SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk sektora bankowego wzrośnie o 23 proc. w 2010 r.

Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE zakładają wzrost portfela banków o ok. 7%, a depozytów o 8% w 2010 r. Mimo słabszego wzrostu wolumenów zysk sektora wzrośnie o 23% w tym roku dzięki rosnącym przychodom i niższym wydatkom i kosztom, wynika z raportu datowanego na 19 stycznia, odtajnionego we wtorek.

Zysk sektora bankowego wzrośnie o 23 proc. w 2010 r.

W ocenie analityków DI BRE polskie banki nie mogą liczyć na szybki wzrost wolumenów ze względu na brak strukturalnej nadpłynności oraz brak podaży środków z instytucji zagranicznych.

"Zakładamy wzrost portfela kredytów o około 7%, a depozytów o 8%. Pomimo tłumionego przez sytuację globalną wzrostu wolumenów, polskie banki skorzystają na poprawiającym się otoczeniu makroekonomicznym i wyższej rentowności aktywów" - podano w raporcie,

Mimo stłumionego wzrostu wolumenów oczekiwanego w tym roku, zysk sektora wzrośnie o 23% w 2010 roku.

"Źródło poprawy leży w odbudowujących się przychodach (+7%), przy ograniczonym wzroście wydatków (+3,6%) i nieznacznie niższych kosztach ryzyka (1,3% portfela kredytów netto vs. 1,6% w 2009)" - czytamy dalej.

Strategie przedstawione w ostatnim czasie przez trzy banki: Bank Handlowy (ROE'12 20%), Bank Millennium (ROE'12 15%) oraz Getin Noble Bank (ROE'10 20%) analitycy postrzegają jako bardzo agresywne.

W najbliższych miesiącach preferują zaś banki z większą ekspozycją na segment korporacyjny (niższe rezerwy, większy przyrost depozytów) i oferujące atrakcyjne stopy dywidendy. W drugiej połowie roku rozstrzygnie się, czy obecne ożywienie, jest trwałe i utrzyma się w kolejnym roku.

"Nasz scenariusz bazowy zakłada, że tak, co implikuje poprawę zysków związaną z dalszym spadkiem odpisów. Preferujemy mniejsze banki, które przy perspektywie spadku odpisów i wzrostu rentowności aktywów dają większy potencjał wzrostu wyników"- podano także.

W raporcie z 19 stycznia analitycy DI BRE podwyższyli rekomendację dla sześciu banków: Getin Banku i Banku Handlowego (rekomendacja "kupuj", cena docelowa odpowiednio 10,2 zł oraz 90,3 zł), ING Banku Śląskiego i Kredyt Banku (rekomendacja "akumuluj", cena docelowo odpowiednio 811,6 zł oraz 15,3 zł), Pekao SA i PKO Banku Polskiego (rekomendacja "trzymaj", cena docelowa odpowiednio 181,5 zł oraz 39,6 zł).

Analitycy podtrzymali także rekomendację "trzymaj" dla Banku Zachodniego WBK przy cenie docelowej 195,4 zł, i obniżyli do "trzymaj" rekomendację dla Banku Millennium, wyznaczając cenę docelową na poziomie 4,33 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zysk sektora bankowego wzrośnie o 23 proc. w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl