Większość Polaków nie słyszała o nowych stacjach naziemnych. Na MUX-8 chcieliby TVP Dokument

O czterech nowych stacjach nadawanych w ramach ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) słyszała tylko jedna trzecia Polaków. Gdyby widzowie mogli wybierać, jaka stacja TVP pojawi się na multipleksie, chcieliby tam mieć TVP Dokument.

mk
mk
Udostępnij artykuł:

Tylko 33,2 proc. polskich telewidzów słyszała o nowych kanałach z oferty naziemnej telewizji cyfrowej (Nowa TV, Metro, WP i Zoom TV), które oglądać można na ósmym multipleksie - pokazuje Projekt Cyfrowizja III, badanie agencji MEC zrealizowane pod koniec stycznia br.

Ponad połowa Polaków (52 proc.) nie wie, że na MUX-8 zadebiutowały cztery stacje, a 14,8 proc. osób nie pamięta tego faktu.

Wśród odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej grupa osób świadomych dostępu do nowych kanałów telewizyjnych w ich ofercie stanowi 50,9 proc. Z kolei 41,8 proc. badanych nie wie lub nie sprawdzała czy cztery nowe stacje są w ich pakietach telewizyjnych lub czy są dostępne przez ich dekoder, a 7,3 proc. osób tego nie pamięta.

grafika

Bez zaskoczenia, to wśród widzów odbierających tylko telewizję naziemną, największy jest odsetek tych, którzy słyszeli o pojawieniu się nowych kanałów naziemnych. Wynosi on 51,2 proc., podczas gdy w grupie wszystkich telewidzów wynik ten wyniósł 48,2 proc.

Jak wynika z badania, wśród abonentów telewizji kablowej zaledwie co czwarty z nich słyszał o nowych stacjach na ósmym multipleksie.

Największą rozpoznawalność wśród debiutujących w ofercie NTC kanałów zbudowała Nowa TV, której markę kojarzy 37,7 proc. telewidzów odbierających naziemną telewizję (wśród wszystkich badanych wynik ten wynosi 33 proc.).

grafika

Powyższy ranking kanałów nie jest w pełni spójny z wynikami oglądalności kanałów z MUX-8. Dane Nielsen Audience Measurement pokazują, że od 1 stycznia do 6 lutego 2017 roku to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,20 proc. udziału w grupie 4+), a za nim uplasowały się Nowa TV (0,16), Zoom TV (0,15) i WP (0,08). Inna kolejność w rankingu świadomości marek, może wynikać m.in. z innej aktywności reklamowej i PR-owej prowadzonej przez te stacje.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowe-kanaly-na-mux-8-liderem-metro-przed-nowa-tv-i-zoom-tv ##

W związku z planami uzupełnienia ósmego multipleksu o kanały Telewizji Polskiej, MEC zapytał też telewidzów o oczekiwania wobec tej oferty. Większość badanych wolałaby, by nadawca wprowadził na multipleks nowe stacje, a nie wersje HD dotychczasowych. Wybierając zaś z listy konkretnych kanałów (tych naprawdę istniejących bądź takich, których wprowadzenie było w przeszłości rozważane bądź wspominane przez nadawcę), telewidzowie stawiali w pierwszej kolejności na TVP Dokument.

grafika

Prowadzenie TVP Dokument w rankingu najbardziej pożądanych kanałów potwierdza niedosyt treści dokumentalnych, podróżniczych w ofercie NTC, obserwowany już w kilku badaniach MEC (spośród 28 kanałów naziemnych, tylko Fokus TV ma obecnie tak zdefiniowany profil).

MUX-8 to kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, na którym obecnie nadają cztery stacje. 25 października ub.r. na potrzeby DVB-T uruchomiona została stacja Zoom TV, należąca do spółki Cable Television Networks & Partners. 9 listopada ub.r. ruszyła Nowa TV z portfolio Grupy ZPR Media, a 2 grudnia ub.r. dwie kolejne stacje: Metro (Agora) i WP (Wirtualna Polska).

Start powyższych kanałów na razie zakończył uruchamianie oferty MUX-8, którego obecny zasięg techniczny wynosi około 85 procent populacji Polski. W przyszłości na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej pojawią się jeszcze stacje Telewizji Polskiej.

Badanie Projekt Cyfrowizja III MEC zrealizował pod koniec stycznia 2017 roku na grupie 1 000 polskich telewidzów metodą wywiadów internetowych i telefonicznych.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Publicis Media liderem nowego biznesu w Polsce. Starcom na czele agencji

Publicis Media liderem nowego biznesu w Polsce. Starcom na czele agencji

Finał programu "Ej, Stara!". Ilu widzów miał nowy format Doroty Szelągowskiej?

Finał programu "Ej, Stara!". Ilu widzów miał nowy format Doroty Szelągowskiej?

REM oddala skargę policji na reportaż "Superwizjera TVN"

REM oddala skargę policji na reportaż "Superwizjera TVN"

Co trzyma Polaków przy płatnej telewizji? TVN24 na czele

Co trzyma Polaków przy płatnej telewizji? TVN24 na czele

PTWP znów kupuje. Tym razem w eventach

PTWP znów kupuje. Tym razem w eventach

Odejście po dwóch dekadach. Zbigniew Parafianowicz żegna się z "Dziennikiem Gazetą Prawną"

Odejście po dwóch dekadach. Zbigniew Parafianowicz żegna się z "Dziennikiem Gazetą Prawną"