Niezapomniana lekcja historii w Muzeum Czartoryskich w Krakowie

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie to bez wątpienia perła na mapie polskiej kultury. Można tam podziwiać unikatowe skarby polskiego i europejskiego dziedzictwa, m.in. sławny obraz Leonarda Da Vinci „Dama z gronostajem” czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna. 

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Pałac otwarty jest dla zwiedzających od 20 grudnia 2019 roku. Inwestycja opiewała na niemałą kwotę - ponad 50 mln zł. Efekt wieloletnich prac jest imponujący, wykorzystano najwyższej jakości materiały, w tym kasetony marki Chapel Parket.

Muzeum Czartoryskich w Krakowie to najstarszy taki obiekt w Polsce. Z końcem poprzedniego roku zakończył się jego gruntowny remont, a udostępniona kolekcja Książąt Czartoryskich stanowi realizację idei księżnej Izabeli Czartoryskiej, której marzeniem było, aby pamiątki przeszłości gromadzić dla przyszłych pokoleń. - Cały zespół, powołany do realizacji projektu, pracował od początku z ogromnym zaangażowaniem. Każdy z nas miał świadomość, że uczestniczy nie tylko w pasjonującym, ale też niezwykle odpowiedzialnym przedsięwzięciu. Motywowała nas myśl, że niebawem pokażemy zwiedzającym z całego świata skarby polskiego i europejskiego dziedzictwa - odrestaurowane, w nowej aranżacji zabytkowych wnętrz Pałacu Czartoryskich - mówi Mariola Kulczyńska, koordynator projektu Przeszłość przyszłości i kierownik oddziału Muzeum Książąt Czartoryskich.

Muzeum niesie ze sobą zawiłą historię. Jego początki sięgają 1801 roku, kiedy to księżna Izabela Czartoryska stworzyła kolekcję pamiątek narodowych. Do pereł w kolekcji Czartoryskich należały Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, a także Portret młodzieńca Rafaela Santi (zaginiony podczas II wojny światowej). Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich.

Ponad 51mln zł z programu POIIŚ i dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tyle wyniósł budżet projektu „Przeszłość przyszłości" realizowanego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Muzeum Książąt Czartoryskich było nieczynne przez niemal 10 lat. Stąd też, jego ponowne otwarcie było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych ostatnich lat. Muzeum nie tylko zostało poddane gruntownemu remontowi, ale także zyskało dodatkową przestrzeń wystawienniczą - obecnie dzieła sztuki prezentowane są na dwóch piętrach Pałacu, a także w jego oficynach. W ciągu 10-letniej inwestycji nieustannie prowadzone były prace konserwatorskie obiektów z kolekcji Czartoryskich, badania i konsultacje eksperckie, jak również digitalizacja kolekcji wysoko specjalistycznym sprzętem fotograficznym zakupionym w ramach projektu. Trwało również merytoryczne opracowywanie zbiorów oraz przygotowanie treści publikacyjnych wraz z redakcją językową. Słowem - kompletne , dostępne, nowoczesne, otwarte ale jednocześnie nawiązujące do tradycji muzeum na miarę XXI wieku.

Po wygraniu międzynarodowego konkursu na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz, zorganizowanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w 2017 roku Biuro Projektowe Art FM przystąpiło do prac nad realizacją projektu. Nad całością prac czuwali architekci: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Anna Skrzydlewska, Łukasz Markiewicz oraz Mieczysław Bielawski (dyrektor kreatywny), współpraca: Justyna Jaworska, Maciej Ochęcki, Tomasz Natora, Karol Ornatowski, Jan Witkowski. - Nadrzędną ideą projektu było założenie, by przekraczając próg nowo otwartego Muzeum goście poczuli, zgodnie z zamierzeniami Fundatorki kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej, wyjątkowy klimat miejsca pierwszej placówki muzealnej na ziemiach Polski, skarbnicy dzieł sztuki, a jednocześnie, strażnicy narodowej tożsamości. - komentuje architekt Maksymilian Majoch z biura projektowego Art FM. Zespół Art FM zaproponował wizję dialogu między unikatowym charakterem tradycyjnego muzeum, a współczesnym podejściem charakteryzującym nowoczesne muzea. - Opiera się ona m.in. na połączeniu przyjętych nowych rozwiązań projektowych i materiałowych z zastaną substancją zabytkowych wnętrz jak np. zaprojektowany wzór parkietu, w formie powtarzalnych trójkątów równobocznych, z pięciokrotnym podziałem. Całość tworzy układ sześciokątnych kasetonów otoczonych przy ścianach sal bordiurą z prostopadłych desek. - dodaje architekt. W całej inwestycji wykorzystano najwyższej jakości materiały, które należało odpowiednio skomponować z ideą obiektu. Na posadzkach zdecydowano się na kasetony marki Chapel Parket. - Inwestycja w Muzeum Czartoryskich w Krakowie była dla nas nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale przede wszystkim niezwykłym prestiżem. Stworzyć podłogę do tak ważnego obiektu w kraju to wyraz zaufania do naszego produktu. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy swój wkład w ten projekt, które finalny efekt jest imponujący - komentuje Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.

Ekspozycja w Muzeum Książąt Czartoryskich prezentowana jest na dwóch piętrach, w aż 26 salach, gdzie zaprezentowane są m.in. pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, sale ukazujące dzieje Polski, najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej, ekspozycje poświęcone sztuce renesansu, a także zbiory biblioteczne oraz kolekcja grafik i rysunków.

Zdjęcia: Szymon Poplewski Tekst: Iwona Cybulska/Adventure Media

* * * Chapel Parket - podłogi z własną historią www.chapelparket.pl www.facebook.com/ChapelParketPolska Instagram: chapel_parket_polska Przy produkcji podłóg Chapel Parket stosowany jest olej Floor Service Hardwax Oil, który ma dużą odporność na ścieranie, działanie wody, wina, piwa, coli, kawy, herbaty, soków owocowych i mleka. Substancja jest zgodna z normą DIN 68861 1A. Odporność na działanie śliny i potu jest zgodna z normą DIN 53160. Olej jest ponadto zgodny z europejską normą EN71 dotyczącą zabawek z drewna.

* * * KONTAKT: Chapel Parket Polska Sp. z o.o. www.chapelparket.pl

Kontakt dla mediów: Iwona Cybulska specjalista ds. public relations iwona.cybulska@adventure.media.pl Adventure Media s.c. Agencja Public Relations www.adventure.media.pl tel. 780 115 953

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online