SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zasiłek dla bezrobotnych tylko przez 6 miesięcy

Skrócenie maksymalnego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych do 6 miesięcy (w  pierwszych trzech miesiącach wyższy zasiłek, w kolejnych  trzech niższy) i powiązanie jego wysokości z indywidualnym średnim miesięcznym wynagrodzeniem danej osoby w ostatnim roku pracy przed rejestracją w urzędzie pracy - proponuje PKPP Lewiatan w „Białej Księdze”.

Lewiatan postuluje również uzależnienie wypłaty zasiłku od aktywnego poszukiwania pracy i mocniejsze wsparcie dla osób bez pracy w powiatach o stopie bezrobocia przekraczającej 150 proc. przeciętnej w kraju.

W pierwszych 3 miesiącach wysokość zasiłku powinna być równa 25 proc. wynagrodzenia minimalnego plus 15 proc. wynagrodzenia indy­widualnego. A w kolejnych 3 miesiącach 15 proc. wynagrodzenia minimalnego plus 15 proc. wynagrodzenia indywi­dualnego.

Stopa zastąpienia, czyli relacja zasiłku do zarobków danej osoby z ostatnich 12 miesięcy, spad­nie wówczas dla osób z długim stażem pracy i wynagrodzeniem nie wyższym niż dwukrot­ność wynagrodzenia minimalnego. Stopa zastąpienia dla osób otrzymujących wynagrodzenie minimalne będzie równa 40 proc. w pierwszych 3 miesiącach i 30 proc. w kolejnych miesiącach pobie­rania zasiłku. Dla osób z zarobkami bliższymi średniej stopa zastąpienia nieznacznie podniesie się, jednak takie osoby i tak przeciętnie krócej poszukują nowej pracy.

„Celem tych zmian jest zmniejszenie wydatków na zasiłki dla bezrobotnych, aby umożliwić zwiększenie nakładów na aktywizację zawodową bezrobotnych, wzmocnienie motywacji do poszukiwania pracy, usunięcie zachęt, dla osób faktycznie nieposzukujących pracy albo pracujących w szarej stre­fie, do rejestrowania się jako bezrobotny wyłącznie po to, żeby uzyskać  ubezpieczenie zdrowotne” – mówi  Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Według danych GUS, czas poszukiwania pra­cy w Polsce waha się od 4 do 6 miesięcy, choć średni czas poszukiwania pracy przekracza 10 miesięcy ze względu na osoby bezrobotne długotrwale czyli powyżej 24 miesięcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przez okres od 6 do 12 miesięcy po spełnieniu wymogów określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o pro­mocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obowiązująca definicja bezrobotnego powodu­je, że w ostatniej dekadzie maksymalnie co piąty bezrobotny miał prawo do zasiłku.

Obecne zasady przyznawania zasiłków dla bezrobotnych powodują, że stopa zastąpienia dochodu z pracy zasiłkiem jest szczególnie wysoka dla osób z długim stażem pracy i niskimi kwalifikacjami i wynagrodzeniami. Takie osoby najczęściej wpadają w pułapkę bezrobocia. Ba­dania dotyczące wpływu maksymalnego czasu wypłacania zasiłku na odpływy z bezrobocia w innych krajach sugerują, że 12 miesięczne uprawnienie do pobierania zasiłku w powiatach z wysoką stopą bezrobocia zniechęca do podejmowania pracy przez bezrobotnych między 6 a 12 miesiącem pozostawania w rejestrze bezrobotnych - czytamy  w komunikacie prasowym.

Dołącz do dyskusji: Zasiłek dla bezrobotnych tylko przez 6 miesięcy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jedyny taki
a kiedy lodziarze z Lewiatana poprą wprowadzenie 40% podatku dla najbogatszych czyli dla siebie, podniesienia płacy minimalnej do 2000PLN dla swoich pracowników i likwodacji umów śmieciowych. W celu aktywizowania się do osiągania coraz większych przychodów i zarabiania na prawdziwe koszty zamiast fikcyjnych utrzymujących tych kapitalistycznych nierobów i ich nieudolne rodziny z pracy pięciu robotników na krzyż w dodatku zatrudnianych na czarno???
odpowiedź