SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia grupowe w Kantar Polska. Odchodzi także Krzysztof Kruszewski

Z powodu pandemii firma badawcza Kantar Polska przeprowadza proces zwolnień grupowych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Bez tej, trudnej dla wszystkich, decyzji możliwość realizacji zmian, które służą dobru naszych pracowników i klientów nie byłyby możliwe - mówi nam Kuba Antoszewski, PR manager Kantar Polska. W poniedziałek firma ogłosiła rezygnację wieloletniego prezesa Krzysztofa Kruszewskiego.

Krzysztof Kruszewski / fot. materiały prasoweArticle

W poniedziałek Kantar Polska podał, że z firmą rozstaje się jej prezes Krzysztof Kruszewski. Będzie pełnił obowiązki CEO do końca lutego 2021, następnie przez rok będzie związany z firmą w roli doradcy i konsultanta.

Kruszewski w latach 1990-2004 był dyrektorem zarządzającym polskiego oddziału Millward Brown, potem przez prawie 10 lat pełnił funkcje dyrektorskie w jej strukturach międzynarodowych (w latach 2010-2012 był CEO na rynkach rozwijających się w Europie). W 2013 roku został prezesem Millward Brown Poland, a w połowie 2016 roku objął nowo utworzoną funkcję CEO Grupy Kantar Consumer Insight Polska, do której należą firmy badawcze Millward Brown i TNS Polska.

Na początku 2018 roku Krzysztof Kruszewski został powołany do zarządu Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku.

- W ciągu ponad 30 lat, w ramach SMG/KRC Poland, OBOP, Millward Brown, TNS i ostatnio Kantara, udało się nam zrealizować jeden z najbardziej fascynujących i pożytecznych biznesowych eksperymentów, z jakimi miałem okazję się zetknąć: udowodnić, że organizacja oparta na klasycznych, humanistycznych wartościach społecznych, oferująca swoim Pracownikom godne warunki pracy, promująca uczciwość, lojalność i po prostu dobre serce może skutecznie walczyć na rynku wolnej konkurencji i generować godne podziwu zyski - komentuje Kruszewski. - Eksperyment się powiódł i jest to naprawdę dobra, a nie całkiem oczywista nowina - podkreśla.

"Krzysztof Borys Kruszewski opuszcza Kantar Polska. Świat się kończy" - skomentował Vadim Makarenko, wydawca serwisów data & tech w "Gazecie Wyborczej".

Zwolnienia grupowe w Kantar Polska

W komunikacie firma przekazała, że "Kantar zarówno globalnie, jak i na poziomach lokalnych przechodzi obecnie przez okres transformacji, której celem jest unowocześnienie i uproszczenie oferty badawczej, a także modelu biznesowego. Proces ten rozpisany był na blisko dwa lata, jednak pandemia covid-19 i problemy biznesowe, które dotknęły wiele przedsiębiorstw spowodowały konieczność znaczącego przyśpieszenia zmian".

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, zmiany te oznaczają również zwolnienia grupowe. Potwierdził to Kuba Antoszewski, PR manager firmy, zaznaczając, że o żadnych szczegółach nie może dodatkowo informować. 

- Zmiana biznesowa (…) wiązała się również ze zmianami kadrowymi. I ponownie sytuacja pandemii spowodowała, że zmiany kadrowe musiały przyjąć postać zwolnienia grupowego. Bez tej, trudnej dla wszystkich, decyzji możliwość realizacji zmian, które służą dobru naszych pracowników i klientów nie byłyby możliwe.

Antoszewski zaznacza jednocześnie, że "w ramach prowadzonego zwolnienia grupowego i w dużej mierze również dzięki rozmowom z pracownikami, udało się nam wprowadzić udogodnienia wykraczające poza ustawowe obowiązki jakie spoczywają na pracodawcy".

Co to w praktyce oznacza?   Znaczącą redukcję liczby zwalnianych osób, uzależnienie jej od liczby osób, które zdecydują się na dobrowolne odejście, przedłużenie pakietu medycznego, wszechstronna pomoc osobom zwalnianym w poszukiwaniu nowej pracy. Zdajemy sobie sprawę, że nie dla wszystkich te warunki będą zadowalające jednak musimy podejmować decyzje, które pozwolą firmie przejść przez trudny okres pandemii, następnie rozwijać się, zapewnią stabilizację zawodową pracownikom i stworzą nowoczesne warunki współpracy z naszymi klientami - wyjaśnia Kuba Antoszewski.

Z Kantar Polska odeszli Galica i Ciacek

Redukcje zatrudnienia trwają także w innych oddziałach Kantara. W USA firma planuje zwolnienie nawet 10 proc. zespołu. Cięcia dotkną około 300 osób.

Wiosną ub.r. koncern Kantar ujednolicił pod tą marką swoje wszystkie usługi i spółki zależne. W konsekwencji z polskiego rynku zniknęła m.in. nazwa Millward Brown.

W połowie ub.r. 60 proc. udziałów Kantara od koncernu marketingowego WPP kupił fundusz Bain Capital, płacąc 3,1 mld dolarów. WPP wykorzystał te środki do zmniejszenie zadłużenia.

Wiosną br. z Kantar Polska pożegnał się Mateusz Galica, w ostatnim okresie pracy w firmie członek zarządu i project leader. Wspólnie z Martą Marczuk otworzył butik doradczy Lata Dwudzieste, który specjalizuje się obszarze transformacji firm i organizacji w taki sposób, by działały w sposób bardziej przyjazny środowisku.

Natomiast w połowie br. z Kantar Polska odszedł client service director Paweł Ciacek. Wraz z grupą badaczy i menadżerów uruchomi firmę o profilu ekspercko-badawczym Research Collective.

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia grupowe w Kantar Polska. Odchodzi także Krzysztof Kruszewski

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xyz
cóż za śmiała decyzja, cóż za brawura... a co się stało z japońską lojalnością i wiecznym przywiązaniem do firmy matki, córki i kochanki? Panie Krzysztofie, proszę na powrót na nałożyć spodnice...
odpowiedź
User
kasia
Zwolnienia pracowników dla dobra pracowników. Aha.
odpowiedź
User
Badacz
Mniej więcej od 5 lat zaczął się proces gnicia tej organizacji, a ostatnie 2 lata to już jazda bez trzymanki. Teraz to już tylko finał wszystkich głupich decyzji w ostatnich 5 latach ... Niezależnie od tego dla Krzysztofa szacun za wszystkie lata / świat się kończy rzeczywiście ... /
odpowiedź