Etyka przekazu? Reklamodawco bądź czujny

Istnienie etyki w reklamach wielu poddałoby dzisiaj w wątpliwość. Wybudzony po kilku latach hibernacji obserwator rzeczywiście mógłby odnieść wrażenie, że obecnie w reklamie dozwolone jest chyba wszystko. Tymczasem etyka w reklamie istnieje naprawdę i reguluje wiele ważnych kwestii.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Podstawowym dokumentem bezpośrednio wytyczającym ścieżki moralne w reklamach jest Kodeks Etyki Reklamy. Na jego podstawie Komisja Etyki Reklamy orzeka o przestrzeganiu przez twórców reklam podstawowych zasad, wpływa na pozostający w nieustannym przeobrażeniu świat marketingowego przekazu.

Przepisy Kodeksu przede wszystkim kładą nacisk na uniknięcie w reklamach znamion nieuczciwości i chęci wprowadzenia konsumenta w błąd. Wśród przejawów niedozwolonych praktyk może się znaleźć na przykład trywializacja jakiegoś poważnego problemu, sugestia, że niezwykle trudną społecznie kwestię może w prosty sposób rozwiązać zakup naszego produktu. W ten sposób Zespół Orzekający Komisji ocenił chociażby reklamę jednego z towarzystw ubezpieczeniowych, w której doszukano się sugestii jakoby wykup ubezpieczenia wiązał się bezpośrednio ze zniknięciem poważnej choroby.

Przytaczany dokument zakazuje ponadto na przykład wielorodzajowej dyskryminacji, czy to w odniesieniu do narodowości, wyznania czy płci. Zabrania też używania elementów, które zachęcać mogą do aktów przemocy. Osobny rozdział dotyczy reklam skierowanych do dzieci i młodzieży, gdyż to oni jako grupa naturalnie ufna i niedoświadczona, narażeni są w szczególnym stopniu na negatywny wpływ reklamy.

Przepisy Kodeksu dotyczą całokształtu przekazu reklamowego, z wyłączeniem kampanii o charakterze politycznym i społecznym. Bardzo istotny jest fakt, że uwzględniona w nim została specyfika różnorodnych środków reklamowego przekazu. W skład KER wchodzą natomiast arbitrzy powołani przez przedstawicieli środowisk w sposób praktyczny związanych z reklamą, a więc mediów, agencji reklamowych i reklamodawców.

Dynamiczny rynek reklamy wymaga od jej twórców wspinania się na wyżyny kreatywności. Obszar działań, które niewielu już dzisiaj szokują mimo że jeszcze kilkanaście lat temu były powodem absolutnego oburzenia, coraz bardziej się powiększa. Tym samym niezbędne jest sprawowanie etycznej pieczy nad całokształtem przekazu reklamowego. Należy bowiem pamiętać, że każdy twórca reklamy jest na rynku również konsumentem. Mimo zaś, że odbiorców często przyciąga to co inne i szokujące, cenią też oni autentyczność i uczciwość obietnicy zawartej w przekaziekomentuje Katarzyna Kołodziejczyk, Management Board Assistant GRUPA 365NET.

GRUPA 365 NET

to innowacyjna grupa działająca w obszarze cross-marketingu zintegrowanego wpieranego najnowszymi osiągnięciami technologii w dziedzinie komunikacji PR.Proponujemy kompleksową obsługę 360 oraz doradztwo w obszarze strategii reklamy, marketingu, promocji i PR. Jesteśmy ekspertami działań online w sieci Internet - gdzie rozwijamy projekty o silnym potencjalne komercjalizacji.

NR1WINTERNECIE.pl

 to nasz adres www i miejsce, o które zabiegamy dla naszych klientów.

Więcej na: http://www.NR1wINTERNECIE.pl 

http://www.grupa365net.pl oraz http://www.facebook.com/grupa365net 

grafika

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Więcej sklepów w Polsce. Pierwszy wzrost od prawie dwóch dekad

Więcej sklepów w Polsce. Pierwszy wzrost od prawie dwóch dekad

Poczta Polska chce być jak InPost i DHL. Kurierzy na umowach B2B

Poczta Polska chce być jak InPost i DHL. Kurierzy na umowach B2B

Reklamodawcy kontra Polsat. "Jesteśmy karani za to, że chcemy kupić samą telewizję"

Reklamodawcy kontra Polsat. "Jesteśmy karani za to, że chcemy kupić samą telewizję"

Zwolnienia w Agorze. Szefowa "Solidarności": czy zarząd też coś sobie okroi?

Zwolnienia w Agorze. Szefowa "Solidarności": czy zarząd też coś sobie okroi?

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy
Materiał reklamowy

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy

Fuzja ośrodków TVP i rozgłośni regionalnych? "To stworzyłoby silne media regionalne"

Fuzja ośrodków TVP i rozgłośni regionalnych? "To stworzyłoby silne media regionalne"