SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za dwa lata likwidacja OFE - zapowiada minister Jolanta Fedak

Za dwa lata będzie sporządzony raport ten temat wpływu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na poziom długu publicznego i wysokość przyszłych emerytur, wynika z wypowiedzi minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak.

Za dwa lata likwidacja OFE - zapowiada minister Jolanta Fedak

 W jej ocenie, wówczas zostaną podjęte decyzje o przyszłości systemu emerytalnego, ale przy złej ocenie nie można wykluczyć nawet całkowitej likwidacji OFE.

"Wpisaliśmy do ustawy obniżającej składki na OFE, że będziemy na bieżąco monitorować, jak OFE wpływają na poziom długu publicznego, a także na wysokość przyszłych emerytur. Za dwa lata będzie sporządzony raport na ten temat. Wtedy, w zależności od wyników, zostaną podjęte decyzje" - powiedziała Fedak w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Minister pracy ma także kolejny pomysł na zmianę modelu systemu emerytalnego. W jej ocenie, należy rozważyć, czy nie byłoby słusznym nasz obecny system emerytalny uzupełnić o emeryturę obywatelską.

"Trzeba się zastanowić, czy stać nas na ryzykowanie oszczędności emerytalnych na giełdach. Uważam, że gdyby 200 mld zł wystawione ponownie na ryzyko spekulacyjne zainwestować w rozwój kraju, to przyszłe emerytury byłyby i pewniejsze, i wyższe" - podsumowała Fedak.

Od 1 maja nastąpiła obniżka składki przekazywanej do OFE do 2,3% z 7,3% wcześniej. Według założeń, do 2017 r. wzrośnie ona do 3,5%. Reszta środków ma pozostawać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na indywidualnych, odrębnie waloryzowanych subkontach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za dwa lata likwidacja OFE - zapowiada minister Jolanta Fedak

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mateusz
Proponuję sporządzić raport na temat wpływu rządu na wysokość długu publicznego, a potem ten rząd zlikwidować.
odpowiedź
User
Jan Nowak
wiejska baba decyduje o naszych emeryturach.
odpowiedź
User
zygmunt
"Mateusz" napisał(a): Proponuję sporządzić raport na temat wpływu rządu na wysokość długu publicznego, a potem ten rząd zlikwidować.


...dokładnie...
odpowiedź