GUS: Wskaźnik koniunktury wzrósł w większości branż

Wszystkie badane grupy przedsiębiorstw usługowych koniunkturę w marcu br. oceniają koniunkturę w swojej branży lepiej niż przed miesiącem. Dotyczy to jednostek z sekcji: działalność finansowa i ubezpieczeniowa, informacja i komunikacja, transport i gospodarka magazynowa oraz zakwaterowanie i gastronomia, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (w lutym plus 27). Poprawę koniunktury odnotowuje 36% badanych firm, a jej pogorszenie - 6% (w lutym odpowiednio 33% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.

Bieżąca sprzedaż, a także sytuacja finansowa jednostek, oceniane są nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem przy utrzymujących się pozytywnych opiniach dotyczących popytu. Sygnalizowany jest wolniejszy niż w lutym wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach ich wzrost może utrzymać się na poziomie prognozowanym w lutym.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 19 (w lutym plus 21). Poprawę koniunktury odnotowuje 28% badanych firm, a jej pogorszenie - 9% (w lutym odpowiednio 28% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

"Dyrektorzy jednostek sygnalizują nieco większy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży usług, mimo utrzymującego się niewielkiego spadku bieżącego popytu i wolniejszej niż w ubiegłym miesiącu poprawy sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są mniej optymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Sygnalizowane jest utrzymanie spadku zarówno bieżących jak i przewidywanych cen" - głosi komunikat.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 7 (w lutym minus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie - 23% (w lutym odpowiednio 14% i 22%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

"Na takie oceny koniunktury wpływają optymistyczne prognozy popytu i sprzedaży przy mniej pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Mimo iż sytuacja finansowa jest oceniana nadal negatywnie, przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w lutym" - czytamy dalej.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 1 (w lutym minus 10). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie - 19% (w lutym odpowiednio 13% i 23%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał także urząd.

"Poprawa ta wynika z mniej negatywnych przewidywań dotyczących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Analogiczne oceny bieżące są nieco bardziej niekorzystne od zgłaszanych w styczniu" - napisano w komunikacie.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

PGE wybrała agencje reklamowe. Chce jeszcze zatrudnić agencję PR

PGE wybrała agencje reklamowe. Chce jeszcze zatrudnić agencję PR

Paweł Milewski nowym CEO Totalmoney.pl. "Przykład tego, jak WP promuje liderów"

Paweł Milewski nowym CEO Totalmoney.pl. "Przykład tego, jak WP promuje liderów"

Były szef KRRiT z zarzutami. W PFN odpowiadał za "Sprawiedliwe Sądy"

Były szef KRRiT z zarzutami. W PFN odpowiadał za "Sprawiedliwe Sądy"

Scenarzyści też nie chcą fuzji Paramount i właściciela TVN. Kolejny pozew w sądzie

Scenarzyści też nie chcą fuzji Paramount i właściciela TVN. Kolejny pozew w sądzie

Transformacja rynku nieruchomości. Czas i energooszczędność nową walutą w branży budowlanej
Materiał reklamowy

Transformacja rynku nieruchomości. Czas i energooszczędność nową walutą w branży budowlanej

Twitter ma 20 lat. Elon Musk zmienił go w X

Twitter ma 20 lat. Elon Musk zmienił go w X