SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znacznie mniej spamu z Polski

Firma Kaspersky Lab opublikowała raport o spamie za marzec 2012 roku.

W marcu zamknięta została druga wersja botnetu Hlux/Kelihos, odpowiedzialnego w dużej mierze za wysyłkę niechcianych wiadomości e-mail. W efekcie odsetek spamu w ruchu e-mail zmniejszył się o 3,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem i wynosił średnio 75 proc.

Ranking 20 największych źródeł spamu pozostał w dużej mierze niezmieniony w stosunku do lutego. Na pierwszych sześciu pozycjach znalazły się te same państwa, przy czym Wietnam i Korea Południowa zamieniły się miejscami, zajmując odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Udział spamu rozprzestrzenianego z Korei Południowej zmniejszył się o 2,3 proc. Na prowadzeniu utrzymały się Indie z 12,3% udziałem we wszystkich rozprzestrzenianych wiadomościach spamowych.

W porównaniu z lutym znaczny spadek na liście największych źródeł spamu - z 9. na 18. miejsce - odnotowała Polska. W marcu z naszego kraju pochodziło 1,6 % globalnego spamu (wobec 2,5 % w lutym). To efekt wspomnianego zamknięcia botnetu Hlux/Kelihos, w skład którego wchodziło 29 000 zainfekowanych komputerów z Polski.


 20 największych źródeł spamu: marzec 2012

Spadek liczby niechcianych wiadomości e-mail nie miał jednak wpływu na poziom zagrożenia związanego ze spamem. W ruchu pocztowym odnotowano ten sam udział szkodliwych plików (2,8%) co w zeszłym miesiącu.

W rankingu państw o największym odsetku zainfekowanych wiadomości e-mail trzeci miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone. W porównaniu z lutym odsetek dla tego państwa zwiększył się o 1,7 proc. i wynosił 14,7% ogółu spamu. Na drugim miejscu pojawiła się Australia, w której wykryto 12,4 proc. wszystkich przypadków zainfekowanych wiadomości e-mail - dwa razy więcej niż w lutym (+6,9%). Podobnie jak w lutym, na trzecim miejscu uplasował się Hong Kong.


 Rozkład zainfekowanych wiadomości e-mail według państw: marzec 2012

W celu rozprzestrzeniania szkodliwego kodu za pośrednictwem e-maili spamerzy muszą wymyślać nowe i coraz bardziej innowacyjne sztuczki socjotechniczne. Przykładem może być masowa wysyłka wykryta w dniach 20-23 marca. Rozesłane wiadomości stanowiły rzekomo potwierdzenie z systemu rezerwacji biletów lotniczych online dotyczące lotu US Airways, który miał odbyć się 20 marca. Po kliknięciu zawartego w wiadomości odsyłacza na komputerze instalowany był szkodliwy program, który pobierał następnie trojana ZeuS, mającego na celu kradzież danych dotyczących systemów płatności online.

Do najpopularniejszych tematów wykorzystywanych w spamie w marcu należały Dzień Św. Patryka, Wielkanoc oraz premiera nowego iPada. Temat świąt był aktywnie wykorzystywany do reklamowania towarów, a nowy iPad służył jako przynęta. Obiecywanie darmowego iPada czy iPhone’a to stara, dobrze znana sztuczka, która najwyraźniej nadal jest skuteczna, ponieważ oszuści wciąż uciekają się do niej, aby zwabić użytkowników do udziału w programach zwanych piramidami lub nakłonić do kliknięcia niebezpiecznych odsyłaczy. Miesiąc temu odbiorcom takich wysyłek oferowano głównie iPada 2 lub iPhone’a 4S – teraz przyszła kolej na nowego iPada.

Dołącz do dyskusji: Znacznie mniej spamu z Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl