polsatu na Polsat Plus. Także można powiedzieć, że rynek telko w Polsce przyspieszył procesy konsolidacyjne, a także skorzystał z wysokich wycen aktywów infrastrukturalnych" - ocenia Księżopolski.

"Myślę, że można spodziewać się dalszej konsolidacji rynku, ale pewnie nie na taką skalę, jak to było widoczne w 2021 roku. (...) Na dziś z dużych graczy rynkowych, T-Mobile oraz Vectra nie są typowymi konwergetnymi graczami. Czy to oznacza, że są na siebie skazani? Niekoniecznie, T-Mobile próbuje realizować strategie konwergetną poprzez zakup hurtowego dostępu do łączy stacjonarnych Orange Polska, czy Światłowód Inwestycje.(...) Orange Polska w lutym może poinformować o decyzjach związanych z TowerCo. Cały czas czekamy na rozpoczęcie aukcji 5G i 2022 powinien ten proces zakończyć" - dodał.

W ciągu roku akcje dwóch telekomów, czyli Play Communication i Netii, przestały być notowane na GPW.

Pod koniec 2020 roku Iliad kupił Play Communication za ok. 3,5 mld euro. Z końcem grudnia 2021 roku z GPW wycofane zostały akcje Netii po tym, jak akcje spółki skupił Cyfrowy Polsat.

W kwietniu 2021 roku Cellnex za 800 mln euro kupił 60 proc. spółki wieżowej, która zarządza pasywną infrastrukturą telekomunikacyjną Play, obejmującą około 7.000 stacji bazowych.

Z kolei w lipcu Cyfrowy Polsat i Polkomtel sprzedał pakiet 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura Cellneksowi za ok. 7,1 mld zł. Transakcja obejmowała pasywne i aktywne warstwy mobilnej infrastruktury Grupy Polsat Plus, na które składa się około 7 tys. lokalizacji oraz około 37 tys. różnych systemów on-air, a także sieć transmisyjna. Cyfrowy Polsat rozpoznał z tego tytułu 3,7 mld zł jednorazowego zysku EBITDA w trzecim kwartale 2021 roku.

W sierpniu Orange Polska sfinalizował transakcję sprzedaży APG 50 proc. udziałów Światłowód Inwestycje i otrzymał 897 mln zł, jako pierwszą część zapłaty za transakcję. Płatność pozostałych 487 mln zł będzie rozliczana w latach 2022-2026 i będzie warunkowana realizacją uzgodnionego harmonogramu budowy sieci. W związku z tą transakcją Orange Polska rozpoznało w trzecim kwartale 2021 roku jednorazowy zysk w wysokości 1,4 mld zł (po podatku). Na poziomie zysku operacyjnego było to 1,5 mld zł.

We wrześniu P4, operator sieci Play, zapowiedział zakup od Liberty Global 100 proc. udziałów UPC Polska za 7 mld zł. Zamknięcie transakcji planowane jest na pierwsze półrocze 2022 roku.

"Ważnym wydarzeniem na rynku będzie finalizacja przejęcia UPC Polska przez Play, a przede wszystkim to, co nastąpi po tym, czyli czy Play będzie chciał agresywniej zawalczyć o rynek usług konwergetnych, czy raczej będzie to robił metodycznie, stopniowo, żeby także ARPU nie ucierpiało. Ja na dziś obstawiam scenariusz umiarkowanej agresji komercyjnej Play, ale oczywiście czas pokaże, co będzie" - przewiduje Księżopolski.

Rynek czeka na informacje odnośnie losów infrastruktury masztowej Orange, które mają być przedstawione 16 lutego podczas prezentacji wyników grupy na 2021 rok.

"Wydarzeniem, o którym warto wspomnieć w kontekście całego rynku, są plany Orange odnośnie infrastruktury mobilnej, które mają zostać ogłoszone już w lutym przy okazji publikacji wyników rocznych. Ewentualna transakcja sprzedaży na korzystnych mnożnikach może być jednym z kluczowych katalizatorów zmian kursu OPL. Zakładałbym, że w styczniu inwestorzy będą grali pod sprzedaż masztów, niezależnie od tego, co finalnie wydarzy się w tej kwestii w kolejnych miesiącach" - oczekuje Niszcz.

Analitycy są zgodni, że ważnym wydarzeniem 2021 roku na rynku telekomunikacyjnym będzie aukcja 5G po tym, jak została unieważniona w 2020 roku i nie odbyła się w 2021 roku.

"Aukcja będzie istotna, w szczególności cena wywoławcza jaką zaproponuje UKE. Jeśli cena wzrośnie, to telekomy nie mające zasobów częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G będą musiały zapłacić wyższą kwotę, co jest ryzykiem m.in. dla Orange. Natomiast Cyfrowy Polsat, mając zasoby w pasmie 2,6 GHz, jest w mniejszym stopniu narażony na powyższe ryzyko" - ocenia analityk Trigon DM.

WĄTPLIWE WEZWANIE NA ORANGE POLSKA; KURSY MOGĄ ROSNĄĆ

Jednym ze scenariuszy dyskutowanych na rynku jest wycofanie z GPW kolejnej spółki - tym razem Orange Polska.

"Opcja wezwania grupy Orange na akcje Orange Polska, o której można spekulować od czasu wezwania na Orange Belgium, jednej z dwóch obok OPL notowanych spółek zależnych w grupie Orange, staje się coraz mniej prawdopodobna wraz ze wzrostem kursu OPL. Jeśli spółka matka nie zdecydowała się na ten krok przy wycenie 6,5 zł rok wcześniej, widzimy nieco mniejsze prawdopodobieństwo takiego ruchu przy cenie o 30 proc. wyższej. Mimo to nadal nie można wykluczyć takiego scenariusza biorąc pod uwagę liczne wezwania w europejskim sektorze telekomunikacji w ostatnich kwartałach ze strony graczy strategicznych (szczególnie aktywne były podmioty z Francji) i funduszy private equity, które wyceniały aktywa telekomunikacyjne znacznie wyżej niż inwestorzy giełdowi" - uważa Dominik Niszcz.

Na zamknięciu notowań 30 grudnia 2021 roku kurs Orange Polska wyniósł 8,45 zł, co oznacza wzrost kursu o 28,2 proc. w ciągu roku. W przypadku Cyfrowego Polsatu było to 34,72 zł, co oznacza 14,7-proc. zwyżkę przez ostatni rok.

Analitycy widzą potencjał dalszego wzrostu kursu telekomów w 2022 roku.

"W naszych ostatnich rekomendacjach z grudnia zakładaliśmy potencjał kilkunastu procent wzrostu zarówno w Cyfrowym Polsacie, jak i w Orange Polska" - powiedział Niszcz.

"Na dziś większy potencjał wzrostu widzę w Orange Polska niż Cyfrowym Polsacie. Katalizatorem dla kursu Orange może być decyzja o optymalizacji aktywów wieżowych oraz dalszy wzrost ARPU. W przypadku Cyfrowego, zaprezentowana strategia i zwrot ku energetyce był spodziewany, ale sposób prezentacji oraz dość mało konkretnych danych z tym związanych, pozostawia pewien niesmak. Zielona energetyka wydaję się ciekawym długoterminowym tematem inwestycyjnym, ale jest to także obszar o wyższej intewsywności Capex’u, zwłaszcza w początkowej fazie. Poza tym Cyfrowy Polsat staje się powoli konglomeratem, co także może negatywnie wpływać na wskaźniki wyceny" - ocenia Księżopolski.

Orange Polska jest jednym z faworytów branży technologii, mediów i telekomunikacji Haitong Banku na 2022 rok, z rekomendacją "kupuj" i ceną docelową 8,8 zł za sztukę. Z kolei Cyfrowy Polsat jest jednym z top picks na 2022 rok Trigon DM.

Orange Polska przedstawił w połowie ubiegłego roku strategię na lata 2021-2024, w której prognozuje niski jednocyfrowy wzrost przychodów i niski-średni jednocyfrowy wzrost EBITDAaL (EBITDA z kosztami leasingu).

Pod koniec grudnia kontrolowana przez Zygmunta Solorza spółka przedstawiła strategię na lata 2022-2026. Cyfrowy Polsat, dążąc do umocnienia swojej oferty usług łączonych, podjął decyzję o budowie nowego, trzeciego filaru strategicznego, opartego o tanią i czystą energetykę. Grupa zakłada budowę pozycji na rynku produkcji czystej energii, w szczególności ze słońca, wiatru, biomasy i termicznej obróbki odpadów oraz budowę pełnego łańcucha wartości gospodarki wodorowej.

Cyfrowy Polsat planuje zainwestować do 2026 roku ok. 5 mld zł w osiągnięcie ok. 1000 MW zainstalowanej mocy produkcyjnej czystej energii oraz ok. 0,5 mld zł w budowę łańcucha wartości gospodarki opartej o wodór.

Spółka przeanalizuje też dodatkowe możliwości rozwojowe w kolejnych perspektywicznych kierunkach, jak na przykład małe reaktory jądrowe (SMR).

Cyfrowy Polsat zawarł w grudniu przedwstępne umowy kupna udziałów w PAK-Polska Czysta Energia, reprezentujących 67 proc. w kapitale zakładowym, udziałów w spółkach Port Praski oraz Pantanomo Ltd, które prowadzi działalność polegającą na zarządzaniu posiadanymi nieruchomościami, a także działalność holdingową, finansową oraz inwestycyjną. Łączna bazowa cena za udziały wynosi ok. 1,07 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Rok zapowiada się optymistycznie dla telekomów. Będą podwyżki dla klientów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nein!
Wystarczy tylko telefonia standardu 2G i 3G - komórki powinny być zwykłe i nudne, służyć temu czemu służyły pierwotnie - w zasadzie tylko kontaktowi krótka rozmowa/sms-y to wszystko, a do tego porozwijać w miastach miejskie budki telefoniczne( płatność gotówką za rozmowę lub kartą abonamentową doładowywaną np. w kiosku na miesiąc, kilka lub rok cały) - dzielnice skomunikować telekomunikacją kabelkiem pod ziemią łączność zapewniając a infrastruktura budek telefonicznych byłaby w pierwszej kolejności przywracana w takie miejsca jak dworce PKP, PKS, szpitale a potem wszędzie, w różnych miejscach użyteczności publicznej. Budki telefoniczne są zdrowe bo na kablu. Łączność przewodowa to powinien być jedyny słuszny standard( bezprzewodowość do kompletnej marginalizacji, a wi-fi to już w ogóle) - wszystko uziemione, by nie pieściło człowieka promieniowaniem elektromagnetycznym. Internet niech sobie będzie, nie zając nie ucieknie - jego miejsce powinno być tam, gdzie potrzeba - w domu i miejscu pracy na kablu/przewodzie to wszystko. Smartfony stop komórki hop. Żadnego 4G i 5G. Wi-fi też nie. Internet rzeczy prywatności i zdrowiu przeczy. Upór konsumencki to słuszne rozwiązanie - promować i kupować telefonię 2G i 3G - komórki zwykłe można kupić w cenach od 50zł do 300zł więc jest przyzwoicie, a służy temu co potrzeba - podstawowemu kontaktowi krótka rozmowa/sms-y. Promować łączność przewodową i takie też technologie - co na kabelku to zdrowe i bezpieczne. Smartfony do wyautowania, podobnie jak wi-fi - na taki los te kwestie zasługują - na śmietnik historii. Dekada 2010-2019 dlatego była nudna, nieciekawa, sztuczna, skomercjalizowana i przesadnie wyidealizowana gdyż zdominowały ją przedmioty powszechnego rozleniwiania, ogłupiania i uzależniania przy jednoczesnym odbieraniu czasu, zdrowia oraz prywatności - o czym mowa? Mowa o smartfonach, wi-fi i social mediach( czasy Fejsa i Insta już też dawno powinny się skończyć - to była bezrozumna moda, głupawa). Jedynym social medium powinno być życie - jak ktoś ma potrzebę to sobie robi zdjęcia aparatem dla siebie rodziny czy przyjaciół a filmiki sobie zrzuci na CD - sieć ma być nieatrakcyjna, zimna, monotonna, za to życie ciekawe, towarzyskie. Internet powinien być taki jakiego pamiętamy z lat 1995-2009 - służyć wiedzą, możliwością zaczerpnięcia informacji, pomocą w pracy/nauce oraz rzadziej zapewnić rozrywkę typu muzyka( na marginesie dodam, że fajne były to czasy jak od czasu do czasu kupiło się jakąś płytę CD zamiast tylko wszystko z neta ściągać), gry( pamiętam ile było fajnych pudełkowych gier do kupienia i gry były naprawdę fajne, odkąd steam powstał i gry, gdzie trzeba konta zakładać i podładowywać budżet to nie jest to samo - całe piękno gier zniknęło, od kilku lat gry jakie powstają nie mają tego uroku i smaku co gry lat wcześniejszych), filmy( popieram przywrócenie stacjonarnych wypożyczalni płyt DVD/Blue-Ray i ogólnie od czasu do czasu jak się film kupi a nie ściągnie z neta to też dobre). Gotówkę promować i płacić nią ponad transakcjami bezgotówkowymi - one powinny być zmarginalizowane, nie ma takiej opcji byśmy musieli płacić telefonami, zegarkami, kartami tylko byśmy byli podani bankom na tacy co, gdzie, ile, kiedy kupujemy, by one profilowały sobie nas i kalkulowały przyszłe preferencje zakupowe, decyzje finansowe. Nikt nie może odmówić i utrudniać nam zapłaty w formie gotówki. Żadnych biometrii - bo to najpierw skany palca, oka, twarzy, dłoni, głosu a potem przyjdzie kolej na czipowanie - także no way!. Sprzęty RTV i AGD nie muszą być nadto "smart" i "inteligentne", mogą być nawet takie jakie były w latach 2000-2009 i jest ok, nie muszą zbierać i analizować dane o nas i naszym otoczeniu. Żadnego 5G by nadajniki/przekaźniki montować co 25-50-75 metrów lub gorzej nawet co 5-10 metrów a całe stacje bazowe co 150-300 metrów. Szanujmy swój czas, zdrowie, prywatność i wolność - to fundamentalne kwestie, bez których żadna jednostka nie funkcjonuje prawidłowo. Przywrócić także tam gdzie się da papierowe dokumenty uwalniając ludzi od pamiętania loginów i haseł w bzdurnych systemach informatycznych. Ludzie mają myśleć - żadnego zastępowania ludzkiego myślenia algorytmami, ludzie mają robić - maszyny/roboty mogą jedynie wspomóc człowieka w pracy nigdy zaś wypierać go całkowicie doprowadzając nawet do likwidacji całego stanowiska/sektora pracy. Nie dla inwigilacji i niewolnictwa. Nie dla postępu kosztem odbierania ludziom czasu, zdrowia oraz prywatności przy rozleniwianiu, ogłupianiu i uzaleznianiu. No way!.
odpowiedź
User
ABC
Wystarczy tylko telefonia standardu 2G i 3G - komórki powinny być zwykłe i nudne, służyć temu czemu służyły pierwotnie - w zasadzie tylko kontaktowi krótka rozmowa/sms-y to wszystko, a do tego porozwijać w miastach miejskie budki telefoniczne( płatność gotówką za rozmowę lub kartą abonamentową doładowywaną np. w kiosku na miesiąc, kilka lub rok cały) - dzielnice skomunikować telekomunikacją kabelkiem pod ziemią łączność zapewniając a infrastruktura budek telefonicznych byłaby w pierwszej kolejności przywracana w takie miejsca jak dworce PKP, PKS, szpitale a potem wszędzie, w różnych miejscach użyteczności publicznej. Budki telefoniczne są zdrowe bo na kablu. Łączność przewodowa to powinien być jedyny słuszny standard( bezprzewodowość do kompletnej marginalizacji, a wi-fi to już w ogóle) - wszystko uziemione, by nie pieściło człowieka promieniowaniem elektromagnetycznym. Internet niech sobie będzie, nie zając nie ucieknie - jego miejsce powinno być tam, gdzie potrzeba - w domu i miejscu pracy na kablu/przewodzie to wszystko. Smartfony stop komórki hop. Żadnego 4G i 5G. Wi-fi też nie. Internet rzeczy prywatności i zdrowiu przeczy. Upór konsumencki to słuszne rozwiązanie - promować i kupować telefonię 2G i 3G - komórki zwykłe można kupić w cenach od 50zł do 300zł więc jest przyzwoicie, a służy temu co potrzeba - podstawowemu kontaktowi krótka rozmowa/sms-y. Promować łączność przewodową i takie też technologie - co na kabelku to zdrowe i bezpieczne. Smartfony do wyautowania, podobnie jak wi-fi - na taki los te kwestie zasługują - na śmietnik historii. Dekada 2010-2019 dlatego była nudna, nieciekawa, sztuczna, skomercjalizowana i przesadnie wyidealizowana gdyż zdominowały ją przedmioty powszechnego rozleniwiania, ogłupiania i uzależniania przy jednoczesnym odbieraniu czasu, zdrowia oraz prywatności - o czym mowa? Mowa o smartfonach, wi-fi i social mediach( czasy Fejsa i Insta już też dawno powinny się skończyć - to była bezrozumna moda, głupawa). Jedynym social medium powinno być życie - jak ktoś ma potrzebę to sobie robi zdjęcia aparatem dla siebie rodziny czy przyjaciół a filmiki sobie zrzuci na CD - sieć ma być nieatrakcyjna, zimna, monotonna, za to życie ciekawe, towarzyskie. Internet powinien być taki jakiego pamiętamy z lat 1995-2009 - służyć wiedzą, możliwością zaczerpnięcia informacji, pomocą w pracy/nauce oraz rzadziej zapewnić rozrywkę typu muzyka( na marginesie dodam, że fajne były to czasy jak od czasu do czasu kupiło się jakąś płytę CD zamiast tylko wszystko z neta ściągać), gry( pamiętam ile było fajnych pudełkowych gier do kupienia i gry były naprawdę fajne, odkąd steam powstał i gry, gdzie trzeba konta zakładać i podładowywać budżet to nie jest to samo - całe piękno gier zniknęło, od kilku lat gry jakie powstają nie mają tego uroku i smaku co gry lat wcześniejszych), filmy( popieram przywrócenie stacjonarnych wypożyczalni płyt DVD/Blue-Ray i ogólnie od czasu do czasu jak się film kupi a nie ściągnie z neta to też dobre). Gotówkę promować i płacić nią ponad transakcjami bezgotówkowymi - one powinny być zmarginalizowane, nie ma takiej opcji byśmy musieli płacić telefonami, zegarkami, kartami tylko byśmy byli podani bankom na tacy co, gdzie, ile, kiedy kupujemy, by one profilowały sobie nas i kalkulowały przyszłe preferencje zakupowe, decyzje finansowe. Nikt nie może odmówić i utrudniać nam zapłaty w formie gotówki. Żadnych biometrii - bo to najpierw skany palca, oka, twarzy, dłoni, głosu a potem przyjdzie kolej na czipowanie - także no way!. Sprzęty RTV i AGD nie muszą być nadto "smart" i "inteligentne", mogą być nawet takie jakie były w latach 2000-2009 i jest ok, nie muszą zbierać i analizować dane o nas i naszym otoczeniu. Żadnego 5G by nadajniki/przekaźniki montować co 25-50-75 metrów lub gorzej nawet co 5-10 metrów a całe stacje bazowe co 150-300 metrów. Szanujmy swój czas, zdrowie, prywatność i wolność - to fundamentalne kwestie, bez których żadna jednostka nie funkcjonuje prawidłowo. Przywrócić także tam gdzie się da papierowe dokumenty uwalniając ludzi od pamiętania loginów i haseł w bzdurnych systemach informatycznych. Ludzie mają myśleć - żadnego zastępowania ludzkiego myślenia algorytmami, ludzie mają robić - maszyny/roboty mogą jedynie wspomóc człowieka w pracy nigdy zaś wypierać go całkowicie doprowadzając nawet do likwidacji całego stanowiska/sektora pracy. Nie dla inwigilacji i niewolnictwa. Nie dla postępu kosztem odbierania ludziom czasu, zdrowia oraz prywatności przy rozleniwianiu, ogłupianiu i uzaleznianiu. No way!.


Tyle bzdur że aż coś bonmoty jak ze sputnika .
odpowiedź
User
Wiązka
Cyfrowy Polsat zamiast rozbudowywać własną infrastrukturę światłowodową to inwestuje budownictwo jak port praski czy w eneregtykę dobrze że jeszcze w toi toi nie inwestują chociaż kto wie .
odpowiedź