SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł Edward Mikołajczyk, wieloletni dziennikarz TVP

We wtorek w wieku 80 lat zmarł Edward Mikołajczyk. Przez wiele lat pracował w Telewizji Polskiej, był też związany z Polskim Związkiem Piłki Nożnej i „Przeglądem”.

Edward Mikołajczyk, fot. ninateka.pl Article

W czasie pracy w TVP największą popularność Edward Mikołajczyk zdobył, prowadząc wspólnie z Bożeną Walter, Tadeuszem Sznukiem i Tomaszem Hopferem „Studio 2”. Przygotowywał też program publicystyczny „Wszystko za wszystko”.

Następnie pracował w polskiej służbie dyplomatycznej w Jugosławii oraz jako rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Po powrocie do Telewizji Polskiej pracował w biurze programowym i akademii telewizyjnej.

Jesienią 2002 roku Edward Mikołajczyk został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju Telewizji Polskiej.

Mikołajczyk został wymieniony został w upublicznionym w 2007 roku raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych jako osoba mająca zadanie typowania dziennikarzy do współpracy z WSI. Zaprzeczył temu, stwierdzając w oświadczeniu: „W latach 1981-1982, kiedy pracowałem jako korespondent Polskiego Radia i Telewizji w Jugosławii, byłem obiektem zainteresowania ataszatu militarnego przy ambasadzie PRL w Belgradzie. Z placówki zostałem odwołany przez kierownictwo telewizji stanu wojennego. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie miałem żadnych związków z żadnymi służbami PRL ani RP”.

Jednocześnie Edward Mikołajczyk skierował pozwy o ochronę dóbr osobistych przeciw Ministerstwu Obrony Narodowej i prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Sąd zdecydował, że prezydent Kaczyński nie może być pozwany w tej sprawie, natomiast w grudniu 2011 roku w pierwszej instancji uwzględnił powództwo wobec MON, nakazując resortowi przeproszenie Mikołajczyka i zapłatę 30 tys. zł zadośćuczynienia. Jesienią 2012 roku ministerstwo opublikowało w Dzienniku Urzędowym oświadczenia, w których przeprosiło 11 osób pomówionych w raporcie z weryfikacji WSI o współpracę z tymi służbami.

Ponadto Edward Mikołajczyk skierował przeciw Antoniemu Macierwiczowi, ministrowi obrony narodowej w latach 2005-2007 prywatny akt oskarżenia o zniesławienie w raporcie dot. WSI. Sprawa została umorzona w 2008 roku.

Edward Mikołajczyk urodził się w 1940 roku w Czechowicach. W dzieciństwie dwa razy zmuszony był do ucieczki z domu w czasie dwóch okupacji Polski - niemieckiej i radzieckiej. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, potem studiował w Zaocznym Wyższym Studium Zawodowym Realizacji Telewizyjnych Programów Dziennikarskich Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarł Edward Mikołajczyk, wieloletni dziennikarz TVP

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
To był bardzo inteligentny człowiek.
15 0
odpowiedź
User
szara komórka
Był też jednym z ciekawszych wykładowców w telewizyjnej szkole Szczepańskiego w Katowicach. W odróżnieniu od innych ówczesnych gwiazd umiał być koleżeński, skracał dystans, opowiadał mnóstwo ciekawostek i starał się nam przekazać, na czym polega rola telewizyjnej twarzy...
Obecna TVP nie ma szans na tego typu osobowości.
[*]
15 3
odpowiedź
User
nina
wspanialy dziennikarz
14 1
odpowiedź