SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zakup domu bardziej opłacalny niż mieszkania

Za cenę trzypokojowego mieszkania można zostać właścicielem znacznie większego domu w tej samej dzielnicy. Kluczem jest bowiem niższa przeciętna cena metra kwadratowego domu niż mieszkania. Przy porównywalnej powierzchni domu i mieszkania bieżące koszty utrzymania tego pierwszego są dużo niższe.

Na rynku wtórnym metr kwadratowy mieszkania jest średnio o 20% droższy niż w przypadku domów– wskazują dane Home Broker. sprawdził więc, na jakie domy i mieszkania mogą sobie pozwolić nabywcy, którzy wybrali już konkretną dzielnicę w Krakowie, Warszawie lub Wrocławiu.

Dwa razy większy dom za tę samą cenę

Na warszawskim Wawrze za 813 tys. zł można kupić środkowy segment w stanie deweloperskim oddany do użytkowania w 2009 roku. Dwupiętrowy budynek oferuje 185 m kw. powierzchni użytkowej i mieści się na terenie zamkniętego osiedla. Odległość od centrum miasta jest deklarowana przez oferenta na 11 km.

Za podobną cenę (797 tys. zł) zostało wystawione dwupoziomowe, trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 81 m kw. zlokalizowane też w Wawrze. Przewagą mieszkania jest jego wykończenie w dobrym standardzie, minusem ponad dwa razy mniejsza powierzchnia. Do mieszkania przynależy jednak ogródek o powierzchni 20 m kw. Lokal znajduje się w budynku oddanym w 2007 roku. Mieszkanie jest oddalone od centrum także o 11 km.

Ekskluzywne mieszkanie za dom wolnostojący

Jeszcze bardziej uderzająca wydaje się różnica w metrażu, jaki można kupić na warszawskiej Sadybie za 1,25 mln zł. W przypadku domu wolnostojącego można liczyć aż na 200 m kw. w budynku wykończonym w dobrym standardzie i oddanym do użytkowania w 2005 roku na działce o powierzchni przeszło 800 m kw.
Za identyczną kwotę i znacznie bliżej centrum można kupić mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 72 m kw. Mieszkanie położone jest na pierwszym piętrze ośmiopiętrowego, strzeżonego apartamentowca mieszczącego basen, fitness club i saunę na warszawskim Mokotowie. Lokal jest wykończony w bardzo wysokim standardzie, z takimi udogodnieniami jak drewno egzotyczne i kamień naturalny na podłodze, wysokiej jakości wyposażenie w pokojach kuchni i łazience oraz ogrzewanie podłogowe. Różnica w powierzchni jest jednak blisko trzykrotna.

Mieszkanie bliżej centrum

W przypadku wrocławskich Krzyków za 870 tys. zł można nabyć dom o powierzchni użytkowej 160 m kw. położony w odległości 9 km od centrum. Alternatywą może być 101 m kw. mieszkania leżącego o 4 km bliżej starego miasta w cenie 899 tys. zł. Dwukondygnacyjny segment środkowy oddany do użytkowania w 2002 roku jest w pełni wykończony w dobrym standardzie i mieści się na zamkniętym osiedlu. Ponadto w otoczeniu znajduje się przystanek autobusowy oraz Park Kleciński.
Czteropokojowe mieszkanie o powierzchni 101 metrów wykończone jest w wysokim standardzie. Mieszkanie jest w podobnym wieku do przedstawionego powyżej domu - blok został bowiem oddany do użytkowania w 1999 roku. Także i w przypadku tej nieruchomości w okolicy znajduje się przystanek autobusowy i park.

 

Lokalizacja

Typ

Cena (w tys.)

Powierzchnia

Rok oddania do użytkowania

Stan

Warszawa - Wawer

dom

813

185 m kw.

2009

deweloperski

lokal

797

81 m kw.

2007

wykończone w dobrym standardzie

Warszawa - Mokotów

dom

1250

200 m kw.

2005

wykończone w dobrym standardzie

lokal

1250

72 m kw.

2000

wykończone w bardzo wysokim standardzie

Wrocław - Krzyki

dom

870

160 m kw.

2002

wykończone w dobrym standardzie

lokal

899

101 m kw.

1999

wykończone w bardzo wysokim standardzie

Kraków - Podgórze

dom

990

134 m kw.

2008

wykończone w bardzo wysokim standardzie

lokal

1005

91 m kw.

2009

deweloperski

Wysoki standard w obu nieruchomościach

W Krakowie zestawione zostały dwie nieruchomości na terenie dzielnicy Podgórze. Mieszkanie, w stanie deweloperskim, mieści się w apartamentowcu, natomiast dom został wykończony w wysokim standardzie. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 134 m kw. został wystawiony za 990 tys. zł i leży na działce o powierzchni ponad 800 m kw. Został wzniesiony w 2008 roku i wykończony w wysokim standardzie, a cena zawiera dużą część jego obecnego wyposażenia. Budynek jest oddalony od centrum o około 5 km.

Za ponad 15 tys. zł więcej oferowane jest trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 91 m kw. w budynku oddanym do użytkowania w 2009 roku. Lokalizacja wydaje się bardziej atrakcyjna niż w przypadku domu wziętego do porównania (1 km od centrum). 

Dom niewiele droższy w utrzymaniu

Jak wyglądają koszty utrzymania mieszkania i domu? Z danych Home Broker z 15 miast wynika, że średni miesięczny koszt bieżącego utrzymania domu wynosi 2,23 zł, a mieszkania 6,13 zł za metr kwadratowy (na podstawie deklaracji sprzedających). Stawki te uwzględniają w przypadku mieszkań koszt czynszu i mediów, a w przypadku domu koszt ogrzewania, mediów, podatków. W zestawieniu nie uwzględniono kosztów remontów.

Wynika z tego, że utrzymanie domu jest prawie trzykrotnie tańsze niż domu o tej samej powierzchni. Jeśli uwzględnimy fakt, że metraż domów jest średnio trzy razy większy niż mieszkań, koszt utrzymania przeciętnego mieszkania (75 m kw.) będzie minimalnie mniejszy niż domu (235 m kw.).

Typ nieruchomości

Średni koszt miesięczny

Przeciętna powierzchnia

Koszt utrzymania 1 m kw.

Dom

524,05 zł

234,7

2,23 zł

Mieszkanie

456,57 zł

74,5

6,13 zł

Bartosz Turek, Katarzyna Siwek
Home Broker

Dołącz do dyskusji: Zakup domu bardziej opłacalny niż mieszkania

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
tylko dom nad morzem ;)
odpowiedź
User
Homo
"Za podobną cenę (797 tys. zł) zostało wystawione dwupoziomowe, trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 81 m kw. zlokalizowane też w Wawrze." tak wystawić to se można rękę przez okno. Jaja jakieś normalnie, 10 tyś za dwupoziom w wawrze, realna cena - 6,000
odpowiedź
User
atezet
Jednak uwaga - nie wzięto pod uwagę w obliczeniach kwestii dojazdu do centrum/pracy/szkoły itp.

Należy pamiętać, ze zarówno dom jak i mieszkanie w centrum maja swoje zalety... i nie są dla tych samych klientów.
odpowiedź