Dwie trzecie Polaków pomogło uchodźcom z Ukrainy

Dwie trzecie Polaków (64 proc.) przyznaje, że od momentu napaści Rosji na Ukrainę w jakiś sposób pomogła uchodźcom. Najczęstszymi formami pomocy było dołączenie do zbiórek rzeczowych i finansowych. Zdaniem badanych teraz kluczowymi kwestiami do rozwiązania są mieszkania oraz praca dla uchodźców - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

jd
jd
Udostępnij artykuł:
Dwie trzecie Polaków pomogło uchodźcom z Ukrainy

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy płynie nieprzerwanie od momentu napaści Rosji na ich kraj. Patrząc na demografię w pomoc najbardziej zaangażowały się kobiety (72 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (74 proc.) oraz mieszkańcy największych miast – powyżej 500 tysięcy mieszkańców (68 proc.). Nieco wyższy jest odsetek pomagających w najmłodszej badanej grupie wiekowej od 18 do 24 lat (66 proc.) oraz w najstarszej od 46 do 65 lat (69 proc.).

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zbiorki-ukraina-40-mln-zl-zrzutka-pl-jak-pomoc ##

Pomagamy Ukraińcom, wspierając zbiórki

Zdecydowanie najczęstszymi formami wsparcia była pomoc rzeczowa oraz finansowa udzielana poprzez dołączanie do zbiórek darów i zbiórek finansowych. Mężczyźni częściej niż kobiety (57 proc. versus 48 proc.) brali udział w zbiórkach pieniężnych, kobiety zaś – w zbiórkach rzeczowych (64 proc. versus 49 proc.). Co piąty pomagający angażował się poprzez udostępnianie informacji o różnych potrzebach w mediach społecznościowych. Mężczyźni znacznie częściej pomagali w transporcie (11 proc. versus 3 proc.).

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/przez-wojna-ukraina-71-proc-polakow-nie-zdecydowaloby-sie-na-zmiane-pracy ##

Jedną z form pomocy uchodźcom było udostępnienie miejsca do zamieszkania. 5 proc. badanych przyznaje, że udzieliło takiej pomocy i uchodźcy mieszkają albo z nimi albo w udostępnionych przez nich lokalach. W przypadku respondentów z wyższym wykształceniem odsetek osób, które udzieliły takiej właśnie pomocy jest niemal dwukrotnie wyższy od średniej (9 proc.).

To właśnie mieszkanie i praca są zdaniem Polaków obecnie najpilniejszymi kwestiami do rozwiązania.

grafika

- Polacy okazali wielkie wsparcie i otwartość uchodźcom wojennym z Ukrainy i potraktowali niemal jak swoich bliskich. Z czego to wynika? Po pierwsze z bliskości kulturowej i sąsiedzkiej. Po drugie z faktu, że Ukraińcy już wcześniej przybywali do Polski w celach zarobkowych czy edukacyjnych, co oznacza, że już byliśmy do ich obecności przyzwyczajeni, mieliśmy wśród nich znajomych i przyjaciół. Po trzecie Polacy mogą mieć poczucie, że jest to również ich wojna – Rosja w historii niejednokrotnie była naszym ciemiężycielem i dużym sąsiadem, przy którym trzeba było się mieć na baczności. Pomoc udzielana Ukraińcom jest formą „włączenia się” w ten konflikt. Po czwarte – do Polski przybywają głównie kobiety i dzieci, co dodatkowo potęguje potrzebę udzielenia pomocy, biorąc pod uwagę fakt, że ich mężowie, synowie i bracia zostali na wojnie. Zdecydowanie pokazaliśmy w tych ostatnich tygodniach, co oznacza polska gościnność – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wojna-w-ukrainie-deglobalizacja ##

Badanie zostało zrealizowane w dniach 17-23 marca 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1072). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

jd
Autor artykułu:
jd
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu