SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paweł Sztompke i Arkadiusz Kałucki wśród laureatów nagród ZAiKS-u

Wśród laureatów nagród ZAiKS-u znaleźli się dziennikarze muzyczni Paweł Sztompke i Arkadiusz Kałucki. Nagrodzeni zostali także m.in. Barbara Schabowska, Barbara Hoff i Jerzy Illg.

Paweł Sztompke, foto: P.Kurek/PRArticle

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, jako największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, przyznało nagrody najbardziej zasłużonym twórcom i popularyzatorom. Oprócz nagród ZAiKS-u, wręczono również nagrody 100-lecia ZAiKS-u, a także przyznano członkostwa honorowe.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie choreografii otrzymał kierownik baletu w Teatrze Wielkim w Poznaniu Robert Bondara.

Tłumaczka czeskiej i bułgarskiej poezji, prozy i literatury dla dzieci Dorota Dobrew, oraz tłumaczka i krytyk teatralny, z dorobkiem ponad 100 przekładów sztuk Małgorzata Semil-Jakubowicz zostały laureatkami w kategorii Nagroda literacka za przekład na język polski.

Nagrodę w dziedzinie sztuk wizualnych dostała projektantka mody i założycielka Hofflandu, Barbara Hoff.

Za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej jury doceniło dziennikarzy muzycznych Pawła Sztompke i Arkadiusza Kałuckiego. Paweł Sztompke od ponad 46 lat jest związany z Polskim Radiem, w 1996 roku przeszedł z Trójki do Jedynki, gdzie do 2006 roku i ponownie od 2015 roku jest szefem redakcji muzycznej, prowadzi też audycje, m.in. „Muzyczną Jedynkę”. Arkadiusz Kałucki w latach 1991-2012 pracował w Radiu dla Ciebie, potem był związany m.in. z Radiem Bemowo.fm i Radiem KiS, a obecnie prowadzi audycję „Warto posłuchać” emitowaną w kilku mazowieckich rozgłośniach.

Reżyser teatralny i operowy Jarosław Kilian został nagrodzony w kategorii twórczość dla dzieci. W tej kategorii nagrodzono też autorkę piosenek Krystynę Kwiatkowską oraz reżysera Kristoffera Rusa.

Nagrody literackie za przekład na język obcy otrzymali Charles Kraszewski oraz Renate Schmidgall. Nagrody ZAiKS-u za popularyzację polskiej muzyki współczesnej dostali dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska oraz Polskie Stowarzyszenie Wydawców Muzycznych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Laureatką Nagrody za varsaviana im. Karola Małcużyńskiego jest Aleksandra Szarłat. Została nagrodzona za książkę "SPATiF. Upajający pozór wolności".

Nagrodę im. Krzysztofa Teodora Toeplitza w dziedzinie piśmiennictwa filmowego otrzymała Agata Tecl-Szubert. Laureata jest m.in. inicjatorką programu "Sztuka w działaniu", promującego wiedzę o sztuce XXI w. środowisku szkolnym.

Cygan, Olewicz i Dzikowski honorowymi członkami ZAiKS

Nagrodami 100-lecia ZAiKS-u honorowani są twórcy, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju polskiej kultury i życia społecznego. ZAiKS przyznaje je od roku 2018, kiedy to obchodził jubileusz swego stulecia. W tym roku laureatami Nagród 100-lecia zostali: eseistka, historyk literatury Danuta Danek, krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, scenograf, twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik, kompozytor i pianista Robert Obcowski, wiceprezes Polskiego PEN Clubu Henryk Woźniakowski oraz Skaldowie - Andrzej i Jacek Zielińscy.

Przyznane zostały też Członkostwa Honorowego ZAiKS-u. To najwyższe wyróżnienie, jakim organizacja nagradza twórców. Otrzymują oni zaprojektowane przez Janusza Kapustę statuetki przedstawiające k-dron – jedenastościenną bryłę geometryczną o unikalnych właściwościach optycznych i strukturalnych. Jak poinformował ZAiKS, "tym razem Honorowe Członkostwo odebrali wybitni polscy tekściarze - Jacek Cygan, Bogdan Olewicz i Krzysztof Dzikowski".

ZAiKS to największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, tłumaczy, plastyków, choreografów i twórców z innych dziedzin sztuki. Pobiera i przekazuje twórcom (oraz innym uprawnionym, np. wydawcom lub spadkobiercom) tantiemy należne za korzystanie z przysługujących im praw autorskich. ZAiKS jest też mecenasem kultury.

Dołącz do dyskusji: Paweł Sztompke i Arkadiusz Kałucki wśród laureatów nagród ZAiKS-u

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
Sztompke wyjątkowy nudziarz. Kałuckiego nie kojarzę.
odpowiedź
User
Jacek
Sztompke wyjątkowy nudziarz.

A moim zdaniem człowiek o znakomitym głosie i dykcji. Jeszcze dawne standardy, z których dziś coraz mniej pozostaje. Wielu dzisiejszych "dziennikarzy" i "gwiazd" nie dostałoby kiedyś karty mikrofonowej.
odpowiedź