SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Będzie nowy abonament rtv: 6 zł miesięcznie na osobę, płatny z PIT lub KRUS

Najpóźniej w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawi opinii publicznej projekt uszczelnienia abonamentu radiowo telewizyjnego - zapowiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Przedstawił też harmonogram wprowadzania ustaw abonamentowych: uszczelniającej i regulującej.

fot. Shutterstock.com Article

O obydwu ustawach mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. Zdradził, że jeszcze w tym roku czeka nas wprowadzenie w życie dwóch ustaw o abonamencie: jednej - uszczelniającej obecne zasady i drugiej, zmieniającą zupełnie reguły jego pobierania. Zapowiadał też loterię dla tych, którzy płacili abonament solidnie i amnestię dla dotąd niepłacących. - To jest projekt rządowy, pracuje nad nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lada dzień trafi pod obrady rządu. Po rządowych konsultacjach - najpóźniej w kwietniu powinien trafić do parlamentu - przekonywał Krzysztof Czabański.

Wiceminister kultury, Paweł Lewandowski, w rozmowie z PAP potwierdził naszą informację o obu ustawach, nad którymi pracuje jego resort. Uściślił, że projekt dotyczący uszczelnienia abonamentu jest już niemal gotowy. - Czekamy jeszcze na ewentualne uwagi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji, które mają wpłynąć w przyszłym tygodniu. Sam projekt prawdopodobnie przedstawimy opinii publicznej we wtorek lub w środę - podsumowywał minister.

Konsultacje społeczne wraz z uzgodnieniami będą trwały dwa tygodnie. Potem dokument trafi prawdopodobnie na Komitet ds. Cyfryzacji oraz Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Następnie zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów i skieruje go na posiedzenie rządu. Zdaniem ministra Pawła Lewandowskiego, projekt dotyczący uszczelnienia poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego do Sejmu trafi najprawdopodobniej na początku kwietnia.

Druga ustawa, mająca z czasem zastąpić tę o uszczelnieniu abonamentu, także jest już w opracowywaniu urzędników ministerstwa kultury. - Mamy już analizy i zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania. Optujemy za tym, by składka abonamentowa była potrącana od podatku PIT i składki KRUS w wysokości około 6 zł na osobę - zdradził wiceminister.

Tu jednak pojawiła się rozbieżność pomiędzy tym, co mówi wiceminister i słowami szefa RMN. Paweł Lewandowski przekonuje bowiem, że nowe prawo prawdopodobnie będzie wymagało notyfikacji Komisji Europejskiej i dlatego nie wejdzie w życie tak szybko, jakby chciał rząd. Natomiast Krzysztof Czabański w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl wskazywał pewne rozwiązanie. Zdradził, że w ministerstwie kultury trwają prace, które mają umożliwić obejście tego wymogu i w konsekwencji przyspieszenie wprowadzenia nowego prawa.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł. Rada Mediów Narodowych szacuje, że po wprowadzeniu uszczelnienia abonament wzrósłby o drugie tyle - do 1 400 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie nowy abonament rtv: 6 zł miesięcznie na osobę, płatny z PIT lub KRUS

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
conf
wszystko fajnie - 6zł przy PITcie, rocznie 72 zł , ale pewnie reklamy zostaną... a na to już mojej zgody nie mają. Bo albo abonament czyli społeczna zrzuta albo komercjalizacja i wtedy niech ich reklamodawcy sponsorują. Jeśli zostawią tak jak było do tej pory to się ludzie wkurzą i tyle z tego będzie.
59 11
odpowiedź
User
Sykoraks
6×12=72 na PIT rozliczenie roczne, dziwnym trafem zawsze zapominają dodać że składka miesięczna płacona raz w roku sumuje się
jeśli to będzie na pit to ci którzy rozliczają się z małżonkiem płacą podwójnie?
Emerytom odlicza od emerytury ZUS - to się seniorzy ucieszą - a uprawnionym do ulg przestaną odliczać czy jak?
A jak rolnik ma "specjalną działalność rolniczą" i rozlicza się z US a jednocześnie jest rolnikiem i płaci KRUS to zapłaci dwa abonamenty?
A i jeśli kolejny pit będzie już z abonamentem rtv to w zasadzie należy już dziś przestać opłacać składki abonamentowe, pit37 wszak rozlicza się za rok ubiegły, kto potem zwróci podwójnie opłacony abonament ?
42 11
odpowiedź
User
kalka
Polacy muszą zacząć płacić abonament. Pracowałem w Polskim Radiu, to wiem. To ogromna instytucja, zatrudniająca różne funkcjonariuszki np. do podlewania kwiatów i udawania, że się pracuje, tak ogromne medium generuje koszty. My, a pracownicy TVP tym bardziej, mamy dość obaw o to, że bedziemy musieli kończyć studia czy przekwalifikować się, bo nasze nicnierobienie staje się zagrożone - nie ma kasiory z abonamentu. Nie po to obsadzono nasze etaty, nie po to wsadzeni przez SLD, PO i różne towarzystwa wcześniej, dziś udajemy rzetelnych aby pis tylko nowych dosadzał, nie po to to wszystko aby ktoś musiał nas straszyć, że brak kasy na nasze leniwe etaty. Żądamy misji i abonamentu! W przeciwnym razie i tak będziemy grzać ciepłe posadki a rząd i tak będzie musiał sypnąć na nasze utrzymanie. Leniwa TVP trwała trwa i ma trwać (Trwa mać!) a wy polaczki macie sypać kasą bo nie po to się wygrywa wybory i obsadza rodzinkami spółki żeby potem miało braknąć na nasze ciepłe etaty pieniążków.
50 15
odpowiedź