BBC zapowiada cięcie kosztów i oszczędności

BBC opublikowało swój roczny plan uwzględniający cięcie kosztów i wprowadzenie oszczędności, dbając jednak o to, aby widzowie nie odczuli zakulisowych zmian.

MM
MM
Udostępnij artykuł:

Przewiduje się, że BBC otrzyma 3,673 mln funtów dochodu z opłat licencyjnych i 1,865 mln funtów z innych źródeł. Po uwzględnieniu kosztów operacyjnych pozostawia to deficyt w wysokości 352 mln GBP na rok.

„Budżet 23/24 został ustalony w okresie wyjątkowej niestabilności gospodarczej” – wyjaśnia BBC w swoim planie rocznym. Istnieją ambicje rozszerzenia działalności komercyjnej w celu zapewnienia „zrównoważonej jakości zarobków”.

Rynek transmisji strumieniowej

Pomimo ciągłego podekscytowania usługami przesyłania strumieniowego, plan przypomina nam, że „brytyjscy widzowie nadal spędzają więcej czasu na oglądaniu telewizji BBC i iPlayera niż Netfliksa, Disney+ i Amazon Prime Video razem wziętych”. Średnio tygodniowo do iPlayera loguje się 15 milionów kont.

Biorąc pod uwagę rynek transmisji strumieniowej, plan zakłada, że: „Spowolnienie wzrostu mediów subskrypcyjnych może sygnalizować szansę na bezpłatne alternatywy, takie jak usługi na żądanie (np. iPlayer i ITVX). W szczególności spodziewamy się dalszego wzrostu AVOD (reklama wideo na żądanie) i większej liczby usług FAST (bezpłatna telewizja z reklamami), które zapewniają konsumentom oglądanie zarówno na żywo, jak i na żądanie”.

Nowe kanały i oszczędności

Znacząca zmiana w działaniu BBC nastąpiła w związku z inauguracją działalności nowego kanału BBC News, który został uruchomiony z dwoma oddzielnymi wersjami: dla odbiorców w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. News Channel ma być oparty na bieżących i najświeższych wiadomościach, zintegrowany z zespołem BBC Online Live and Breaking.

BBC News powstało z połączenia krajowej stacji BBC News Channel z międzynarodowym BBC World News. To część planu oszczędnościowego ogłoszonego przez BBC w maju ub.r. Nowy kanał informacyjny obejmuje swoim zasięgiem zarówno publiczność brytyjską, jak i międzynarodową. BBC planuje oferować oddzielne transmisje dla widzów na Wyspach. Natomiast reklamy będą emitowane tylko poza Wielką Brytanią. BBC News w ciągu dnia i wieczorem nadaje z Londynu, a w nocy z Waszyngtonu i Singapuru. Kanał dopiero co wystartował.

Jak już wcześniej ogłoszono, zmniejszy się również ilość treści emitowanych po raz pierwszy w BBC Four. Zamiast tego BBC skupi się na stworzeniu mniejszej liczby programów artystycznych i muzycznych o wyższej wartości dla BBC Two.

Plany na przyszłość

„Tych trudnych wyborów będzie więcej w tym roku, ale dokonamy ich, stawiając publiczność na pierwszym miejscu, równoważąc potrzeby tych, którzy coraz częściej konsumują treści online, z tymi, którzy nadal konsumują głównie za pośrednictwem usług nadawczych. Jednak wchodzimy w ten rok w dobrej sytuacji finansowej oraz z oszczędnościami i ograniczeniami inflacji, które pomogą nam przetrwać drugi rok rozliczenia [opłaty licencyjnej]” – poinformowało BBC.

BBC stwierdziło również, że „konieczne jest rozpoczęcie planowania przyszłości opartej wyłącznie na Internecie”, ponieważ ponad 90% populacji Wielkiej Brytanii korzysta obecnie regularnie z Internetu.

„Przyszłość dystrybucji telewizji i radia, oparta wyłącznie na Internecie, której podstawą jest nadawanie publiczne, stwarza ogromną szansę na przyniesienie korzyści branży i odbiorcom poprzez umożliwienie poprawy usług, zapewnienie większego wyboru i zwiększenie adaptacji cyfrowej” – napisano.

„Internet nie jest jednak jeszcze dostępny dla wszystkich – 6% gospodarstw domowych nie ma dostępu do internetu w domu, a kolejne 5% korzysta wyłącznie z internetu mobilnego. Około 12 milionów dorosłych w Wielkiej Brytanii nie ma umiejętności cyfrowych, a 4,5 miliona nigdy nie korzystało z internetu. Jeśli Wielka Brytania ma w pełni wykorzystać ogromne możliwości oferowane przez łączność internetową i ostatecznie przejść na dystrybucję całkowicie online, musi zapewnić każdemu dostęp do internetu i umiejętności niezbędne do korzystania z niego” – czytamy w planie rocznym BBC.

„Dystrybucja internetowa zapewnia lepszy sposób na głębszy kontakt z odbiorcami i zapewnia lepszą obsługę, niż pozwala na to transmisja. Uważamy, że powinniśmy wspólnie zacząć planować wyłączenie transmisji, aby upewnić się, że będzie to działać dla wszystkich. Musimy współpracować z szeroko rozumianą branżą medialną, dostawcami infrastruktury internetowej i nadawczej, rządem, organami regulacyjnymi i innymi, aby zaplanować pozytywną przyszłość online. Każdy powinien mieć dostęp do treści online, także ci, którzy nie są jeszcze podłączeni” – konkluduje brytyjski nadawca publiczny.

MM
Autor artykułu:
MM
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"