SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk PKO BP wzrósł dzięki wynikowi z odsetek i niskim kosztom

Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego wzrósł w I półr. br. o 6,3% r/r do 1,95 mld zł głównie ze względu na dobry wynik odsetkowy przy racjonalizacji kosztów działalności, podał bank w raporcie. W efekcie wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) spadł do 38,8% z 39,9% rok wcześniej.

Osiągnięty wynik był determinowany przez: wysoki poziom wyniku na działalności biznesowej Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA w wysokości 5 790,9 mln zł - determinowany wzrostem wyniku odsetkowego; racjonalizację kosztów działania - wzrost kosztów w ujęciu rocznym (+5,8% r/r) był niższy niż dynamika wyniku na działalności biznesowej (+8,9% r/r), co przełożyło się na spadek wskaźnika C/I do poziomu 38,8% z 39,9% uzyskanego w I półroczu 2011 roku" - głosi raport.
 
Wynik z tytułu odsetek wzrósł w I półr. br. o 13,1% do 4,04 mld zł, zaś wynik z tytułu prowizji i opłat zmniejszył się o 2,5% do 1,50 mld zł.
 
Bank zwraca też uwagę na efektywną strukturę bilansu - wzrost zobowiązań wobec klientów grupy wyniósł 7,9 mld zł r/r i pozwolił na rozwój działalności biznesowej. Wskaźnik kredytów do depozytów na koniec I półrocza 2012 roku wyniósł 96,2%, a wskaźnik kredytów do stabilnych źródeł finansowania wyniósł 88,2%, podało PKO BP.
 
Jednocześnie nastąpiło pogorszenie wyniku z tytułu odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości i rezerw, głównie w efekcie wzrostu odpisów na portfel kredytów gospodarczych oraz rezerw na zobowiązania pozabilansowe. Wynik z tytułu odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości i rezerw wyniósł w I półr. br. -1.101,3 mln zł wobec -881,4 mln zł rok wcześniej.
 
Udział kredytów z rozpoznaną utratą wartości w tym czasie wzrósł o 1,1 pkt proc. do 8,7%.
 
Bank podał też, że wskaźnik ROA netto utrzymał się na niezmienionym poziomie wobec I półr. ub.r. i wyniósł 2,1%, zaś wskaźnik ROE netto zwiększył się o 1,2 pkt proc. r/r do 17,5%. Marża odsetkowa wzrosła natomiast o 0,2 pkt proc. do 4,7%.

Dołącz do dyskusji: Zysk PKO BP wzrósł dzięki wynikowi z odsetek i niskim kosztom

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl