Serwisy streamingowe na wakacjach? „13 proc. ruchu roamingowego”

Podczas podróży po Unii Europejskiej możliwe jest korzystanie z usług mobilnego internetu oraz serwisów streamingowych wykupionych w Polsce. Biuro prasowe Orange zdradza Wirtualnemedia.pl, że Netflix i YouTube nie cieszą się dużą popularnością na wakacjach. Generują tylko 13 proc. ruchu roamingowego.

ag
ag
Udostępnij artykuł:
Serwisy streamingowe na wakacjach? „13 proc. ruchu roamingowego”

Kiedyś osoby, które podczas wyjazdów zagranicznych chciały korzystać z internetu na telefonie komórkowym musiały płacić krocie, kupić za kilkadziesiąt-kilkaset złotych w zależności od kraju pobytu paczkę danych do wykorzystania albo kartę SIM sieci z odwiedzanego kraju.

Od 15 czerwca 2017 roku podczas podróży po Unii Europejskiej każdy abonent polskiej sieci otrzymuje do wykorzystania część swojego wykupionego pakietu internetowego. Choć początkowo operatorzy blokowali rozporządzenie UE, to w lipcu br. zapadła decyzja o przedłużeniu jego obowiązywania do 2032 roku.

Nieco później wprowadzono podobne rozwiązania dotyczące serwisów streamingowych. Jeśli ktoś jest subskrybentem Netfliksa, Disney+, HBO Max, Canal+ online, Polsat Box Go, Playera, Viaplay, to teoretycznie powinien móc korzystać z dostępnych tam treści na włoskiej, greckiej czy chorwackiej plaży bez konieczności posiadania aplikacji VPN (symulującej polskie IP). W praktyce nie wszystkie treści poza granicami Polski są dostępne, ale przeważająca część tak.

W roamingu najczęściej korzystamy z mediów społecznościowych

Spytaliśmy operatorów komórkowych jak wielu Polaków korzystało z platform streamingowych podczas wakacji. Tylko jeden spośród największych graczy zdecydował się zdradzić trochę danych. 

- Przeanalizowaliśmy ruch zagraniczny w Orange Flex w sierpniu.  Z analizy ruchu wynika, że klienci chętniej korzystają z mediów społecznościowych niż serwisów streamingowych. Dane wskazują, że podczas wyjazdów zagranicznych klienci korzystają przede wszystkim z social mediów: Facebooka, Instagrama i Tik Toka. Platformy streamingowe Youtube i Netflix generują w sumie 13 proc. ruchu roamingowego. W czołówce rankingu wakacyjnych kierunków pod względem korzystania z Netflixa znajdują się: Włochy, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Grecja i Bułgaria - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Orange.

Pomniejszone limity danych wobec tych dostępnych w kraju powodują zapewne, że mniej osób decyduje się na oglądanie treści wideo w roamingu. Dla turystów z Polski bardziej istotny jest kontakt z bliskimi przez media społecznościowe, zamieszczanie zdjęć i nagrań z wakacji czy korzystanie z map i przewodników po danych okolicach.

W większości hoteli działają darmowe sieci Wi-Fi, dzięki którym można korzystać z serwisów streamingowych bez limitów transferu i z pominięciem takich operatorów jak Orange.

Wielu turystów z Polski może po prostu nie wiedzieć o możliwości korzystania z wykupionych pakietów internetowych i telewizyjnych i obawiać się naliczenia dodatkowych opłat.

97 proc. widzów internetowej TV łączy się w wakacje z kraju

Niedawno czeski operator szerokopasmowego dostępu do internetu oraz płatnej telewizji podzielił się danymi o popularności telewizji i serwisów streamingowych w roamingu. Okazuje się, że z takich możliwości korzystają nasi nieliczni południowi sąsiedzi podczas wakacji, a w lipcu i sierpniu setki tysięcy Czechów wyjeżdża za granicę.

- Dzięki temu, że telewizję można odtwarzać również na telefonie komórkowym lub tablecie, Czesi lubią korzystać z telewizji internetowej na wakacjach za granicą. Jednak według naszych statystyk nadal jest to mniejszość podróżnych. Zaledwie tysiące. Nawet w miesiącach letnich 97 proc. łączących się z naszymi serwerami znajduje się na terytorium Czech – zdradził Jan Schöppel, dyrektor marketingu Telly TV.

grafika

Portal parabola.cz opublikował grafikę z listą krajów, z których Czesi łączą się z usługami telewizyjnymi. Niemal połowę ruchu roamingowego wygenerowano z Niemiec (48,55 proc.). Kolejne miejsca zajęły kraje sąsiadujące z Czechami, popularne kierunki emigracji i turystyczne: Słowacja (16,92 proc.), Polska (10,13 proc.), Austria (6,13 proc.), Chorwacja (4,05 proc.), Holandia (3,78 proc.), Włochy (1,95 proc.), Francja (1,84 proc.), Szwecja (1,32 proc.) i Grecja (0,78 proc.).

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"