SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Za 72 mln złotych Netia zbuduje sieć komputerową dla Poczty Polskiej

Netia oraz Poczta Polska podpisały umowę, w ramach której operator zbuduje i uruchomi sieć WAN działającą w prawie 5 tysiącach placówek państwowej poczty w całym kraju. W sieci mają być wykorzystane elementy sztucznej inteligencji, a wartość kontraktu wynosi 72 mln złotych.

Article

Jak podaje Netia budowa sieci dla Poczty Polskiej będzie jednym z największych wdrożeń tego typu w Europie. Według zapowiedzi sieć wykorzysta m.in. elementy sztucznej inteligencji w celu jednoczesnego zastosowania wielu różnych łączy dostępowych.

Niezależność w warstwie transportowej sieci ma pomóc odpowiednio dostosować połączenia WAN i obniżyć koszty, natomiast inteligentna kontrola ścieżek dynamicznie odciąży ruch sieciowy, skróci czas odpowiedzi aplikacji, a zarazem zmniejszy zapotrzebowanie na przepustowość sieci. Zastosowane mechanizmy mają odpowiednio zabezpieczyć łączność w sieci WAN, a jednocześnie umożliwiać bezpośredni dostęp do internetu.

Netia zaznacza, że zastosowane rozwiązania pozwolą wyeliminować ryzyko awarii oraz zwiększą przepustowość łączy w placówkach pocztowych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla placówek w małych miejscowościach, które borykają się z niedostatecznie rozwiniętą lokalną infrastrukturą telekomunikacyjną.

Umowa pomiędzy Pocztą Polską i Netią została zawarta na okres 48 miesięcy po przeprowadzonej wcześniej procedurze przetargowej wg. standardów zamówień publicznych. Przewiduje ona połączenie 4 794 placówek własnych Poczty Polskiej, a w każdej z nich zostaną zestawione dwa porty transmisji danych, co w sumie daje 9 588 portów. W placówkach, w których nie jest możliwe doprowadzenie osobnymi drogami dwóch łączy stacjonarnych, drugim agregowanym łączem będzie dostęp na bazie technologii LTE. Wartość kontraktu to blisko 72 mln zł brutto.

Według planu uruchomienie nowej sieci WAN odbywać się będzie dwuetapowo. Najpierw nastąpi wymiana urządzeń dotychczasowej sieci, a następnie rozbudowa łączy dostępowych i płynne przejście (migracja) do nowej technologii i świadczenie usług zgodnie z podpisaną umową.

Od ub.r. Netia należy do Cyfrowego Polsatu. W III kwartale ub.r. spółka odnotowała 18,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 13,8 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 72 mln złotych Netia zbuduje sieć komputerową dla Poczty Polskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl