Bauer zamyka 7 magazynów i 27 wydań specjalnych, pracę traci 27 osób. Co z "CD Action" i "PC Format"?

Wbrew poprzednim zapewnieniom, Wydawnictwo Bauer zdecydowało o zamknięciu w sumie 34 tytułów prasowych. Wypowiedzenie otrzymało 27 pracowników - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl. Firma żegna się się też z dziennikarzami "CD Action" i "PC Format", ale nie przesądziła jeszcze o zakończeniu wydawania tych pism.

Nikola Bochyńska
Nikola Bochyńska
Udostępnij artykuł:
Bauer zamyka 7 magazynów i 27 wydań specjalnych, pracę traci 27 osób. Co z "CD Action" i "PC Format"?
fot. materiały prasowe

Jako pierwsi informowaliśmy kilka dni temu, że prezes Wydawnictwa Bauer Tomasz Namysł na wewnętrznym spotkaniu z pracownikami (w formie online) poinformował, że „obecnie trwa przegląd portfolio pism”. Już wtedy niektórzy z nich odebrali to jako równoznaczne z prawdopodobnymi zwolnieniami w niedalekiej przyszłości.

Jeszcze kilka dni temu na łamach portalu Wirtualnemedia.pl Bauer komentował: - Dzisiaj możemy powiedzieć, że nie zamykamy żadnych tytułów, ani nie zwalniamy ludzi. Ale tak mogę powiedzieć dzisiaj. Co będzie w najbliższym czasie - to trudno przewidzieć - komentując sytuację spółki w czasie pandemii koronawirusa.

27 osób traci pracę, w sumie 34 tytuły znikają z rynku

W poniedziałek, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy pracownikom wrocławskiego oddziału przekazano informacje o zwolnieniach oraz zamknięciu wybranych tytułów. Potwierdził je Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Bauerze.

- Z powodu trudnej sytuacji na rynku wydawniczym, także nasze Wydawnictwo zmuszone było dokonać niezbędnej w takim przypadku przeglądu portfela i postanowiło zamknąć nierentowne teraz i nierokujące na przyszłość  7 tytułów i 27 wydań specjalnych, dwumiesięczników i miesięczników wydawanych przez oddział wrocławski - komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor public relations w Bauerze.

Jak wynika z naszych informacji, wypowiedzenie miało otrzymać 27 osób. Zdecydowano o zamknięciu tytułów: „Barwy Życia”, „Historie o Duchach”, „Kalejdoskop Losów”, „Sekrety i Namiętności”, „Śledztwo”, „Szczypta Magii”, „Życie i Nadzieja” oraz wydania specjalne czasopism: "Świat Wiedzy", "Z Życia Wzięte", "Sukcesy i Porażki", "Chwila dla Ciebie", "100 Rad" i innych mniejszych (na przykład "Śledztwo").

- Pożegnaliśmy się dzisiaj z 27 osobami, które otrzymały nie tylko należne im z powodu likwidacji stanowiska odprawy, ale także specjalny, przygotowany wspólnie z firmą Bigram pakiet wspierająco- pomocowy, która zapewni pracownikom indywidualne, dopasowane do ich potrzeb, programy wsparcia - zapewnia Wydawnictwo w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl.

Nie wiadomo, co z "CD-Action" i "PC Format"

Pracownicy "CD-Action" również mieli otrzymać wypowiedzenia. Jednak najbliższy numer ma pojawić się w kioskach bez zmian 5 maja br. Dziennikarze tego tytułu zaznaczają, że "nie wiedzą, co z przyszłością CD-Action".

- Wiele wskazuje, że przed nami zupełnie nowy rozdział. Co przyniesie, tego nie wie nikt. Z naszej strony chcemy podziękować za wszystkie lata, które z nami spędziliście. Jesteście najlepsi! PS Potrzebujemy teraz dużo ciepełka od Was. Jesteście dla nas jak rodzina - napisali w serwisie cdaction.pl.

Wydawnictwo Bauer przekazało nam natomiast, że na razie zarówno "CD-Action", jak i "PC Format" będą się ukazywać. - Dziennikarze mają okres wymówienia, podczas którego pracować będą nad kolejnymi wydaniami. Decyzja o dalszych losach tych tytułów zostanie podjęta w dalszych miesiącach - podkreśla Bauer.

Bauer Media to międzynarodowy koncern wydawniczy z siedzibą w Niemczech, który jest właścicielem ponad 600 czasopism, 400 portali i ponad 100 stacji radiowych i telewizyjnych. 85 proc. akcji należy Yvonne Bauer. W Polsce to wydawca m.in. takich tytułów jak: „Tele Tydzień”, „100 rad”, „Pani Domu”, „Chwila dla Ciebie”, „Dobry tydzień”, „Relaks”, „Rewia”, „Świat & ludzie”, „Motor twoje imperium”, „Świat seriali”, „Kurier TV”, „To & Owo”, „TV 14”.

Obniżki i zwolnienia w prasie, internecie i radiu

Pod koniec zeszłego tygodnia Burda Media Polska zwolniła mailowo ok. 50 osób, m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorów oraz parę osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Ponadto w firmie planowane jest obniżenie wynagrodzeń pozostałych pracowników.

Wydawnictwo Bauer w tym tygodniu zdecydowało o obniżce pensji dla współpracowników "Chwili dla Ciebie". Prezes firmy Tomasz Namysł w zeszłym tygodniu zapewnił pracowników, że nie są planowane żadne zwolnienia.

Spółki ZPR Media (zajmuje się produkcją tv) i Time (wydawca „Super Expressu” i broker reklamy radiowej) porozumiały się z pracownikami co do obniżki wynagrodzeń i wymiaru pracy o maksymalnie 20 proc. przez pół roku. Firmy chcą skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ich kierownictwa będą natomiast zarabiać o 20-40 proc. mniej do końca br.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/pogorszenie-stanu-polskiej-gospodarki-przez-koronawirusa-raport,7170718474421889a ##

Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

"New York Times" pozywa administrację Trumpa

"New York Times" pozywa administrację Trumpa

PepsiCo wkracza do świata F1 z Mercedesem

PepsiCo wkracza do świata F1 z Mercedesem

Pięć państw bojkotuje Eurowizję. Powodem dopuszczenie Izraela

Pięć państw bojkotuje Eurowizję. Powodem dopuszczenie Izraela

Łukasz Miętus z Media Direction OMD do BYD Polska

Łukasz Miętus z Media Direction OMD do BYD Polska

DoubleVerify rozszerza integrację z Microsoft Advertising. Nowe pomiary i automatyzacja kampanii

DoubleVerify rozszerza integrację z Microsoft Advertising. Nowe pomiary i automatyzacja kampanii

SEC Newgate otwiera biuro na Węgrzech

SEC Newgate otwiera biuro na Węgrzech