Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-06-01

A A A POLEĆ DRUKUJ

Pustułki ponownie wybrały Galerię Wileńską na swój dom. Kolejne młode zaobrączkowane

Pisklęta pustułki, zaobrączkowane kilka dni temu, wykluły się na początku maja w budce lęgowej umieszczonej na zachodniej elewacji Galerii Wileńskiej. Dbałość o stworzenie odpowiedniego środowiska do lęgu ptaków wpisuje się w proekologiczne działania podejmowane przez Galerię Wileńską w ramach ochrony różnorodności biologicznej.

Pustułka jest gatunkiem z rodziny sokołowatych, który swą wielkością zbliżony jest do gołębia. Cechuje się smukłą sylwetką, długim ogonem oraz wąskimi skrzydłami. W ostatnim czasie w dużych miastach notuje się wzrost liczebności tego gatunku. Pustułki są objęte ścisłą ochroną, a zakładanie skrzynek lęgowych pozwala dodatkowo zapobiegać ich wyginięciu.

Cieszę się, że pustułki zadomowiły się na naszym terenie. W Galerii Wileńskiej regularnie podejmujemy inicjatywy związane z ochroną środowiska, dlatego zależy nam również na tym, by wspierać inicjatywy, które mogą pomóc uchronić ten gatunek przed wyginięciem mówi Marta Chojnacka, dyrektor centrum handlowego Galeria Wileńska.

Do grona mieszkańców dachu Galerii Wileńskiej pustułki dołączyły w 2021 roku, kiedy to też odbyło się pierwsze obrączkowanie piskląt małych sokołów. Kolejne młode zostały zaobrączkowane dokładnie 23 maja 2023 roku.

Mamy 5 młodych, w tej chwili w wieku około 14 dni. Ptaki są wykarmione, a przy okazji obrączkowania udało nam się też oczyścić skrzynkę lęgową z zalegającego materiału, więc ptakom będzie teraz zdecydowanie lepiej i bezpieczniej zarazem. Liczymy na to, że za około 2 tygodnie młode będą szykowały się do swojego pierwszego lotumówił ornitolog Mariusz Grzeniewski w dniu obrączkowania.

Obrączkowanie polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami, które są zakładane na nogę. To popularna metoda pozwalająca na badanie i obserwowanie życia ptaków.

Ekologiczne rozwiązania w Galerii Wileńskiej

Umieszczenie budek lęgowych dla ptaków i stworzenie przyjaznego miejsca do ich życia jest jedną z wielu proekologicznych inicjatyw podejmowanych przez centrum. Dzięki tym działaniom rodzina Galerii Wileńskiej się powiększa – w dotychczas niezamieszkałych budkach dla ptaków, znajdujących się na wschodniej elewacji, pojawiały się mazurki i modraszki. Centrum dba także o owady, dla których stworzyło siedlisko na skalniaku przed wejściem głównym. Latem domek służy owadom jako schronienie, a jesienią mogą, w nim znaleźć miejsce do przezimowania. Nie zapominajmy, że na dachu budynku znajduje się także pasieka składająca się z 5 uli, które zamieszkuje 250 tys. pszczół miodnych. Od 2015 do 2021 roku udało się pracowitym owadom zebrać imponującą ilość ponad 1 tony miodu. W ubiegłym roku natomiast pszczoły z pasieki wyprodukowały 130 kg miodu.

Ponadto od 2014 roku co 3 lata Galeria Wileńska przechodzi certyfikację BREEAM In-Use, w ramach której ocenie podlegają rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku oraz efektywność zarządzania obiektem. Dodatkowo Galeria Wileńska w 100 proc. korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii – wszystkie lampy w częściach wspólnych centrum handlowego są ledowe i odznaczają się niskim zużyciem energii elektrycznej.

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ