Rząd chce dalej walczyć z zagrożeniami w sieci. Przyjęto nową strategię

Rada Ministrów przyjęła we wtorek nową Strategię Cyberbezpieczeństwa RP – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. To kluczowy dokument wyznaczający kierunki działań związanych z cyberbezpieczeństwem do 2029 r. – dodał.

Tomasz Wojtas
Tomasz Wojtas
Udostępnij artykuł:
Rząd chce dalej walczyć z zagrożeniami w sieci. Przyjęto nową strategię
Krzysztof Gawkowski, fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Wśród głównych filarów dokumentu wicepremier wymienił suwerenność technologiczną poprzez stawianie na rozwój rodzimych technologii i certyfikację oraz mechanizmy eliminacji dostawców wysokiego ryzyka.

Strategia ma "uderzać w cyberprzestępców" – podkreślił Gawkowski na platformie X. Dokument zakłada bowiem skuteczniejszą walkę z kradzieżą tożsamości, fałszywymi kartami SIM oraz szybszy dostęp organów ścigania do kluczowych informacji o przestępcach.

Kolejnym filarem jest "jedność w działaniu". Szef Ministerstwa Cyfryzacji podał, że strategia wzmacnia centralną instytucję koordynującą krajowe cyberbezpieczeństwo (PCOC). Zakłada też rozwój sektorowych zespołów reagowania na incydenty (CSIRT).

Dokument zakłada też "silne regiony i infrastrukturę" poprzez kontynuacje programu "Cyberbezpieczny Samorząd" i "Cyberbezpieczne wodociągi". Jak podał Gawkowski, strategia zakłada też rozszerzenie ochrony Anty-DDoS dla kluczowych instytucji publicznych i Sił Zbrojnych RP, czyli ochrony przed atakami rozproszonej odmowy usługi (Distributed Denial of Service, DDoS) polegającymi na przeciążeniu serwera, sieci lub usługi internetowej poprzez zalewanie ich ogromną liczbą zapytań.

"Budujemy odporne cyfrowo państwo. Bezpieczeństwo w internecie to nasza wspólna sprawa i polska racja stanu!" – napisał wicepremier.

Nowa strategia cyberbezpieczeństwa na pięć lat

Strategia cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2025–2029 została przyjęta w postaci uchwały. Dokument wyznacza cele w zakresie utrzymania cyberbezpieczeństwa w kraju oraz środki ich realizacji. Zastąpił on poprzednią strategię, która obowiązywała w latach 2019–2024.

Nowa strategia uwzględnia zmiany w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego oraz kwestie związane z postępem technologicznym i powszechną cyfryzacją wszystkich dziedzin życia - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ma też być odpowiedzią na wzrost aktywności cyberprzestępców, których działania stanowią zagrożenie dla codziennego funkcjonowania, bezpieczeństwa i prywatności przedsiębiorstw, instytucji publicznych oraz obywateli, w tym dzieci, młodzieży i seniorów.

Dokument, poza celami strategicznymi, wyznacza m.in. działania związane z programami edukacyjnymi, informacyjnymi i szkoleniowymi z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zawarto w nim też plany badawczo-rozwojowe w tym obszarze. Strategia uwzględnia również sposoby przeciwdziałania i zwalczania cyberprzestępczości oraz uzyskania zdolności do prowadzenia pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni. Ponadto Strategia uwzględnia międzynarodową współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"