Mariusz Kamiński: za rządów PO-PSL inwigilowano ponad 50 dziennikarzy, m.in. z dawnej „Rzeczpospolitej” (lista)

Rządowy koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował, że w czasie rządów koalicji PO-PSL w latach 2007-2015 ABW i CBA inwigilowały ponad 50 dziennikarzy, m.in. tych pracujących jesienią 2009 roku w „Rzeczpospolitej”, po tym jak dziennik ujawnił aferę hazardową.

tw
tw
Udostępnij artykuł:
Mariusz Kamiński: za rządów PO-PSL inwigilowano ponad 50 dziennikarzy, m.in. z dawnej „Rzeczpospolitej” (lista)
fot. Pixabay

Podczas wystąpienia w Sejmie, w ramach audytu działań poprzedniego rządu, Mariusz Kamiński powiedział, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziły różne czynności operacyjno-rozpoznawcze wobec dziennikarzy.

- Inwigilacja polegała między innymi na: billingowaniu ich telefonów, pozyskiwaniu danych dotyczących miejsc logowań telefonów, sporządzaniu analiz dotyczących wszystkich osób, z jakimi kontaktowali się telefonicznie dziennikarze, częstotliwości tych kontaktów i miejsc pobytu dziennikarzy, a także na ustaleniach danych adresowych dziennikarzy i zbieraniu informacji o ich sytuacji rodzinnej - wyliczył.

Ponadto służby specjalne obserwowały i dokumentowały na zdjęciach spotkania z udziałem niektórych dziennikarzy. Wobec siedmiu dziennikarzy użyto specjalistycznego sprzętu do ujawniania wszystkich numerów telefonów, którymi się posługiwali, a wobec dwóch stosowano podsłuch telefonu.

Z listy udostępnionej przez kancelarię premiera wynika, że ABW prowadziła działania wobec 48 dziennikarzy (nazwisk dziesięciu nie ujawniono), a CBA - wobec sześciu (jednego nazwiska nie podano). Część z tych nazwisk Cezary Gmyz ujawnił w marcu br. w tygodniku „Do Rzeczy”.

Mariusz Kamiński poinformował, że szczególne nasilenie tych działań nastąpiło w latach 2009-2010, po tym jak jesienią 2009 roku Cezary Gmyz ujawnił w „Rzeczpospolitej” zapisy podsłuchanych rozmów, które dały początek aferze hazardowej. Według Kamińskiego w zainteresowaniu operacyjnym służb specjalnych było wtedy 30 dziennikarzy „Rzeczpospolitej” (obecnie większość pracuje w innych redakcjach).

Służby starały się nie tylko ujawnić źródła tych publikacji, lecz także „rozpoznać środowisko dziennikarzy śledczych”. Pobrano informacje o billingach i miejscach logowań telefonów za ponad roczny okres przed aferą hazardową. - Planowano również przeprowadzenie prowokacji polegającej na kontrolowanym przekazaniu dziennikarzom informacji niejawnych - stwierdził Kamiński. Podkreślił, że w ocenie obecnych władz ABW „były to działania nieuzasadnione i nielegalne”.

 

Kamiński skrytykował również udział funkcjonariuszy ABW w działaniach prokuratorskich w czerwcu 2014 roku w siedzibie „Wprost”, po tym jak tygodnik ujawnił podsłuchane rozmowy polityków i biznesmenów. Według obecnego koordynatora służb specjalnych obecność funkcjonariuszy ABW nie mieściła się wśród zadań ustawowych Agencji.

- ABW miało nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek odmówienia wykonania czynności niezgodnych z prawem i dodatkowo dewastujących wizerunek Agencji - ocenił Mariusz Kamiński.

Dodał, że służby prowadziły też działania dotyczące niektórych blogerów z serwisu Salon24.pl. Ustalono dane dotyczące ich tożsamości, miejsca zamieszkania i zatrudnienia oraz aktywności w internecie.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów