Związkowcy chcą dłuższych urlopów. Zamiast 26 dni, 32 dni urlopu w roku

Jeszcze na dobre nie zaczął się sezon urlopowy, a OPZZ już wyszedł z propozycją wydłużenia urlopów pracowniczych do 32 dni, a więc o 6 dni w stosunku do podstawowego 26 dniowego urlopu pracowniczego.

pr
pr
Udostępnij artykuł:
Związkowcy chcą dłuższych urlopów. Zamiast 26 dni, 32 dni urlopu w roku
fot. Shutterstock.com

Komentarz prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan

Uzasadnieniem dla tej propozycji jest to, że przeciętny Polak pracuje najdłużej  w Unii Europejskiej, a wydłużenie urlopu wypoczynkowego nie tylko zapewni więcej czasu na wypoczynek i regenerację, ale wpłynie korzystanie na wzrost wydajności i zmniejszy liczbę wypadków przy pracy. To zaskakujący projekt w okresie, gdy bezrobocie spada, zatrudnienie rośnie i jest coraz więcej sygnałów, że pracodawcom brakuje rąk do pracy.

Polska w zakresie przepisów urlopowych nie odbiega od standardów europejskich, a warto przypomnieć, że 20 dni bez stażu pracy, a ze stażem 26 dni urlopu  to wartość przyjęta w Kodeksie pracy w okresie naszej akcesji do UE, a więc zaledwie 12 lat temu. Jeśli dodamy do tego liczbę dni ustawowo wolnych od pracy, która w Polsce wynosi 13, to łączna liczba dni wolnych jest większa niż w propozycji OPZZ. Warto wspomnieć, że niektóre grupy zawodowe, jak nauczyciele, pracownicy socjalni mają prawo do ustawowo wyższego wymiaru urlopu, są też możliwości przyznania dodatkowych dni urlopu w zakładowych źródłach prawa. Jeśli tak spojrzymy na liczbę dni wolnych od pracy, to Polska jest krajem oferującym więcej wypoczynku niż przeciętna w UE. Oczywiście trzeba pamiętać, że są branże czy sektory, w których standardy pracy są niższe, także ze względu na duży udział umów cywilnoprawnych.  Tak jest w rolnictwie i ogrodnictwie, w sektorze administrowania, sprzątania i ochrony,  w gastronomii i hotelarstwie. Pracodawcy wspierają od 2014 roku zmiany w kierunku poprawy jakości zatrudnienia, jak ozusowanie zbiegów umów zlecenia, ograniczenie umów na czas określony, zmiany w ustawie prawo zamówień publicznych. W zasadzie porozumieliśmy się w sprawie stawki 12 zł za godzinę, choć pozostały  pewne zastrzeżenia. Jednak nie można jednocześnie inwestować w jakość zatrudnienia i mnożyć inne koszty dla pracodawców, takie jak propozycja ustawowego wydłużenia urlopów wypoczynkowych. Myślę, ze jest wiele innych kwestii, które bardziej niż ta zasługują na poważną dyskusję, a póki co warto wykorzystać przysługujący urlop na odpoczynek i większy dystans także do propozycji formułowanych w ramach dialogu społecznego.

 

pr
Autor artykułu:
pr
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"