Dziennikarz „Gazety Wyborczej” wygrał z Polską w Strasburgu. „Autoryzacja to dowód rzetelności dziennikarskiej”

Marcin Kącki, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wygrał sprawę z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Chodzi o opisaną przed dekadą tzw. seksaferę w szeregach Samoobrony. Trybunał uznał, że wyrok polskiego sądu naruszył art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka i nakazał wypłacić dziennikarzowi zadośćuczynienie.

jk
jk
Udostępnij artykuł:

W grudniu 2006 r. Kącki opisał, jak Aneta Krawczyk z Samoobrony miała być molestowana przez szefów partii. Przytaczał także słowa byłej ekspertki Samoobrony, Anny Rutkowskiej, o obietnicach protekcji u europosła Marka Czarneckiego. Europarlamentarzysta wytoczył dziennikarzowi proces karny o zniesławienie. W 2010 roku sąd warunkowo umorzył sprawę, uznając winę Kąckiego, i odstępując od wymierzenia kary. Nakazał jednak wpłacić mu 1 tys. zł na cele charytatywne.

Marcin Kącki poskarżył się na ten wyrok do Strasburga, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ten zadecydował ostatecznie, że decyzja polskiego sądu ingerowała w prawo dziennikarza do wolności słowa. Podkreślił również, że nie dopatrzył się w zachowaniu Kąckiego nierzetelności: wywiad z Anną Rutkowską został wysłany do autoryzacji, a rozmówczyni nie wniosła żadnych uwag czy poprawek.

Komentując ten wyrok, reprezentująca dziennikarza mecenas Beata Czechowicz powiedziała dla „Gazety Wyborczej”, że Trybunał uznał, iż „autoryzacja to dowód rzetelności dziennikarskiej, a dziennikarz ma prawo działać w zaufaniu do swojego rozmówcy”. -  Ważne jest stwierdzenie, że nawet warunkowe umorzenie sprawy było w tym wypadku zbyt daleko idącą represją - powiedziała mec. Czechowicz.

Trybunał przyznał Marcinowi Kąckiemu 5 tys. euro zadośćuczynienia. Spółka Agora, wydawca „Gazety Wyborczej”, nie chce komentować wyroku.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Arleta Bojke redaktor naczelną Zero TV. Będą nowe formaty

Arleta Bojke redaktor naczelną Zero TV. Będą nowe formaty

Przyszły właściciel TVN wycofał reklamę, która uderzała w niego. "Ocenzurowali"

Przyszły właściciel TVN wycofał reklamę, która uderzała w niego. "Ocenzurowali"

Insignia finalizuje repozycjonowanie. "Odchodzimy od wizerunku poprawnej agencji digitalowej"

Insignia finalizuje repozycjonowanie. "Odchodzimy od wizerunku poprawnej agencji digitalowej"

Programy opóźnione o minutę. Trwa strajk ostrzegawczy w mediach publicznych

Programy opóźnione o minutę. Trwa strajk ostrzegawczy w mediach publicznych

Studenci Akademii Leona Koźmińskiego stworzyli koncepcje nowej strony internetowej Mastermind
Materiał reklamowy

Studenci Akademii Leona Koźmińskiego stworzyli koncepcje nowej strony internetowej Mastermind

Joanna Lorynowicz nową redaktor naczelną "Twojego Stylu". Jacek Szmidt przechodzi na emeryturę

Joanna Lorynowicz nową redaktor naczelną "Twojego Stylu". Jacek Szmidt przechodzi na emeryturę