Media skopiowały depeszę PAP, która była fake newsem

Część mediów podała za Polską Agencją Prasową fałszywą informację, że przewodniczący Rady Europejskiej ogłosił wypracowanie porozumienia ws. zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciw Covid-19. - Błąd dziennikarza - mówi prezes PAP Wojciech Surmacz.

jsx
jsx
Udostępnij artykuł:

8 maja na portalu PAP ukazała się depesza „Szef Rady Europejskiej: jest porozumienie o zawieszeniu patentów na szczepionki”. Można było w niej przeczytać, że „przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w sobotę w Porto, że uczestnikom nieformalnego szczytu UE w tym mieście udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19”.

O sprawie napisał factcheckingowy serwis Demagog.org.pl (współpracuje z PAP przy projekcie FakeHunter), który zaznacza, że była to nieprawdziwa informacja. W źródle (oficjalna strona Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej) cytowany jest Michel, który powiedział tylko: „dyskutowaliśmy także na temat kwestii własności intelektualnej szczepionek i liberalizacji własności intelektualnej szczepionek”.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/fake-news-kto-w-nie-wierzy-jak-wygladaja-badacze-beda-zwalczac-szkodliwe-informacje-jak-epidemie,7170386191050881a ##

Jak zaznacza Demagog.org.pl, depeszę z fake newsem powieliły m.in. portale i serwisy Tvp.info, Rp.pl, Wiadomosci.radiozet.pl, Wprost.pl, Tokfm.pl, Wp.pl, Polsatnews.pl, Gazetaprawna.pl, Bankier.pl, Fakt.pl czy Dorzeczy.pl.

W czwartek depesza wciąż dostępna była na stronach m.in. Polsatnews.pl, Dorzeczy.pl, Wgospodarce.pl, Pb.pl, Forsal.pl, Businessinsider.com.pl, Zachod.pl (Radio Zachód), Radio.lublin.pl i Naukawpolsce.pap.pl

„Błędny artykuł przygotowany przez PAP oraz brak refleksji ze strony dziennikarzy spowodowały, że nieprawdziwa informacja została udostępniona na bardzo dużą skalę i dotarła do wielu internautów” - podkreśla Demagog.org.pl.

- To błąd dziennikarza. Wycofaliśmy depeszę i skorygowaliśmy ją - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Surmacz, prezes PAP.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Disney+ w tym miejscu dodał kanał sportowy innej firmy

Disney+ w tym miejscu dodał kanał sportowy innej firmy

Zmarł Tadeusz Nadolski. Przez lata pracował w "Expressie Bydgoskim"

Zmarł Tadeusz Nadolski. Przez lata pracował w "Expressie Bydgoskim"

Kanał Zero TV w kolejnym serwisie streamingowym

Kanał Zero TV w kolejnym serwisie streamingowym

SpaceX z udanym wejściem na giełdę. X za Muska skurczył się reklamowo, a rośnie w AI

SpaceX z udanym wejściem na giełdę. X za Muska skurczył się reklamowo, a rośnie w AI

Kolejna polska premiera HBO już jest. Nagrodzony zagranicą "Proud" trafił do streamingu

Kolejna polska premiera HBO już jest. Nagrodzony zagranicą "Proud" trafił do streamingu

Szefowa KRRiT pyta MON o zlecenie transmisji powitania F-35. Przygotowało ją TVN24

Szefowa KRRiT pyta MON o zlecenie transmisji powitania F-35. Przygotowało ją TVN24