Sześć na dziesięć polskich firm ścięło wydatki na marketing w dobie Covidu. Co druga wstrzymała inwestycje

W czasie pandemii koronawirusa aż 62 proc. polskich firm zdecydowało się zredukować swoją aktywność marketingową - podaje Kantar. Polskie firmy częściej niż za granicą wstrzymywały inwestycje (51 proc. vs 40 proc. globalnie).

jd
jd
Udostępnij artykuł:
Sześć na dziesięć polskich firm ścięło wydatki na marketing w dobie Covidu. Co druga wstrzymała inwestycje
Fot. Pixabay

Agencja doradczo-konsultingowa Kantar przeprowadziła światowe badanie firm, które ma na celu określenie, jak przedsiębiorcy radzą sobie w sytuacji pandemii. Projekt Kantar Global Business Compass jest biznesową wersją projektu Covid Barometr, który Kantar realizuje globalnie wśród konsumentów od początku pandemii.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/inpost-szykuje-sie-na-nawrot-pandemii-uruchomil-druga-centralna-sortownie ##

Przedsiębiorcy na całym świecie zaniepokojeni epidemią

Ponad połowa (55 proc.) przedstawicieli biznesu w Polsce jest zaniepokojona wynikami firm w 2020 roku. Głównie obawiają się recesji, skutków finansowych, a także opóźniania ważnych decyzji biznesowych.

Ponad 80 proc. przedsiębiorców deklaruje, że ich firmy ucierpiały z powodu lockdownu na początku pandemii, obecnie ten wskaźnik nieco spadł, ale cały czas 68 proc. respondentów stwierdza, że skutki pandemii są dotkliwe dla ich firm.

Badani w Polsce nieco niżej oceniają finansową pomoc państwa niż średnio we wszystkich badanych państwach, 21 proc. pozytywnych ocen w Polsce vs 29 proc. globalnie. A większa ich liczba (32 proc.) uważa, że pomoc państwa jest niewystarczająca (20 proc. globalnie).

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polacy-zmeczoni-pandemia-43-proc-nie-ufa-mediom-w-tej-sprawie ##

Polskie firmy hamują inwestycje i marketing w czasie pandemii

Polscy przedstawiciele firm, znacznie częściej niż globalni, podejmowali działania zmierzające do zmiany produkcji na lepiej dostosowaną do nowych warunków rynkowych, 44 proc. w Polsce vs 19 proc. globalnie.

Ponad połowa z nich wykorzystała nowe rozwiązania e-commerce (56 proc.). Jest to wynik porównywalny z globalnym.

W Polsce znacznie częściej niż globalnie firmy zdecydowały się wstrzymać inwestycje (51 proc. w Polsce vs 40 proc. globalnie) lub zredukować aktywność marketingową (62 proc. w Polsce vs 37 proc. globalnie).

"Zbicie termometru" na wysoką gorączkę

Wnioski z raportu Kantara mówią, że mimo odczuwanych skutków biznesowych pandemii, przedstawiciele firm w Polsce znacznie rzadziej niż globalnie interesują się nowymi zachowaniami konsumenckimi i zmianami wzorców konsumpcji (49 proc. w Polsce i 74 proc. globalnie).

Jedynie 67 proc. respondentów z Polski uważa, że zwyczaje konsumenckie zmieniają się pod wpływem pandemii, globalnie uważa tak 90 proc. badanych.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pogarszajaca-sie-sytuacja-w-zw-z-covid-19-wzmocni-dolara-zloty-bedzie-sie-oslabial ##

- Brak wiedzy o konsumencie i relatywnie niższa niż na świecie chęć do zdobycia o nim wiedzy to jak „zbicie termometru”, by poradzić sobie z wysoką gorączką - wskazują autorzy raportu. - Biznes w Polsce jest przygotowany na zmiany i nie brakuje tu odważnych posunięć, jednak zdecydowanie częściej tej pozytywnej energii powinna towarzyszyć wiedza i analiza postaw konsumenckich - czytamy w konkluzjach z badania.

W ramach projektu Kantar Global Business Compass  agencja łącznie przebadała w połowie 2020 roku 4500 respondentówz 70 krajów. W Polsce przeprowadzono 94 wywiady.

Jak podkreśla firma, "próby badawczej z całą pewnością nie należy traktować jako reprezentatywnej, jednak niektóre obserwacje porównawcze mogą coś powiedzieć o specyfice podejścia przedstawicieli firm w Polsce w stosunku do tych z innych państw".

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Więcej sklepów w Polsce. Pierwszy wzrost od prawie dwóch dekad

Więcej sklepów w Polsce. Pierwszy wzrost od prawie dwóch dekad

Poczta Polska chce być jak InPost i DHL. Kurierzy na umowach B2B

Poczta Polska chce być jak InPost i DHL. Kurierzy na umowach B2B

Reklamodawcy kontra Polsat. "Jesteśmy karani za to, że chcemy kupić samą telewizję"

Reklamodawcy kontra Polsat. "Jesteśmy karani za to, że chcemy kupić samą telewizję"

Zwolnienia w Agorze. Szefowa "Solidarności": czy zarząd też coś sobie okroi?

Zwolnienia w Agorze. Szefowa "Solidarności": czy zarząd też coś sobie okroi?

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy
Materiał reklamowy

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy

Fuzja ośrodków TVP i rozgłośni regionalnych? "To stworzyłoby silne media regionalne"

Fuzja ośrodków TVP i rozgłośni regionalnych? "To stworzyłoby silne media regionalne"