KRRiT debatowała o MUX-5. Regulator chce niskich cen za rezerwację

Podczas środowego posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji doszło do rozmowy na temat MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej. Jak relacjonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, regulator chce, aby ustalono niską cenę za rezerwację częstotliwości i zachowano warunki konkurencji.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
KRRiT debatowała o MUX-5. Regulator chce niskich cen za rezerwację
RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka)

Na początku lata Emitel wystąpił o rezerwację piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z procedurami, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej czekał 14 dni na ewentualne podobne wnioski innych firm. Gdyby nie wpłynęły, mógłby od razu wydać decyzję rezerwacyjną. Tak jednak się nie stało. Chęć ubiegania się o częstotliwości zgłosiły poza Emitelem firmy BCAST (związana z Cyfrowym Polsatem) i MWE Teleport (Grupa MWE Networks). W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie konkursu.

KRRiT nie chce, żeby nadawcy za dużo płacili za emisję na MUX-5

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do konkursu UKE. - Jesteśmy w tym momencie w procesie konsultacji dokumentacji z UOKiK, potem przyjdzie czas na konsultacje z KRRiT. Z racji tego, że czynności te nie są zależne tylko od UKE, ciężko jest podać termin rozpoczęcia publicznych konsultacji dokumentacji konkursowej – mówił w październiku Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Prof. Kowalski informuje, że środowa dyskusja odbyła się na wniosek prezesa UKE. To on zdecyduje w konkursie o tym, kto będzie operatorem lub operatorami tego multipleksu. KRRiT zdecyduje później o zawartości MUX-5. Rada nie chce, żeby opłata za rezerwację częstotliwości była zbyt wygórowana, bo przełoży się to na wysokie opłaty za emisję, które muszą ponosić nadawcy. 

W tym roku opłata za samą koncesję naziemną wynosiła 18 mln zł (płatna w dziesięciu ratach). W przyszłym roku prawdopodobnie wzrośnie. Do niej poza kosztami programingu należy doliczyć ponad 6 mln zł rocznie. Tyle pobiera operator większości multipleksów naziemnej telewizji w Polsce, czyli Emitel.

Na MUX-5 będzie można umieścić do ośmiu kanałów telewizyjnych w jakości HD. Ostatnio z ubiegania się o przedłużenie koncesji naziemnej dotyczącej emisji na MUX-8 zrezygnowała Grupa Kino Polska. Kanał Zoom TV opuści naziemną telewizję cyfrową za rok. Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a pozostałe w UHF. Niektórzy odbiorcy potrzebują bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Piąty multipleks ma być nadawany w popularniejszym zakresie UHF. Udziału w konkursie nie wyklucza m.in. węgierska firma TV2 Media, która w tym roku bezskutecznie ubiegała się o koncesję naziemną dla kanału PTV. 

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów