Google będzie płacić wydawcom w kolejnym kraju. Nakazał to urząd

Canadian Radio-television and Telecommunications Commission (CRTC), kanadyjski odpowiednik KRRiT, wydał decyzję otwierającą wypłaty dla wydawców od Google za wykorzystywanie treści dziennikarskich. Do mediów popłynie dzięki temu 100 milionów dolarów kanadyjskich rocznie.

jd
jd
Udostępnij artykuł:
Google będzie płacić wydawcom w kolejnym kraju. Nakazał to urząd

Kanada jest jednym z tych krajów, które twardo postawiły się big-techom w sprawie egzekwowania należnych lokalnym mediom pieniędzy za wykorzystywanie ich treści. W 2023 roku mino dużego sprzeciwu koncernów technologicznych, tamtejszy rząd przyjął The Online News Act – ustawę zobowiązującą big-tchy do „uczciwego wynagradzania lokalnych kanadyjskich organizacji medialnych” za wykorzystywanie ich treści.

Ustawa nakłada obowiązek wypłacania rekompensat dla redakcji na te platformy, które co miesiąc mają 20 mln użytkowników i roczne przychody powyżej 1 mld CAD. Na podstawie tych kryteriów regulacje obejmują tylko Google i Metę. 

Google wypłaci 100 mln dolarów

Regulacje pozwalają platformom internetowym ubiegać się o zwolnienie z obowiązku negocjowania z poszczególnymi redakcjami, jeśli osiągną one porozumienie z organizacją reprezentującą wydawców.

Google na mocy The Online News Act został zobowiązany do wypłaty mediom kanadyjskim 100 mln dolarów lokalnym redakcjom za pośrednictwem za Canadian Journalism Collective (CJC), co można porównać do polskich organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi jak Repropol.

Na mocy podjętej uchwały CRTC, Google musi wpłacić 100 milionów dolarów do CJC w ciągu 60 dni od tej decyzji, czyli do około 25 grudnia. Następnie CJC  ma zająć się „sprawiedliwym podziałem” funduszy między kwalifikujących się do funduszy mediów. Co roku ma też składać do CRTC odpowiednie sprawozdanie z wykazem wypłat.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do proby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do proby "wybicia zębów"

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"