Naczelni „Wyborczej” z kontraktem mediacyjnym dla zarządu Agory

Kierownictwo "Gazety Wyborczej" zaproponowało zarządowi Agory kontrakt mediacyjny, zakładający natychmiastowe zatrzymanie integracji "Wyborczej" z Gazeta.pl. Zarząd spółki poinformował, że to zrobi. Zdaniem Bartosza Węglarczyka, polskiemu rynkowi mediów potrzebna jest silna "Wyborcza". A to może zagwarantować silny wydawca.

Jacek Stawiany
Jacek Stawiany
Udostępnij artykuł:
Naczelni „Wyborczej” z kontraktem mediacyjnym dla zarządu Agory
Jarosław Kurski, fot. Gazeta Wyborcza

W piątek naczelni tytułu w mailu do pracowników zaznaczyli, że przygotowują się do „rozmów z zarządem, które mają przebiegać przy pomocy mediatora”. Kierownictwo tytułu przygotowało kontrakt mediacyjny, którego najważniejszym zapisem jest „natychmiastowe zamrożenie wszelkich działań operacyjnych, które ingerują w narzędzia i zasoby »Wyborczej« lub prowadzą do ich przejmowania, oraz zamrożenie wszelkich decyzji personalnych i strukturalnych”.

Szefowie „Wyborczej” mają nadzieję, że zarząd podpisze kontrakt, choć wciąż nie odniósł się do ich poprzednich postulatów. Jak przypominają, chodzi im o reset dotychczasowych działań, cofnięcie decyzji o zwolnieniu wydawcy „Wyborczej” Jerzego Wójcika, włączenia kompetentnych osób do nadzorowania integracji (w tym dokooptowania osoby rekomendowanej przez redakcję w skład zarządu) i odsunięcie od rozmów Agnieszki Sadowskiej z zarządu Agory. Kierownictwo „Wyborczej” w piątek opublikowało te żądania.

Naczelni powtarzają, że trwający trzeci tydzień spór z zarządem to „najpoważniejszy kryzys w historii (…) redakcji” i liczą się z tym, że będzie się przedłużał.

- Chcemy się dogadać, siąść do stołu i negocjować. I żeby nas potraktowano podmiotowo – mówi anonimowo w rozmowie z Wirtualnemedia.pl osoba z kierownictwa „Wyborczej”. - Mediacje się toczą, ale mam słabą wiarę, że przez zarząd traktowane są poważnie. Równolegle bowiem dzieją się w spółce rzeczy wskazujące na to, że zarząd tak czy siak przeprowadza zmiany. Chodzi o przejmowanie danych i strukturalne reformy w IT i analizach. To małe kroki, ale pokazują, że zmiana się dokonuje – mówił jeszcze w czwartek nasz informator. Dzień później zarząd spółki poinformował, że wstrzymuje integrację. Podkreślono, że „priorytetem jest rozwiązanie sporu wewnątrz firmy”.

Także w piątek członkowie rady nadzorczej Agory opublikowali oświadczenie, w którym zaznaczyli, że połączenie „Wyborczej” i Gazeta.pl nie jest sprzeczne z niezależnością dziennikarską tej pierwszej.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/kto-jest-grupa-trzymajaca-wladze-w-agorze-i-dlaczego-nie-gazeta-wyborcza-felieton,7170166143534721a ##

Węglarczyk: Idealna sytuacja to duży wydawca, którego nie ma na giełdzie

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk nie chce osądzać, kto w trwającym sporze ma rację albo kto go wygrywa. - „Gazeta Wyborcza” ma specjalne miejsce na rynku mediów w Polsce. To jeden z poważniejszych kryzysów w jej historii. On musi się skończyć. To ważne z punktu widzenia dziennikarstwa w Polsce, które obecnie jest pod presją. Żeby ją wytrzymać, potrzebna jest silna „Gazeta Wyborcza” - podkreśla Węglarczyk.

Czy ta silna „Gazeta Wyborcza” mogłaby istnieć poza Agorą? - Im większy i silniejszy wydawca, tym lepiej. To nie przypadek, że silne media informacyjne, jak TVN24 i Onet, należą do dużych grup medialnych. One łatwiej mogą bronić się przed władzą, która próbuje wpływać na medium - mówi Węglarczyk.

Naczelny Onetu podkreśla, że zupełnie inną kwestią jest fakt, czy wydawca działa na giełdzie. - To też nie przypadek, że niemiecki Axel Springer giełdę opuścił. Giełdowej spółce trudniej jest w biznesie medialnym. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy medium wydawane jest przez dużego wydawcę, którego nie ma na giełdzie. Ale to trudno pogodzić - dodaje Węglarczyk.

Osoba z kierownictwa jednego z tytułów prasowych nie chce pod nazwiskiem komentować kłopotów Agory. - To obrzydliwe. Głupota i dewastowanie wizerunku firmy - mówi o konflikcie między zarządem a redakcją.

Konflikt naczelnych "Wyborczej" z zarządem Agory

Zarząd Agory 9 czerwca poinformował, że zamierza połączyć segment prasowy spółki (obejmujący głównie „Gazetę Wyborczą” i Wyborcza.pl) i pion Gazeta.pl w jeden obszar biznesowy „realizujący wspólny cel wzrostu subskrypcji cyfrowych oraz wpływów reklamowych ze wszystkich powierzchni serwisów internetowych Agory S.A.”. Firma zaczyna przegląd opcji strategicznych dotyczących działalności internetowej. W mailu do pracowników zarząd tłumaczy ruch "konfliktem modeli biznesowych" i "wewnętrzną konkurencją".

Przeciwko planowanemu połączeniu i zwolnieniu wydawcy „Wyborczej” Jerzego Wójcika zaprotestowali naczelni tytułu i część dziennikarzy. Pod listem dziennikarzy podpisało się 321 osób. Kierownictwo skierowało do zarządu propozycję resetu relacji. Dodało, że chcą tego połączenia, ale nie robionego „znienacka” i za ich plecami.

Zarząd Agory odpowiedział, że jest "zdumiony i zaniepokojony" działaniami, służącymi "pogłębieniu podziałów" w firmie. Kierownictwo tytułu słowa zarządu odebrało jako groźbę i oświadczyło, że nie będzie współpracować z członkinią zarządu Agnieszką Sadowską, która w ich przekonaniu "skrycie przygotowała plan integracji".

Jeden z właścicieli Agory, spółka Agora Holding, w liście do pracowników zaznaczyła, że chce być „gwarantem bezpieczeństwa obu stron” procesu integracji Wyborcza.pl i Gazeta.pl.

Głos zabrało również kierownictwo Gazeta.pl, sprzeciwiając się „narracji koleżanek i kolegów z »Gazety Wyborczej«” i wyrażając zdumienie „próbami wpływania na skład Zarządu Agory S.A. i chęcią zniwelowania zaproponowanego na początku kompromisu”.

Rada Redakcyjna „Gazety Wyborczej” oświadczyła, że połączenie Gazeta.pl i Wyborcza.pl nie może odbyć się „ze szkodą dla obydwu zespołów redakcyjnych”, czyli ze zwolnieniami. Rada poparła postulaty naczelnych tytułu, m.in. reset relacji z zarządem Agory.

Jacek Stawiany
Autor artykułu:
Jacek Stawiany
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"