SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy z TVP pójdą do sądu? „Nie otrzymaliśmy dotąd żadnego pozwu”

Związek zawodowy Wizja podtrzymuje, że pozwie TVP za umowę z LeasingTeam. To efekt kontroli, jaką u nadawcy przeprowadziła Państwowa Inspekcja Pracy. - Mamy trzy opinie prawne - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szefowa Wizji. - Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnego pozwu - twierdzi rzecznik prasowy TVP.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Wizja zaskarżyła do Państwowej Inspekcji Pracy umowę między Telewizją Polską a LesingTeam, która skutkowała przejęciem części pracowników publicznego nadawcy. Inspektorzy PIP - zdaniem związkowców - mieli dopatrzeć się „wątpliwości” w tej umowie.

Urzędnicy nie mogą jednak jednoznacznie potwierdzić pozornego charakteru zawartej umowy ze względu na brak odpowiednich narzędzi ustawowych. - Jedyną drogą potwierdzenia tego faktu jest droga sądowa - czytamy w oświadczeniu związku zawodowego Wizja.

Telewizja Polska twierdzi z kolei, że protokoły z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy zawierają informacje o stwierdzonych faktach, ale bez ich oceny przez urzędników. W wyniku ustaleń dokonanych w trakcie kontroli inspektor pracy, zgodnie z art. 33 ustawy o PIP,  kieruje wystąpienie i wydaje polecenia.

- Inspektor pracy prowadzący ostatnią kontrolę poinformował oficjalnie, iż w związku z kontrolą zrealizowanego w spółce procesu outsourcingu czterech grup zawodowych, wystąpienia nie będzie. Dla pracodawcy jest to jednoznaczne z niestwierdzeniem przez inspekcję pracy żadnych istotnych dla tego procesu nieprawidłowości - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

Rakowiecki informuje również, że Telewizja Polska nie otrzymała dotąd z sądu żadnego pozwu z powództwa związku zawodowego Wizja.

- Mamy trzy opinie prawne, pozwy zostaną złożone - ucina w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Barbara Markowska-Wójcik, przewodnicząca Wizji. Nie zdradza jednak, kiedy to nastąpi ani czego związkowcy będą się domagać. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w przyszłym tygodniu, Wizja nadal podtrzymuje zarzut pozorności umowy zawartej między TVP a LeasingTeam. Chce by sąd ją unieważnił.

Warto dodać, że związkowcy zapowiadali wystąpienie na drogę sądową już we wrześniu br. Decyzja o pozwaniu nadawcy zapadła na nadzwyczajnym walnym zjeździe organizacji zakładowych Związku Zawodowego Wizja, działających w TVP i Leasing Team (więcej na ten temat).

Outsourcing objął ponad 400 pracowników TVP (dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów, grafików), którzy od lipca br. zostali przeniesieni do firmy LeasingTeam, wybranej przez spółkę w przetargu. Będą w niej mieć zagwarantowaną pracę przez dwa lata, w tym rok na niezmienionych warunkach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Związkowcy z TVP pójdą do sądu? „Nie otrzymaliśmy dotąd żadnego pozwu”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
okulista
przecież to oczywiste, że ten cały przekręt ma na celu wydojenie kasy z telewizji i wyrzucenie na bruk ludzi. Niestety to decyzja polityczna, więc inspektorzy z Pip nabrali wody w usta... oczywiste również.. bo każdy chce pracować :/ ale spokojnie.... idą lepsze czasy
odpowiedź
User
Hert
Idą lepsze czasy czyli Ziobro z Macierewiczem? No faktycznie Wizja tylko na to może liczyć, bo argumentów ma tyle, co kot napłakał. Na bruk nikogo nie wyrzucono, wręcz przeciwnie - w polskich mediach nie było jeszcze tak miękkiego lądowania dla pracowników. Oczywiście z wyjątkiem licznych martwych dusz (czyli biorących pensję z ubezpieczeniem i robiących na czarno dla konkurencji), których TVP przy tej okazji się słusznie pozbyła. No ale kierownictwo Wizji to właśnie takie nieudaczniki, przyssane do korytka, które może im zniknąć...
odpowiedź
User
realia
patrząc na sprawę trzeźwo - po pierwsze - związkowcy zachowują się jak 30 lat temu ( nie potrafią zebrać się do realnej walki) , po drugie - niech hert nie pieprzy o miękkim lądowaniu - cała branża umiera właśnie przez takie jak w TVP akcje. Jeśli dziennikarze w końcu się nie zjednoczą i WSPÓLNIE nie zawalczą o swoje to niedługo znikną jak DINOZAURY, ew. zostaną zastąpieni miernotami pracującymi za miskę ryżu!
odpowiedź