SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie żyje znany dziennikarz z czasów PRL. Był na słynnej Liście Kisiela

Zmarł Andrzej Bilik, dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dyplomata z czasów PRL. Był autorem książek, m.in. "Polityka, politycy" i "Ambasada". O śmierci dziennikarza poinformowała jego żona, Antonina Bilik w mediach społecznościowych.

W poniedziałek 8 maja Antonina Bilik poinformowała w mediach społecznościowych o śmierci swojego męża, Andrzeja Bilika, zamieszczając klepsydrę. "Andrzej Bilik lat 84, dziennikarz, dyplomata, pisarz, wyjątkowy człowiek, mój Mąż, moja bratnia dusza, najlepszy przyjaciel, który zawsze stał murem za mną. Byliśmy razem 55 lat, na dobre i na złe. Nikogo takiego w moim zyciu już nie będzie" - napisała wdowa na Facebooku. Antonina Bilik dodała, że mąż zmarł 30 kwietnia o godz. 4.41 rano.

Andrzej Bilik urodził się 7 sierpnia 1939 r. w Sosnowcu. W 1961 r. ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i przez cztery lata pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu. Potem przeniósł się do Telewizji Polskiej, w której był m.in. stałym korespondentem w Brukseli (1973-1979) i Paryżu 1981–1986).

Andrzej Bilik był dziennikarzem i dyplomatą

W 1987 r. zostałem dyrektorem Redakcji Programów Informacyjnych, a rok później także dyrektorem generalnym programów informacyjnych. Pierwszą funkcję sprawował do 1989 r., a drugą do 1990 r.

W latach 1965–1969 Andrzej Bilik był attaché prasowo-kulturalnym Ambasady Polskiej w Algierze, a w latach 1995–1999 ambasadorem RP w Algierii.

Był także uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu w 1989 r., gdzie reprezentował stronę partyjno-rządową przy tzw. podstoliku ds. masowego przekazu. W 1989 r. kandydował bez powodzenia na senatora ziemi częstochowskiej.

"Sprawny dziennikarz, niespecjalnie pracowity, imprezowy chłopak". Jaki jest Michał Adamczyk?

Andrzej Bilik na Liście Kisiela

Według dokumentów zgromadzonych w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzej Bilik był w latach 1972–1980 kontaktem operacyjnym Służby Bezpieczeństwa PRL o pseudonimach "AB” oraz "Bod". Jak podaje IPN, dokumentacja dotycząca jego osoby liczy pięć tomów. W 1984 r. pisarz Stefan Kisielewski umieścił go na tzw. Liście Kisiela, opublikowanej przez "Tygodnik Powszechny". Była to lista dziennikarzy PRL dyspozycyjnych wobec władz w czasie stanu wojennego.

Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Andrzej Bilik napisał dziewięć książek, m.in. "Polityka, politycy" i "Ambasada".

"Aż przykucał na mój widok". Tomasz Sakiewicz i jego imperium medialne

Dołącz do dyskusji: Nie żyje znany dziennikarz z czasów PRL. Był na słynnej Liście Kisiela

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sołdak
Jak donosił, to ciszej nad tą trumną. Niech mu ziemia lekką będzie.
odpowiedź
User
Szuster-Booster
Pewnie niezaszczepiony, bo umierają głównie niezaszczepieni.
odpowiedź
User
Komentator
A o innych kobietach w jego życiu cisza. Wyszedł na ideał,którym nie był.
odpowiedź