Google chce walczyć z nowotworami. „Specjalny czujnik na nadgarstku”

Firma Google przy pomocy nanocząsteczek chce opracować noszony na nadgarstku czujnik do wczesnego wykrywania nowotworów, chorób serca i innych patologii - podał serwis „BBC News/Health”.

pb
pb
Udostępnij artykuł:

Nad rozwiązaniem pracuje zespół naukowców z Google X – laboratorium badawczego należącego do internetowego giganta. Proponowana metoda ma polegać na wprowadzeniu do organizmu dawki nanocząsteczek (za pomocą specjalnej pigułki). Te mikroskopijne elementy będą w założeniach wykrywać nawet drobne zmiany biochemiczne w organizmie związane z pojawieniem się nowych, szkodliwych dla zdrowia komórek, na przykład tych powstających w procesie rozwoju nowotworu.

O pojawieniu się niebezpieczeństwa użytkownik byłby informowany za pośrednictwem noszonej na przegubie ręki opaski. – Dzięki naszemu wynalazkowi próbujemy zmienić filozofię medycy z reaktywnej na zapobiegawczą – wyjaśnił w rozmowie z BBC dr Andrew Conrad kierujący zespołem pracującym nad projektem. Conrad znany jest w środowisku naukowym jako twórca szeroko dostępnych i tanich testów na obecność wirusa HIV. – Nasz system pozwoli każdemu śmiertelnikowi spojrzeć na własny organizm na poziomie molekularnym i komórkowym. Z kolei lekarze dostaną do ręki cenne narzędzie pozwalające szybko reagować na zagrożenia zdrowia – zapowiada Conrad.

Według założeń nanocząsteczki połączone bezprzewodowo z opaską umożliwią nie tylko wykrywanie raka, ale także innych schorzeń, na przykład kardiologicznych czy związanych z chorobami nerek. Specjaliści z Google X nie wykluczają, że elektroniczna opaska pozwali na bezpośrednie połączenie z centrum diagnostycznym, w którym lekarze po otrzymaniu niepokojących sygnałów od nanocząsteczek będą mogli zareagować w jak najkrótszym czasie.

Laboratorium Google X jest oczkiem w głowie internetowego giganta. Ostatnio jeden z założycieli i szefów koncernu, Larry Page podzielił się częścią obowiązków z Sundarem Pichai, dotychczasowym szefem Androida i Chrome’a między innymi po to, by osobiście nadzorować projekty powstające w laboratoriach Google X. W ośrodku powstało już kilka nowatorskich rozwiązań z dziedziny medycyny, między innymi soczewki kontaktowe pozwalające na mierzenie poziomu cukru we krwi (więcej informacji tutaj).Google inwestuje także w startupy działające w dziedzinie medycyny. Koncern przejął firmę, która opracowała projekt łyżki pomagającej w jedzeniu osobom chorym na Parkinsona, wykupiła też udziały w firmach Calico i 23andMe. Pierwsza z nich zajmuje się badaniami nad zapobieganiem procesom starzenia, druga zaś oferuje zestawy do samodzielnego wykonywania testów genetycznych.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Właściciel TVN nie nadążył za spadkami w telewizji? Paramount chce inwestować w newsy

Właściciel TVN nie nadążył za spadkami w telewizji? Paramount chce inwestować w newsy

Dziennikarz TVP Info wylicza polityków PiS. Tylu nie chciało przyjść do programu

Dziennikarz TVP Info wylicza polityków PiS. Tylu nie chciało przyjść do programu

Wi-Fi w samolotach. LOT zaczął montaż

Wi-Fi w samolotach. LOT zaczął montaż

Dymisja szefa cyber policji. Był przesłuchiwany ws. Pegasusa

Dymisja szefa cyber policji. Był przesłuchiwany ws. Pegasusa

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Chińscy hakerzy włamali się do FBI? Trwa śledztwo

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą całego mundialu

Sukces streamingu. W tym kraju DAZN jedynym nadawcą całego mundialu