Google wprowadzi logowanie bez hasła

Z okazji Światowego Dnia Hasła Google ogłosił plany wdrożenia logowania bezhasłowego w systemie Android i przeglądarce Chrome.

jd
jd
Udostępnij artykuł:
Google wprowadzi logowanie bez hasła

Google ogłosiło plan wdrożenia bezhasłowej obsługi standardów logowania FIDO w Chrome, ChromeOS i na Androidzie. Technologia ma być również dostępna na urządzeniach i przeglądarkach od Apple i Microsoftu.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cyberbezpieczenstwo-ukraina-wojna-hakerzy-wojna-cybernetyczna-google ##

Logowanie bez hasła - jak rozwiąże to Google?

W telefonie hasło będzie wymagane tylko do odblokowania urządzenia. W smartfonach zostanie zapisany klucz uwierzytelniający FIDO, który będzie służył do odblokowywania konta.

"Logowanie za pomocą takiego zaszyfrowanego klucza jest o wiele bezpieczniejsze, ponieważ informacje potrzebne do uwierzytelnienia są przekazywane tylko do konta online danego użytkownika w momencie odblokowania telefonu" - wyjaśniono na blogu Google Polska.

Do logowania na komputerze potrzebny będzie telefon - wystarczy odblokowanie go, gdy system o to poprosi. "Kiedy już użytkownik to zrobi, kolejnym razem telefon nie będzie mu potrzebny – logowanie będzie się odbywało automatycznie po odblokowaniu komputera" - wyjaśnia Google.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/google-jak-usunac-reklamy ##

Standard logowania FIDO pozwoli na synchronizację kluczy uwierzytelniających z każdym nowym urządzeniem, korzystając z kopii zapasowej w chmurze. Dzięki temu np. nowy telefon będzie od razu działał tak jak poprzedni.

- Zdajemy sobie sprawę, że musi upłynąć trochę czasu, zanim ta technologia będzie dostępna na wszystkich urządzeniach, tak aby programiści stron i aplikacji mogli ją powszechnie wykorzystywać. W międzyczasie nadal będziemy używać tradycyjnych haseł, dlatego zamierzamy cały czas wprowadzać innowacje w istniejących usługach i pracować nad tym, aby konwencjonalne metody logowania stawały się coraz bezpieczniejsze i łatwiejsze w użyciu - podsumowuje Google.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-usunac-dane-w-google-wyszukiwarka ##

Google od lat pracuje nad bezpieczeństwem logowania

Google obecnie stosuje takie zabezpieczenia takie jak weryfikacja dwuetapowa i Menedżer haseł Google.

W 2013 roku Google wraz z partnerami rozwojowymi dołączyła do FIDO Alliance – stworzonej kilka miesięcy wcześniej organizacji, której celem jest wprowadzenie otwartego standardu bezhasłowego. Rok później koncern zaczął wszystkim użytkownikom klucze bezpieczeństwa oparte na otwartym standardzie FIDO. To jak podkreśla Google, odporna na phishing metoda logowania.

W 2019 roku Google wprowadził w Androidzie funkcję wbudowanego klucza bezpieczeństwa. Rok później udostępniono ją także na iPhone’ach. Również w 2019 roku Google rozszerzył obsługę standardu FIDO na Androidzie, aby na każdej stronie było możliwe ponowne zalogowanie się za pomocą PIN-u lub danych biometrycznych, bez podawania hasła.

grafika

źródło: blog Google Polska

Ponad połowę wpływów koncernu zapewnia wyszukiwarka Google i powiązanie z nią usługi - jej przychody urosły o 24,3 proc. do 39,62 mld dolarów. Sieć reklamowa Google zanotowała wpływy w górę o 20,2 proc. do 8,17 mld dolarów.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online