Brat Michała Rachonia traci pracę. Znika jego stanowisko w ambasadzie w USA

Nikodem Rachoń - brat dziennikarza TV Republika Michała Rachonia, w ostatnich latach związanego z Telewizją Polską, kończy pracę jako attaché prasowym polskiej ambasady w Waszyngtonie. Ruszyła prodecura likwidacji tego stanowiska.

tw/pap
tw/pap
Udostępnij artykuł:
Brat Michała Rachonia traci pracę. Znika jego stanowisko w ambasadzie w USA
Michał Rachoń w TV Republika

Rzecznik MSZ Paweł Wroński, pytany o sprawę Nikodema Rachonia, który był attaché prasowym w Waszyngtonie, przekazał w czwartek PAP, że została rozpoczęta procedura likwidacji tego stanowiska. "Jeśli chodzi o kwestię dotyczącą Nikodema Rachonia, rozpoczęła się procedura likwidacji tego stanowiska" - powiedział PAP Wroński. Jak dodał, resort nie będzie szerzej komentował tej sprawy.

Brat Michał Rachonia bez doświadczenia w dyplomacji

W czwartek RMF FM podało, że MSZ odwołuje z Waszyngtonu Nikodema Rachonia, który był attaché prasowym polskiej ambasady w Waszyngtonie. Według rozgłośni jest on jedną z najważniejszych osób w polskiej ambasadzie w USA. To brat Michała Rachonia dziennikarza Telewizji Republika, byłego dziennikarza Telewizji Polskiej.

Dodano, że mimo braku doświadczenia dyplomatycznego, jego faktyczna rola była jednak znacznie większa. Często reprezentował placówkę na oficjalnych uroczystościach, nawet z udziałem prezydenta Joe Bidena, zastępując ambasadora Marka Magierowskiego. Dziennikarze RMF FM ustalili, że Nikodem Rachoń - choć formalnie ma wrócić do Polski dopiero w połowie czerwca - już teraz został na polecenie Radosława Sikorskiego odsunięty od obowiązków.

"Rachoń miał być trzymany z dala od marcowej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie. To był pierwszy sygnał, że jego kariera w MSZ kończy się" - przekazała RMF FM osoba pracująca w MSZ w Warszawie.

Nikodem Rachoń ponad trzy lata w ambasadzie

Pracę w polskiej ambasadzie w USA Nikodem Rachoń zaczął pod koniec 2020 roku. Poprzednio ponad cztery lata pracował w Grupie Energa. Pełnił tam kolejno funkcje głównego eksperta ds. marketingu i komunikacji, dyrektora zarządzania marką, zastępcy dyrektora marketingu i komunikacji oraz kierownika wydziału CSR. Wiosną 2019 roku został dyrektorem marketingu i komunikacji. Na początku ub.r. na tym stanowisku Rachonia zastąpił Grzegorz Bałkowiec.

Wcześniej Nikodem Rachoń pracował m.in. w Dcode Media, gdzie najpierw był konsultantem, a potem regionalnym menedżerem. Ponadto przez cztery lata wykładał w Akademii Morskiej w Gdyni, był też asystentem Krzysztofa Hołowczyca podczas części jego kadencji w Parlamencie Europejskim.

Rachoń jest doktorem filozofii, ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia doktoranckie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nowy świąteczny spot Jakdojade

Nowy świąteczny spot Jakdojade

Przedpremierowe pokazy filmu "SONG SUNG BLUE" już 25 grudnia

Przedpremierowe pokazy filmu "SONG SUNG BLUE" już 25 grudnia

Republika chce ruszyć w świat ze stacją po angielsku. Sakiewicz chwali się inwestorami z USA

Republika chce ruszyć w świat ze stacją po angielsku. Sakiewicz chwali się inwestorami z USA

Trwa kampania promocyjna "Sylwestra z Dwójką"

Trwa kampania promocyjna "Sylwestra z Dwójką"

Zmiany w "Mam talent!". Do show TVN wraca dawny juror

Zmiany w "Mam talent!". Do show TVN wraca dawny juror

Zwrot ws. Olgi Malinkiewicz. Prezes Columbus reaguje po występie u Stanowskiego

Zwrot ws. Olgi Malinkiewicz. Prezes Columbus reaguje po występie u Stanowskiego