Nastroje konsumentów gorsze w maju

Indeks Konsumencki Forbesa (IKF) spadł w maju do 89,6 pkt z 90,4 pkt w kwietniu, wynika z badania instytutu badawczego IQS & Quant Group, przeprowadzonego w dniach 19-21 maja 2006 roku.

isb-kk
isb-kk
Udostępnij artykuł:

Z komunikatu wynika, że największe spadki optymizmu zanotowano wśród osób z niskimi dochodami (-8,1 pkt), mieszkańców dużych miast (-6,3), osób z wysokimi dochodami (-6,1), osób z wykształceniem podstawowym (-4,5 pkt) oraz kobiet (-3,2).

Największym wzrostem optymizmu wykazały się osoby z wykształceniem wyższym (+3,4 pkt) oraz osoby z wykształceniem zasadniczym i mężczyźni (po 1,5 pkt).

Ze stwierdzeniem, że sytuacja ekonomiczna kraju pogorszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy zgodziło się 28% badanych (tyle samo, co w kwietniu), a 10% zauważyło poprawę (wzrost o 2 pkt proc.).

W polepszenie się stanu polskiej gospodarki w ciągu najbliższego roku wierzy 17% Polaków (wzrost o 2 pkt), pogorszenia obawia się 25% (bez zmian w porównaniu z kwietniem).

Instytut podał, że 19% badanych stwierdziło, iż sytuacja ich gospodarstwa domowego uległa w ostatnim roku pogorszeniu (wzrost o 3 pkt proc.), dla 71% sytuacja jest taka sama, a 10% zadeklarowało poprawę (w kwietniu – 74% i 11%).

Na pytanie, czy obecnie jest dobry czas na kupowanie dóbr trwałego użytku twierdząco odpowiedziało 21% badanych (wzrost o 1 pkt proc.). 16 % Polaków twierdzi, że w ciągu najbliższego roku uda im się odłożyć jakieś pieniądze (spadek o 2 pkt proc.)

IKF jest konstruowany na podstawie siedmiu pytań zadawanych w ogólnopolskim badaniu typu Omnibus, przeprowadzanym przez IQS and Quant Group na 1000-osobowej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15-70 lat. Pytania dotyczą oceny sytuacji materialnej gospodarstw domowych i ekonomicznej państwa.

Indeks może przyjmować wartości od 0 do 200, gdzie 0 oznacza skrajny pesymizm, a 200 – pełne zadowolenie badanych. Wskaźnik o wartości 100 to równowaga ocen pozytywnych i negatywnych. Indeks Konsumencki Forbesa jest tworzony od sierpnia 1999 roku.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Kosmiczna firma Muska chce inwestować w AI. Uzgodniła ogromne przejęcie

Kosmiczna firma Muska chce inwestować w AI. Uzgodniła ogromne przejęcie

Tomasz Rożek: big techy robią demolkę w głowach dzieci

Tomasz Rożek: big techy robią demolkę w głowach dzieci

Plus jak Play? Nowa kampania operatora przypomina cykl reklam konkurencji

Plus jak Play? Nowa kampania operatora przypomina cykl reklam konkurencji

Dziennikarka "Krytyki Politycznej" zapowiada pozew. Mamy komentarz Stanowskiego

Dziennikarka "Krytyki Politycznej" zapowiada pozew. Mamy komentarz Stanowskiego

Maciej Traczyk, commerce director, WPP Media
Materiał reklamowy

Maciej Traczyk, commerce director, WPP Media

Netflix rośnie także w reklamach i transmisjach. Rekordowy baseball i k-pop

Netflix rośnie także w reklamach i transmisjach. Rekordowy baseball i k-pop