Meta Platforms podwyższa premie. Ale nie dla Zuckerberga

W Meta Platforms mocno podniesiono górny limit premii, które mogą być przyznawane czołowym menedżerom. Program bonusów nie dotyczy szefa koncernu Marka Zuckerberga.

Tomasz Wojtas
Tomasz Wojtas
Udostępnij artykuł:
Meta Platforms podwyższa premie. Ale nie dla Zuckerberga
Mark Zuckerberg (fot. Newscom/PAP)

Premie dla czołowych menedżerów Meta Platforms, zwykle pełniących funkcje dyrektorskie, będą teraz mogły wynosić do 200 proc. podstawowego wynagrodzenia każdego z nich. Poprzednio ten limit wynosił 75 proc.

Z czego wynika tak duża podwyżka? Rada dyrektorów koncernu (w amerykańskich spółkach to odpowiednik rady nadzorczej w polskich) wskazała w komunikacie, że poprzednio łączne zarobki gotówkowe jego kadry kierowniczej plasowały się na poziomie lub poniżej 15. percentyla docelowego całkowitego wynagrodzenia gotówkowego kadry kierowniczej w porównywalnych firmach.

Po zmianie zaś „docelowe całkowite wynagrodzenie gotówkowe dla wymienionych dyrektorów wykonawczych (innych niż dyrektor generalny) spadnie w przybliżeniu do 50. percentyla docelowego wynagrodzenia gotówkowego w grupie porównywalnej”.

W programie premiowym nie uczestniczy Mark Zuckerberg, założyciel i szef Meta Platforms.

Równocześnie koncern zmniejszył o 10 proc. pulę opcji na swoje akcje, które mogą kupować pracownicy. Taka opcja jest dostępna dla tysięcy osób zatrudnionych w firmie. Według „Financial Timesa” zmniejszenie tej pulu nie jest identyczne dla wszystkich pracowników.

Meta zwalnia najsłabszych pracowników

Dwa tygodnie temu Meta Platforms zaczęła zapowiedziane w styczniu zwolnienia, które obejmą większość regionów działalności koncernu, z wyjątkiem kilku krajów w Europie. Koncern ma pożegnać się z ok. 5 proc. pracowników osiągających najsłabsze wyniki.

Równocześnie firma będzie zatrudniać specjalistów z obszaru uczenia maszynowego. Na koniec 2024 roku koncern zatrudniał globalnie 74 067 osób, o 10 proc. więcej niż przed rokiem.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do proby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do proby "wybicia zębów"

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"