SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zostań w grze! Zbadaj się bezpłatnie!

Z końcem maja rusza drugi etap ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pod hasłem: "Zostań w grze!", organizowanej przez Ciszewski Public Relations na zlecenie firmy Roche Polska

Począwszy od 31 maja 2005 roku w pięciu miastach Polski: Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy oraz Warszawie będzie można wykonać bezpłatny test na obecność we krwi wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). W trakcie  badań zostanie przebadanych kilka tysięcy osób.

Rozpoczęciu akcji w poszczególnych miastach towarzyszyć będą happeningi. Osoby w strojach sędziów piłki nożnej rozdawać będą przechodniom żółte kartki. Znajdzie się na nich informacja o chorobie, grupach ryzyka oraz apel o przebadanie się pod kątem zarażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus).

Celem kampanii "Zostań w grze!" jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z WZW C zwanym przez ekspertów "dżumą XXI wieku". W jej ramach organizowane są akcje, które mają skłonić możliwie szeroką grupę osób do przebadania się na obecność wirusa typu C.

Finał rozpoczętej w marcu b.r. kampanii nastąpi 1 października, który ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. W tym dniu podczas konferencji prasowej zostaną podsumowane rezultaty podjętych działań. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele organizatorów oraz największe polskie autorytety w dziedzinie chorób zakaźnych.

Obecnie kampanię społeczną "Zostań w grze!" wspierają: firma Roche Polska sp. z o.o., Medicover, Fundacja Św. Jerzego, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie", Polska Grupa Ekspertów HCV oraz Konsultant Krajowy ds. Chorób Zakaźnych. Patronat medialny nad kampanią objęły tygodnik Ozon, tygodnik Tina oraz PoradnikMedyczny.pl.

Z danych statystycznych wynika, że w Polsce jest od około 580 tys. (dane Państwowego Zakładu Higieny) do około 730 tys. (dane Polskiej Grupy Ekspertów HCV) osób zakażonych HCV. Do 2004 roku wykryto zaledwie około 15 tys. przypadków zakażenia, co stanowi ok. 2% wszystkich osób chorujących na tę chorobę. W Polsce istnieje bardzo mała świadomość na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zmniejszyła się również liczba osób leczonych. 
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest często nazywane "cichą epidemią". Uszkodzenie funkcji  wątroby może przebiegać bezobjawowo, przez wiele lat, prowadząc ostatecznie do groźnego stanu, jakim jest marskość wątroby. W zaawansowanej marskości jedynym skutecznym sposobem leczenia jest transplantacja wątroby. Nieleczona marskość wątroby może prowadzić do powstania nowotworu tego narządu. W odróżnieniu od wirusów typu A i B, nie ma obecnie szczepionki, która pomogłaby uchronić się przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu C. Istnieją natomiast coraz bardziej skuteczne metody leczenia tego schorzenia za pomocą interferonu i rybawiryny. Powodzenie terapii uzależnione jest między innymi od wczesnego wykrycia choroby. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań pod kątem obecności wirusa w organizmie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zostań w grze! Zbadaj się bezpłatnie!

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl