Gorący temat

Zuzanna Falzmann będzie prowadzić „Wiadomości”? TVP dementuje

WIĘCEJ

Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-04-27

A A A POLEĆ DRUKUJ

Warszawa rozbudowuje sieć stacji dla samochodów elektrycznych

Warszawa ma największy odsetek elektrycznych samochodów w kraju pomimo ograniczonej infrastruktury i przywilejów dla właścicieli tych pojazdów. Jak wynika z wyliczeń Inchcape Motor Polska, w stolicy w 2015 zarejestrowano 277 takich samochodów, czterokrotnie więcej niż rok wcześniej (62). W tym samym czasie w stolicy powstało zaledwie 36 stacji ładowania tych pojazdów

- Wzrost sprzedaży wynika z walorów użytkowych - rosnącego zasięgu tego typu samochodów, pozwlającego na poruszanie się po różnych częściach miasta, wyjątkowa dynamika, w pełni funkcjonalna konstrukcja o takich samych walorach jak tradycyjne samochody – podkreśla Marcin Słomkowski, dyrektor generalny Inchcape Motor Polska, agenta elektrycznych BMW i w Polsce.

Warunkiem koniecznym do dalszego wzrostu jest rozbudowa infrastruktury oraz jasny sygnał ze strony władz miasta w postaci przywilejów dla użytkowników tej kategorii pojazdów (np. dostęp do bus-pasów, darmowe parkowanie w strefie płatnego parkowania lub korzyści podatkowe).

Mobilność elektryczna przyczyni się do podniesienia komfortu życia w mieście. Transport samochodami elektrycznymi jest tańszy niż samochodami konwencjonalnymi, bardziej cichy i ekologiczny - samochody elektryczne emitują mniej CO2 do atmosfery. Koszt energii potrzebnej do przejechania 100 km samochodem elektrycznym to ok. 8 złotych. W przypadku takiego samego pojazdu, ale wyposażonego w napęd spalinowy, cena ta rośnie pięciokrotnie.

Elektryczny Mokotów

Najwięcej elektrycznych samochodów pojazdów zarejestrowanych jest na Mokotowie - 67. Na drugim miejscu jest Wola – 31 oraz Bemowo – 15 „elektryków”. Znacznie mniej aut zarejestrowano w Wesołej - 6, w Wilanowie – zaledwie 3. W Rembertowie jest tylko jeden pojazd elektryczny.

W całym kraju w 2015 roku sprzedano blisko 400 samochodów elektrycznych, z czego ponad 40% stanowiły BMW serii i. - Najbardziej popularnym modelem okazał się BMW i3, które prowadziło praktycznie przez cały rok i zanotowało 26% wzrost sprzedaży – podkreśla Marcin Słomkowski.

Miłośnicy elektryków mogą swobodnie doładować swoje pojazdy w centrach handlowych: Galerii Mokotów, Arkadii, CH Warszawa Wileńska i Blue City. W każdym z tych punktów w ciągu niespełna godziny (przy baterii 15 kWh ładowanie od 0-100% zajmuje 40 min.) można do pełna naładować akumulatory samochodu elektrycznego. W standardowym gniazdku ładowanie baterii do pełna trwa około sześciu godzin.

Nieuchronna przyszłość

Samochody elektryczne są bardziej ekonomiczne w eksploatacji od spalinowych (większa sprawność napędu/znacznie niższy koszt przejechania 1 kilometra), a jednocześnie mniej obciążają środowisko. Nawet biorąc pod uwagę, że elektrownie w Polsce wciąż zasilane są głównie węglem, zastępowanie aut spalinowych elektrycznymi prowadzi do zmniejszenia łącznej emisji gazów cieplarnianych, a także innych szkodliwych substancji, oraz do obniżenia poziomu hałasu na ulicach. Przewaga ekologiczna prądu nad ropą czy benzyną będzie się jeszcze zwiększać w miarę jak coraz więcej energii elektrycznej w Polsce będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. 

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ