Ponad 18 mld dolarów wydatków na aplikacje mobilne. Najbardziej dochodowe YouTube i Tinder

W 2021 roku użytkownicy wydali na aplikacje mobilne nie będące grami kwotę 18,3 mld dolarów - wynika z raportu firmy Sensor Tower. Największe przychody zanotowali deweloperzy w sklepie App Store, a na topie najbardziej dochodowych aplikacji na świecie są YouTube, Tinder i Piccoma.

ps
ps
Udostępnij artykuł:

Firma Sensor Tower przedstawiła wyniki dotyczące wydatków na aplikacje nie będące grami w 2021 r. W ub.r. wydatki użytkowników wzrosły o 41 proc. do 18,3 mld dol., z 13 mld w roku 2020. Według Sensor Tower, stanowi to jedynie niewielką część (14 proc.) całkowitego przychodu z zakupów w aplikacjach i grach, który w 2021 r. wyniósł 131,6 mld dol.

Jednak udział tej grupy w rynku rośnie. Dla porównania, w 2020 r. przychody z subskrypcji w aplikacjach nie związanych z grami stanowiły zaledwie 11,7 proc. wszystkich wydatków.

App Store wygrywa z Google Play

Pod względem wydatków na aplikacje nie będące grami App Store zdecydowanie góruje nad konkurencyjnym Google Play. Aplikacje w sklepie dla użytkowników Apple wygenerowały 13,5 mld dol. w 2021 r., co oznacza wzrost o 31 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym (10,3 mld dol.). Użytkownicy wydali z kolei 4,8 mld dol. w Google Play, co stanowi wzrost o 78 proc. w porównaniu z 2,7 mld w 2020 r. Podczas gdy aplikacje subskrypcyjne w Google Play odnotowały wzrost, to na aplikacje w App Store wydano prawie trzy razy więcej rok do roku.

grafika

Duże wzrosty zanotowano także na rynku amerykańskim. Użytkownicy wydali w 2021 r. o 44 proc. więcej pieniędzy na aplikacje. Tutaj także liderem jest App Store z kwotą 6 mld dol. przychodów (wzrost o 33 proc.), natomiast w wypadku Google Play było to 2,5 mld dol. po wzroście o 79 proc.

grafika

YouTube na czele

Wśród aplikacji nie będących grami globalnie najwięcej wydatków przeznaczono w obrębie aplikacji YouTube. Na 2. miejscu znalazł się Tinder, zaś podium zamyka aplikacja Piccoma.

YouTube jest także zwycięzcą w App Store (na kolejnych pozycjach Tider i Tencent Video), zaś w wypadku Google Play kolejność w czołówce jest następująca: Google One, Piccoma i Disney+.

grafika

Nieco inaczej wyglądają wydatki na konkretne aplikacje na rynku w USA. Tutaj liderem jest Google One przed Disney+ i YouTubem, zaś w pierwszej piątce znalazły się także HBO Max i Tinder.

grafika

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Brzoska kpi z tłumaczeń zagranicznego konkurenta. "Zacznijcie płacić podatki"

Brzoska kpi z tłumaczeń zagranicznego konkurenta. "Zacznijcie płacić podatki"

TVN odsłania karty. To oni poprowadzą program "Taskmaster"

TVN odsłania karty. To oni poprowadzą program "Taskmaster"

Chiński robot pobił ludzki rekord świata. Wygrał półmaraton

Chiński robot pobił ludzki rekord świata. Wygrał półmaraton

Polskie Radio nadaje od 100 lat. Historia od przedwojnia, słynne audycje i twórcy

Polskie Radio nadaje od 100 lat. Historia od przedwojnia, słynne audycje i twórcy

Czego słuchają Polacy? Radio przed muzyką z aplikacji, a smartfon dogania radioobiornik

Czego słuchają Polacy? Radio przed muzyką z aplikacji, a smartfon dogania radioobiornik

AI zaczyna mówić jak człowiek. Google wprowadza syntezator mowy

AI zaczyna mówić jak człowiek. Google wprowadza syntezator mowy