SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zespół „Big Cyc” złożył w TVP wezwanie do zapłaty miliona zł na rzecz WOŚP

Wczoraj - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zespołu „Big Cyc” - pełnomocnik grupy złożył w TVP wezwanie do zapłaty na rzecz WOŚP miliona złotych. Chodzi o wykorzystanie piosenki zespołu w programie TVP Info "W tyle wizji". „Big Cyc” zapowiada, że jeśli odpowiedź publicznego nadawcy będzie negatywna, złoży pozew do sądu.

Krzysztof Skiba, fot. TVP InfoArticle

W ubiegłym tygodniu Krzysztof Skiba, lider zespołu „Big Cyc” poinformował, że domaga się od TVP przeprosin za - jego zdaniem - bezprawne wykorzystanie piosenki „Jak słodko zostać świrem”. W programie TVP Info „W tyle wizji” piosenkę zestawiono z materiałem o uczestnikach protestów przed Sejmem.

Skiba domaga się od twórców przeprosin, oraz podania na antenie TVP informacji o wykorzystaniu utworu bez zgody członków zespołu Big Cyc. Grupa muzyków żąda także wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem „zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe, jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS”.

Wezwanie do zapłaty złożone w Telewizji Polskiej

Wczoraj Krzysztof Skiba poinformował na swoim profilu na Facebooku, że pełnomocnik zespołu złożył już wezwanie do zapłaty w Telewizji Polskiej. Wokalista zapowiada, że jeśli odpowiedź TVP będzie negatywna, zespół złoży pozew w sądzie przeciwko publicznemu nadawcy.

„Najlepiej wszystko obrócić w żart. Próbował to zrobić prorządowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. Niestety nasi prawnicy chyba nie mają poczucia humoru, bo właśnie złożyli w TVP wezwanie do zapłaty na rzecz WOŚP z tytułu dokonanej manipulacji, w której wykorzystano na antenie TVP naszą piosenkę na użytek materiału propagandowego PiS. Teraz czekamy na oficjalną odpowiedź władz telewizji. Gdy będzie negatywna składamy pozew sądowy. I wówczas dopiero będą jaja” - napisał Skiba.

Tym samym odniósł się także do wpisu publicysty Rafała Ziemkiewicza, również jednego z prowadzących program „W tyle wizji”, który na Twitterze zaproponował, aby „polubownie załatwić sprawę”. - Proponuję polubowne załatwienie sprawy: wystawimy Skibie rachunek za wielokrotne reklamowanie się w naszym propagandowym programie „W tyle wizji” na kwotę, której żąda, i po prostu wymienimy się fakturami. Będzie git? - stwierdził Ziemkiewicz na Twitterze.

Krzysztof Skiba w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przed kilkoma dniami zapowiedział, że „jeżeli ze strony Telewizji Polskiej nie będzie reakcji, bądź będzie ona lekceważąca, to zespół wystąpi na drogę sądową, ale wtedy będą się już domagać sumy wielomilionowej”.

Telewizja Polska: „Wszystko odbyło się zgodnie z prawem”

Telewizja Polska w przesłanym w ubiegłym tygodniu komunikacie napisała, że „wykorzystanie fragmentu piosenki zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską, a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS".

- Telewizja Polska dopełniła wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Program „W tyle wizji” to program satyryczny, komentujący bieżące wydarzenia z przymrużeniem oka, dystansem i humorem, w sposób zabawny i zaskakujący. Użycie fragmentu piosenki stanowiło tło muzyczne, uzupełnienie felietonu w formie parodii - informuje TVP. - W przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu. Telewizja Polska wyraża ubolewanie, że wykorzystanie utworu zespołu Big Cyc spotkało się z negatywnym odbiorem i krytyką, gdyż intencją redakcji programu nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażanie kogokolwiek - poinformowało biuro prasowe TVP.

Spytaliśmy Centrum Informacji TVP, jak kierownictwo publicznego nadawcy ma zamiar ustosunkować się do żądania. Biuro prasowe TVP odpowiedziało nam, że „przeanalizuje wezwanie i ustosunkuje się do niego w przewidzianym prawem czasie”.

- Przypominamy jednak, że wykorzystanie fragmentu piosenki „Jak słodko zostać świrem” zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy  generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS. Zatem, wykorzystanie to nie miało charakteru bezprawnego - odpowiedziało nam Centrum Informacji TVP.

Krzysztof Skiba był prowadzącym „W tyle wizji”

Lider zespołu „Big Cyc” sam od wiosny 2016 roku był jednym z prowadzących program „W tyle wizji”, nadawany w TVP Info. Jako jedyny z jego gospodarzy wyrażał zdecydowanie krytyczne opinie o obecnym obozie rządzącym. W listopadzie 2016 roku przestał prowadzić audycje, co w jego opinii było spowodowane klipem krytykującym ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. średnia oglądalność minutowa wynosiła 208 186 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,65 proc.

Dołącz do dyskusji: Zespół „Big Cyc” złożył w TVP wezwanie do zapłaty miliona zł na rzecz WOŚP

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SSS
Grubasowi chyba tłuszcz mózg zalał.
odpowiedź
User
MęczennicyKuhwa
Są w ZAIKSie za który od lat biorą pieniądze, guzik mogą. Działanie pod publiczkę.
odpowiedź
User
Marcin
Brudasy zbierają na mydło.
odpowiedź