Szef Radia Maryja: wychowanie młodzieży jest pilnym zadaniem, bo czasy się zmieniają

Wychowanie młodzieży jest bardzo ważnym i pilnym zadaniem, bo czasy się zmieniają - powiedział w piątek założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwa o. Tadeusz Rydzyk. Przyznał, że ta zmiana zaskakuje, podobnie jak różne sytuacje - także w Polsce.

pap / bcz
pap / bcz
Udostępnij artykuł:

O. Rydzyk otworzył w piątek obrady XIII Międzynarodowego Kongresu "Katolicy a wychowanie - współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki". W tym roku wydarzenie poświęcone jest pamięci zmarłego w tym roku kardynała Zenona Grocholewskiego. Kongres realizowany w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ma formułę hybrydową z uwagi na okres epidemii.

"Wiem, że było duże zainteresowanie tym kongresem - jak zawsze. Jest tu nas tak niewielu, ale jednak tak wielu. Pozdrawiamy wszystkich wszędzie - gdziekolwiek jesteście" - mówił, otwierając kongres założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Dodał, że przy współczesnej technice można zorganizować wszystko - nawet w trudnych okolicznościach. Przypomniał, że to pierwszy raz, gdy na kongresie nie ma kardynała Grocholewskiego, który był niejako współorganizatorem poprzednich edycji kongresu.

"Jemu bardzo zależało na formowaniu człowieka. Ucieszył się bardzo, gdy dowiedział się, że jest taka uczelnia jak WSKSiM" - mówił o. Rydzyk.

Redemptorysta stwierdził, że wychowanie jest bardzo ważnym i pilnym zadaniem, bo czasy się zmieniają. "Bardzo szybko się zmieniają czasy. Zaskakują nas różne sytuacje - również w naszej ojczyźnie" - podkreślił o. Rydzyk.

Wśród prelegentów dwudniowego kongresu będą m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Ignacy Dec oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Zmarł 17 lipca 2020 roku w Rzymie.

Grocholewski święcenia kapłańskie przyjął w poznańskiej katedrze w 1963 r z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Święcenia biskupie otrzymał w 1983 r. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

W 1999 r. z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 r. został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.

Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013 r.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Kolejny kraj chce blokady social mediów dzieciom

Kolejny kraj chce blokady social mediów dzieciom

Związkowcy dogadali się z Agorą. Przed zwolnieniami będą dobrowolne odejścia

Związkowcy dogadali się z Agorą. Przed zwolnieniami będą dobrowolne odejścia

Naczelny "Die Welt" odchodzi. Zarzuty po imprezie firmowej z alkoholem

Naczelny "Die Welt" odchodzi. Zarzuty po imprezie firmowej z alkoholem

Nie żyje współtwórca "Króla Lwa". Pracował też przy innych kultowych filmach Disneya

Nie żyje współtwórca "Króla Lwa". Pracował też przy innych kultowych filmach Disneya

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy
Materiał reklamowy

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy

Znany youtuber wśród komentatorów Australian Open w Eurosporcie i HBO Max

Znany youtuber wśród komentatorów Australian Open w Eurosporcie i HBO Max