SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes TVP zarobił 333 tys. w 2017 roku

Po 333 tys. zł zarobili w 2017 roku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i Maciej Stanecki, członek zarządu. Do tego 209 tysięcy dla trzech członków rady nadzorczej oraz ponad 2 miliony złotych premii dla wszystkich pracowników i współpracowników TVP.

Jacek Kurski i Maciej Stanecki na konferencji podsumowującej mundial; fot. Michał KurdupskiArticle

Informacje na temat zarobków w Telewizji Polskiej to wynik odpowiedzi na pytania, które posłanka Agnieszka Pomaska i poseł Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej wysłali do TVP na początku czerwca bieżącego roku. Pod odpowiedziami odręcznie podpisał się prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski - podał „Newsweek”.

Ponad 333 tys. zł dla Kurskiego w 2017 roku

W 2017 roku Kurski zarobił 333,2 tys. zł (rok wcześniej 304 tys. zł), a Maciej Stanecki - 333,9 tys. zł (rok wcześniej 303 tys. zł).

Ujawniono też wynagrodzenie trzech członków rady nadzorczej TVP. Maciej Łopiński, Przemysław Tejkowski oraz Radosław Włoszek od stycznia 2016 roku otrzymali łączne pensje w wysokości 369 tys. 375 złotych - w 2016 roku  -159 tys., w 2017 - 209 tys.

Jak informuje biuro prasowe Telewizji Polskiej zarówno prezes, jak i Stanecki oraz członkowie rady nadzorczej nie przyjmowali w ciągu ostatnich dwóch lat nagród ani premii. Otrzymali je jednak pracownicy TVP.  Łączna kwota nagród i premii przyznanych im w ostatnich dwóch latach to 7 mln zł (4,9 mln w 2016 i 2,1 mln w 2017).

W TVP ubyło 7 proc. pracowników. Doradcy i dyrektorzy zarabiają po 20 tys. zł, korespondenci - 18 tys.

Według sprawozdania finansowego Telewizji Polskiej liczba pracowników etatowych nadawcy zmalała w ub.r. z 2 860 do 2 657, czyli o 7,1 proc. Również o 7,1 proc. zmniejszyła się liczba etatów - z 2 833,43 do 2 633,26.

Najbardziej zmalała w firmie liczba osób zatrudnionych w administracji (z 679 do 606), pracujących przy realizacji programów (ze 119 do 100), pracowników ekonomiczno-finansowych (z 224 do 182), dziennikarzy zatrudnionych w systemie motywacyjnym (ze 111 do 100) oraz pracowników zespołów sprzedażowych (ze 122 do 110).

Przybyło natomiast pracowników na stanowiskach dyrektorów i wicedyrektorów (wzrost z 82 do 86), dziennikarzy honoracyjnych (ze 140 do 143) oraz doradców zarządu (z 7 do 9). Przedstawiciele TVP tłumaczyli na początku br., że wzrost liczby dyrektorów i wicedyrektorów jest tymczasowy. Wiosną nadawca zreorganizował swoje struktury - powołano m.in. biuro programowe i Agencji Kreacji Rozrywki, a niektóre osoby straciły funkcje dyrektorskie.

Z kolei stanowisko doradcy zarządu TVP objęły w ub.r. Marzena Paczuska (zajmuje się przygotowywaniem anglojęzycznego kanału ) oraz prawniczka Izabela Łoś-Gorzkowska (odpowiada za zmiany organizacyjno-prawne). Za kadencji obecnego zarządu firmy doradcami zostali też Małgorzata Raczyńska, Jan Maria Tomaszewski i Wojciech Hoflik.

Telewizja Polska w raporcie nie podaje, ile osób współpracuje z nią na podstawie umów cywilno-prawnych oraz w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Przypomnijmy, że w połowie ub.r. na ten drugi model współpracy przeszli prezes spółki Jacek Kurski i wiceprezes Maciej Stanecki. Na takich zasadach związani z nadawcą są też niektórzy czołowi dziennikarze. Jak ujawnił we wrześniu ub.r. „Dziennik Gazeta Prawna”, Danuta Holecka i Michał Adamczyk wystawiają firmie faktury na ok. 40 tys. zł netto miesięcznie, a Krzysztof Ziemiec na 33,5 tys. zł. W styczniu br. „Fakt” i „Gazeta Wyborcza” podały, że z tymi dziennikarzami mają zostać podpisane trzyletnie kontrakty z rocznym okresem wypowiedzenia, ale TVP zdementowała te informacje.

W ub.r. z TVP pożegnało się 437 pracowników etatowych. 292 rozwiązały umowę za porozumieniem stron, 51 przeszło na emeryturę lub rentę, 36 wypowiedziano umowy, a 58 rozstało się z firmą w innej formie prawnej. Jednocześnie zatrudniono 228 osób.

Najwięcej zarabia zarząd, doradcy, dyrektorzy i korespondenci zagraniczni

Kiedy Jacek Kurski i Maciej Stanecki byli zatrudnieni na etacie w TVP, zarabiali miesięcznie po 25 562 zł brutto. Średnia pensja dyrektorów i wicedyrektorów to 19 966 zł (wszystkie podane stawki są brutto, bez premii i nagród), a doradców zarządu - 20 142 zł. Natomiast korespondenci zagraniczni zarabiali po 17 876 zł.

Po kilkanaście tys. zł miesięcznie zarabiali również pracownicy realizacji programów (14 998 zł), dziennikarze honoraryjni (11 557 zł) i pracowników realizacji telewizyjnej i filmowej (11 149 zł).

Z kolei średnia pensja dziennikarza w systemie motywacyjnym to 6 965 zł, kierownika - 9 846 zł, pracownika realizacji technicznej - 9 266 zł, pomocnika przy realizacji telewizyjnej i filmowej - 8 212 zł, a pracownika zespołu sprzedaży - 7 455 zł.

TVP na niewielkim plusie, z rekompensatą abonamentową i pożyczką od państwa

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego o 69,9 proc. do 622,5 mln zł oraz spadek przychodów z reklam i sponsoringu o 8,4 proc. do 798,6 mln zł. Firma osiągnęła 500 tys. zł zysku netto, natomiast na br. planuje stratę w wysokości ponad 100 mln zł.

W lipcu ub.r. firma otrzymała ze Skarbu Państwa pożyczkę w wysokości 800 mln zł, z czego na razie wykorzystała ok. 350 mln zł. Ponadto pod koniec ub.r. dostała pierwszą część z 860 mln zł rekompensaty przyznanej z tytułu wpływów z abonamentu RTV, nieuzyskanych w latach 2010-2017 wskutek zwolnień z tej daniny.

- W tej chwili dysponujemy wynikami finansowymi za dwa pierwsze kwartały tego roku. Porównując te wyniki z analogicznym okresem w 2017 roku, mamy bardzo wysoką dynamikę wzrostu. We wszystkich segmentach przychodowych przekraczamy 20 proc. Jeśli chodzi o sponsoring i internet, to w obu tych segmentach mamy 40 proc. wzrost rok do roku. Obiektywnie wyniki są bardzo dobre - powiedział Maciej Stanecki portalowi Wirtualnemedia.pl pod koniec czerwca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP zarobił 333 tys. w 2017 roku

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Henieks
Prezes największej telewizji w 40 milionowym kraju powinien zarabiać znacznie więcej, więc jest to raczej praca dla misji a nie dla pieniędzy. Możecie czepiać się Kurskiego ale zarządza sprawnie. A Kublikowa i jej koleżanki z GW publikujące paszkwile aż zęby tracą z frustracji, że Kurski chciał i w końcu został szefem telewizji publicznej. A oni w GW toną i nic w życiu zawodowym czy finansowym już wiele z Agorą nie ugrają. PiS dobrze rządzi, ma gigantyczne jak na rządzącą partię poparcie społeczne i ma kolejne wybory w kieszeni.
odpowiedź
User
ok
Podaj 1 sprawny ruch.
odpowiedź
User
Marek
Wyprowadzenie w pole Emitela w temacie nadawania TVP Sport! Ograł 3 graczy za jednym ruchem! Emitel - brak kasy z tytułu MUX8 od TVP, WP, Metro, Zoom, Nowa - brak TVP Sport na Mux8=Brak oglądalności=brak kasy=spór sądowy z Emitelem. Platformy cyfrowe transmitujące TVP Sport HD - pewnie liczyły na rekompnsate z tytułu nadawania TVP SPort HD w naziemnej=brak kasy. Misiu, a gdzie jest kasa? Została w TVP. Przy okazji rykoszetem oberwało się telewidzom, tylko jakość SD jak na sport to marnie. Czas pokaże co dalej.
odpowiedź