Sławomir Matczak wygrał z LeasingTeam proces o zwolnienie dyscyplinarne

Warszawski sąd pracy orzekł, że odmowa udziału w teście kompetencji przez dziennikarza Sławomira Matczaka nie była rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, wobec czego LeasingTeam nie mogła go zwolnić dyscyplinarnie. Wyrok jest nieprawomocny.

Łukasz Brzezicki
Łukasz Brzezicki
Udostępnij artykuł:

Spór przed sądem dotyczył przyczyn dyscyplinarnego zwolnienia Matczaka, który został przeniesiony do agencji pracy tymczasowej LeasingTeam z Telewizji Polskiej. W połowie kwietnia ub.r. wręczono mu dyscyplinarkę za odmowę udziału w teście kompetencji pracowniczych, organizowanym przez LeasingTeam.

- Sąd uznał, że odmowa udziału w tym - moim zdaniem absurdalnym - procesie oceny pracowniczej oznaczyła, że powinienem dostać 0 pkt z tego testu i dopiero potem pracodawca mógłby podjąć decyzję, co dalej ze mną zrobić - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Sławomir Matczak.

Wczoraj przed sądem pracy zapadł nieprawomocny wyrok w procesie wytoczonym LeasingTeam przez dziennikarza. W opinii sądu, odmowa wypełnienia testu nie była rażącym naruszeniem dyscypliny i nie podlegała dyscyplinarnemu zwolnieniu z pracy. Sąd przyznał Matczakowi trzykrotność wynagrodzenia wraz z odsetkami od maja 2015 roku.

- Nie chciałem przywrócenia do pracy, bo nie akceptuję przeniesienia mnie z TVP do Agencji Pracy Tymczasowej LeasingTeam, jak to sobie wymyślił i zrealizował ówczesny prezes Juliusz Braun. LT będzie składał najprawdopodobniej apelację, to dobrze, bo jeszcze narosną odsetki. Na razie mam natychmiast dostać kilkutysięczne odszkodowanie - podkreśla.

Sławomir Matczak z TVP współpracował od 1991 roku. Był dziennikarzem „Panoramy” w TVP2, a także wydawcą i szefem redakcji biznesowej w TVP Info. W lipcu 2014 roku wraz blisko 400 pracownikami spółki został przeniesiony do LeasingTeam.

W przesłanym do Wirtualnemedia.pl oświadczeniu spółka LeasingTeam zapowiada złożenie apelacji od powyższego wyroku. - Na tym etapie, nie znając jeszcze uzasadnienia ww. wyroku, LeasingTeam powstrzymuje się od komentowania decyzji Sądu w niniejszej sprawie - tłumaczy firma.

Przypomnijmy, że Związek Zawodowy Wizja wytoczyła proces cywilny Telewizji Polskiej i LeasingTeam o uznanie umowy między tymi firmami za nieważną. Ostatnio związkowcy napisali list do ministra kultury Piotra Glińskiego i szefa TVP Jacka Kurskiego z prośbą o naprawienie sprawy outsourcingu.

Łukasz Brzezicki
Autor artykułu:
Łukasz Brzezicki
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Matt Damon o współpracy z Netfliksem: widz siedzi w telefonie, trzeba stosować sztuczki

Matt Damon o współpracy z Netfliksem: widz siedzi w telefonie, trzeba stosować sztuczki

Już teraz nadamy paczkę do Włoch, Hiszpanii i nie tylko. InPost wprowadził nową usługę

Już teraz nadamy paczkę do Włoch, Hiszpanii i nie tylko. InPost wprowadził nową usługę

Policjanci walczący z cyberprzestępczością ruszyli z podcastem

Policjanci walczący z cyberprzestępczością ruszyli z podcastem

Nowy prowadzący poranny program w Trójce

Nowy prowadzący poranny program w Trójce

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy
Materiał reklamowy

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy

"Z mObywatelem łatwiej". Rząd promuje cyfrowe legitymacje szkolne

"Z mObywatelem łatwiej". Rząd promuje cyfrowe legitymacje szkolne