SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ważne zmiany prawne dla przedsiębiorców. Rozstrzygnięcia spraw do pół roku, wraca odrębne postępowanie gospodarcze

Od 7 listopada 2019 r. zaczną obowiązywać zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, zgodnie z którymi wraca odrębne postępowanie gospodarcze dedykowane przedsiębiorcom. Znacznie ma skrócić się rozstrzyganie spraw przed sądami – powinno następować w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew lub od usunięcia braków odpowiedzi na niego.

fot. Shutterstock.comArticle

Odrębne postępowanie gospodarcze było już obecne w polskim prawie i obowiązywało do 2012 r. W obecnej nowej formie zasady nie będą miały zastosowania, jeśli strona procesu, która jest osobą fizyczną lub osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w określonym w przepisach terminie wniesie o niestosowanie w danym postępowaniu odrębnych zasad postępowania gospodarczego.

- Niedopuszczalne w procesie gospodarczym będzie również rozszerzenie powództwa oraz powództwo wzajemne. Oznacza, to że nie będzie możliwe powiększenie kwoty, której zasądzenia zażądamy w pozwie, a rozstrzyganie wzajemnych roszczeń stron nie będzie możliwe w jednym postępowaniu - stwierdziła Agata Jaczyńska, adwokat z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

W pozwie strony postępowania będą zobowiązane do wskazania wszystkich dowodów. Jeśli nie zostaną zgłoszone na początku, zostaną pominięte. Dalsze powoływanie dowodów będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy zostanie udowodnione, że wcześniej nie było to możliwe albo że potrzeba ich powołania wyniknęła później.

Według ogólnych zasad procedury cywilnej, dowód w sprawie stanowić mogą nie tylko dokumenty papierowe, ale również dane zapisane i przechowywane w wersji elektronicznej. Mogą to być zarówno dane tekstowe, jak i nagrania dźwiękowe, audiowizualne czy tylko wizualne. Do tej grupy zalicza się także wiadomości e-mail, SMS lub MMS.

W nowym postępowaniu gospodarczym, strona chcąca udowodnić, że nabyła, utraciła lub doszło do zmiany jej uprawnień wynikających z umowy lub innego stosunku prawnego, będzie mogła to skutecznie uczynić jedynie za pomocą dokumentu w ww. rozumieniu.

- Dowodem w sprawie mogą być również zeznania świadków, jednak w świetle znowelizowanej ustawy w postępowaniu gospodarczym będą one dopuszczane przez sąd wyłącznie w sytuacji, jeśli po przeprowadzeniu pozostałych dowodów niewyjaśnione pozostaną istotne w sprawie kwestie. To oznacza, że dowody dokumentowe będą miały większe znaczenie w procesie niż osobowe - powiedziała Jaczyńska.

Ustawodawca nałożył również obowiązek wskazania adresu poczty elektronicznej przez strony postępowania. Ich niewskazanie będzie traktowane jako brak formalny. Podanie adresu e-mail ma na celu usprawnienie komunikacji stron z sądem.

Jak podkreśla Jaczyńska, wprowadzone zmiany upraszczają postępowanie, ale to czy sądy będą realizowały postulat kończenia spraw w 6 miesięcy, pokaże dopiero praktyka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ważne zmiany prawne dla przedsiębiorców. Rozstrzygnięcia spraw do pół roku, wraca odrębne postępowanie gospodarcze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl